Opłaty za wstęp do Parku Narodowego

Piękno lasu, czyste powietrze, zbiorniki wodne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

RR pisze:da się złapać straży parkowej (satysfakcja gwarantowana; zobaczysz coś czego inni zazwyczaj nie oglądają i dosponsorujesz PN odpowiednią kwotą mandatu)
Jeśli w straży parku są panie i to one pozwalają zobaczyć coś, czego inni nie oglądają, to ja bardzo chętnie :wink:
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Zu,wstęp do PNów zależy od szefostwa, inny jest do TPN, inny do SPN, do niektórych nie płaci się wcale,tylko do tych b.atrakcyjnych, ok.3-6 zł, dla uczniów są zniżki.

A kary od 100 w górę :D
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

wszystko zajeży od Twojej elokwencji, aparycji, uroku, gracji i finezji no i oczywiście lotności umysłu strażnika ( bo jeżeli ten zobaczy cię ubraną na zielono, z zielonym plecakiem w lesie i zapyta co ty tu robisz , no to można tylko rozłożyć ręce i liczyć na niski wymiar kary )
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

Ja chodzę z zielonym plecakiem i na zielono ubrana ;)
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Awatar użytkownika
Hania
wiceminister
wiceminister
Posty: 30246
Rejestracja: czwartek 16 gru 2004, 00:00
Lokalizacja: Z-ec

Post autor: Hania »

Jakie są opłaty u mnie w Roztoczańskim Parku Narodowym możecie zobaczyć TUTAJ
Oczywiście opłaty dotyczą tylko turystów spoza terenu gminy.

--
Pozdrawiam serdecznie
Hania
"Zielono mi, zielono w głowie,
zielone trawy obrastają mą skroń,
zielony mętlik, o którym nie powiem,
zielone me czoło ociera ma dłoń..."
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Mi chodzi o kary :P
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

A mi o strażniczki :P
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

Eh Gollum jak zwykle ;P
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Pomarzyć nie wolno :wink: ?
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77737
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Gollum pisze:Pomarzyć nie wolno :wink: ?
nawet trzeba :D :beer: dla Golluma
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

wysokość mandatu zależy od widzimisie strażników.
ja jeszcze nie płaciłem ale miałem kilka "ciekawych spotkań z nimi"
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
RCMP
początkujący
początkujący
Posty: 32
Rejestracja: niedziela 29 mar 2009, 16:58
Lokalizacja: deep forest

Post autor: RCMP »

Witam. Wiem, że ten temat strasznym sucharem jest, ale po co zakładać nowy. Przeczytałem dziś jaką kwotę LP przeznaczają na PN i przypomniała mi się tegoroczna wizyta w Karkonoskim PN. Przy kasie z głupia frant zapytałem czy przysługują jakieś ulgi dla służby leśnej. Pan z lekką pretensją w głosie oznajmił, że mundurowym to tylko żołnierzom służby czynnej. Machnąłem wtedy ręką, zapłaciłem i nie wracałem do tematu. Ale po tej dzisiejszej informacji to trochę się wkurzyłem. Dlaczego akurat żołnierze. Czemu wtedy np. i nie policjanci czy strażacy. Albo właśnie leśnicy - nie dość, że służba podobna to i sporo kasy (jak się okazuje) przeznaczamy na PN. Wiem, piszą niektórzy, że to jedno piwo. Ale opłata za parę dni za kilka osób wyniosła ponad stówkę. Grosz do grosza...
No tak zniżka mogłaby objąć tylko leśnika, a już niekoniecznie jego najbliższych - wtedy to faktycznie tylko piwo.
Pozdrawiam
P.S. A tak trochę musiałem się wyżalić :wink:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169939
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

W niektórych Parkach traktują leśników ulgowo, a nawet i bezpłatnie. Jak zaobserwowałem, dzieje się tyo w przypadku, kiedy w punkcie kasowym bilety sprzedaje pracownik parku, a nie zewnętrzna firma.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

Dlaczego akurat żołnierze. Czemu wtedy np. i nie policjanci czy strażacy.
Dlaczego w ogole bilety wstepu ? Do swietych gajow. Do kosciola mozna przeciez wejsc bezplatnie.... :mg:

Na ten przyklad....:

Arizona:
Grand Canyon National Park – 25$
Petrified Forest National Park – $10
Saguaro National Park – $10

Kalifornien:
Death Valley National Park – $20
Joshua Tree National Park – $15
Sequoia/ Kings Canyon National Park – $20
Redwood National Park – free
Lassen Volcanic National Park – $10
Yosemite National Park – $20

Utah:
Arches National Park – $10
Bryce Canyon National Park – $25
Canyonlands National Park – $10
Capitol Reef National Park – $5
Zion National Park – $25

Nevada:
Great Basin National Park – free

New Mexico:
Carlsbad Caverns National Park – $6



Alaska:
Denali National Park – Alaska – $10 pro Person
Glacier Bay National Park – free
Katmai National Park – free

Arkansas:
Hot Springs National Park – free

Texas:
Guadalupe Mountain National Park – $5
Big Bend National Park – Texas – $20

South Dakota:
Badlands National Park – $15
Windcave National Park – free

North Dakota:
Theodore Rossevelt National Park – $10





Serengeti National Park 50 US Dollar pro Person und Tag
Kilimanjaro National Park 60 US Dollar pro Person und Tag
Arusha, Tarangire und Lake Manyara National Park 35 US Dollar pro Person und Tag
Gombe National Park 100 US Dollar pro Person und Tag
Mahale National Park 80 US Dollar pro Person und Tag
Katavi National Park 20 US Dollar pro Person und Tag
Mikumi National Park 20 US Dollar pro Person und Tag
Ruaha National Park 20 US Dollar pro Person und Tag
Rubondo National Park 20 US Dollar pro Person und Tag
Saadani National Park 20 US Dollar pro Person und Tag
Kitulo National Park 20 US Dollar pro Person und Tag
Mkomazi National Park 20 US Dollar pro Person und Tag.
Udzungwa National Park 20 US Dollar pro Person und Tag.



Ku.....a.....50 dolcow za dzien Serengeti,,,,,,Jak hydralik z Polski z tesciowa, slubna i czworgiem wiekszach dzieci przyedzie, to se tych lewow nie pooglondajom za duzo.....Niech sobie tak kazdy
policzy ile taka trzydniowa przyjemnosc by kosztowala......I to czlowiek jeszcze ani piwa nie wypil....

To juz taniej do Kampinosu. Tam nawet nielesnikow wpuszczaja bez znizki.
O strazakach nie mowiac....


Woliński Park Narodowy - bezpłatnie (poza obiektami edukacyjnymi typu Zagroda Żubrów)
Słowiński Park Narodowy - od 1 maja do 30 września opłata 6 zł N, 3 zł U
Wigierski Park Narodowy - 4 zł N, 2 zł U (w cenie jest wstęp na wystawy przyrodnicze i etnograficzne w Krzywem i Czerwonym Folwarku)
Park Narodowy Ujście Warty - bezpłatnie, poza ścieżką edukacyjną Ogród Zmysłów
Park Narodowy Borów Tucholskich - 3 zł N, 1,5 zł U (opłaty nie obowiązują w bazie edukacyjnej w Bachorzu oraz na ścieżce przyrodniczej w Charzykowach i ścieżce rowerowej Kaszubska Marszruta)
Biebrzański Park Narodowy - 5 zł N, 2,5 zł U ( w tym zwiedzanie wystawy w Osowcu-Twierdzy) dodatkowa karta wstępu uwzględniająca szlaki wodne 6 zł N, 3 zł U
Narwiański Park Narodowy - 4 zł N, 2 zł U (na szlaki wodne 5 zł N, 2,5 zł U)
Białowieski Park Narodowy - oplaty obowiązują jedynie w Pokazowym Rezerwacie Żubrów 8 zł N, 4 zł U; Obwodzie Ochronnym Sierganowo 6 zł N, 3 zł U oraz Muzeum Przyrodniczo-Leśnym 12 zł N, 8 zł U
Drawieński Park Narodowy - szlaki piesze bezpłatnie, szlak wodny Drawy 6 zł N, 3 zł U
Wielkopolski Park Narodowy - bezpłatnie
Kampinoski Park Narodowy - bezpłatnie
Poleski Park Narodowy - obowiązują bilety wstępu na ścieżki edukacyjne (jednorazowo 6 zł N, 3 zł U, możliwy także zakup biletu trzydniowego na wszystkie ścieżki parku 14 zł N, 7 zł U)
Roztoczański Park Narodowy - opłata tylko za wstęp na ścieżkę edukacyjną na Bukową Górę oraz trasę rowerowa Górecko Stare - Rybakówka 4 zł N, 2 zł U
Ojcowski Park Narodowy - wstęp bezpłatny



Karkonoski Park Narodowy: 5.00zł/2.50zł
Park Narodowy Gór Stołowych: 7.00zł/3.00zł
Babiogórski Park Narodowy: 5.00zł/2.50zł
Gorczański Park Narodowy: bezpłatnie (wybrane szlaki odpłatnie)
Pieniński Park Narodowy: bezpłatnie (wybrane punkty odpłatnie)
Tatrzański Park Narodowy: *5.00zł/*2.50zł (*nowa cena od 01.03.2014)
Magurski Park Narodowy: 4.00zł/2.00zł (możliwość kupienia biletu przy pomocy SMS!)
Bieszczadzki Park Narodowy: 6.00zł/3.00zł (na wybranych, najpopularniejszych szlakach cena nieco wyższa)



A z chlopsko filozoficznego punktu widzenia - jesli wziasc pod uwage ideologie, ktora lezy u podstaw
tworzenia Narodowych Swietych Gajow to jest chore......
Ze znizkami i bez znizek dla plantatorow desek.......
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105061
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

DAKa pisze:Do kosciola mozna przeciez wejsc bezplatnie.... :mg:
Ale nie przez całą dobę :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

RCMP pisze:... przypomniała mi się tegoroczna wizyta w Karkonoskim PN. Przy kasie z głupia frant zapytałem czy przysługują jakieś ulgi dla służby leśnej. Pan z lekką pretensją w głosie oznajmił, że mundurowym to tylko żołnierzom służby czynnej...
Kiedyś w tym samym parku, zapytałem o zniżkę dla leśników i usłyszałem, że: "...dla leśników to co najwyżej zwyżka..." :D
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

DAKa pisze:Do kosciola mozna przeciez wejsc bezplatnie..
.. nie do każdego..
a co do opłat za wejście do PN... są oczywiście sposoby.. np. można wejść przed otwarciem budek :)... a już tak na poważnie, to uważam, że pracownicy LP powinni do PN mieć wstęp wolny.. ot takie moje małe 5 groszy... jakby, co to popolemizuej....
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

Kuuuurde...do jakich kosciolow Wy chodzicie ???

PN maja troche troblemow natury chlopsko - filozoficzno - ieologicznej, ktore zaczynaja sie juz
w nazwie. Grzech pierworodny niejako .....ktory poglebiaja te kasy.

Dlaczego Park sie nazywa parkiem ?. Co to jest "park"

Za krynica mondrosci wszelakiej czyli wikipedia :


Park – teren rekreacyjny, przeważnie z dużą ilością flory, w tym często zadrzewiony. W miastach ma charakter dużego, swobodnie ukształtowanego ogrodu z alejami spacerowymi. W Polsce 9249 parków jest objętych ochroną prawną poprzez wpisanie ich do rejestru zabytków lub rejestru pomników przyrody. Łącznie zajmują obszar 50354,65 ha[1].

Kategorie parków to m.in.: miejskie, zdrojowe, botaniczne, ludowe, sportowe, pałacowe, dworskie, park safari, park etnograficzny.

Określenie park używane jest również dla określenia tworów urbanistycznych i urbanistyczno-ekonomicznych niezwiązanych bezpośrednio z terenami zieleni, choć często projektowanych przy znaczącym udziale zieleni: park technologiczny, park naukowy, park badawczy, park przemysłowy, park archeologiczny, park rozrywki, park tematyczny, park miniatur, park maszynowy.

Używane również do określenia zakładu przemysłowego produkującego energię elektryczną – farma wiatrowa – np. Park Wiatrowy Suwałki.



Prosze zwrocic uwage na to, ze nie ma tam PARKU NARODOWEGO.

Choc idea i pomysl na funkcjonowanie takich obszarow pochodzi wlasnie od ....parku miejskiego - ogolnie dostepnego terenu wypoczynku, rekreacji, atrakcyjnego ze wzgledu
na rozmaite walory. Budki z piwem, trawniki, muszle koncertowe. Jakies drzewa czy cus
takiego. Zwierzeta na ten przyklad. Przyrode nieozywiona. Lub podobna w tym guscie.
Estetyczna.
Dopiero pozniej zaczela dominowac idea zachowania unikalnych walorow przyrodniczych
jako wartosci samej w sobie ale nazwa juz byla i tlo tez. Do tego doszla edukacja i dydaktyka - w parku miejskim dzieci tez mozna edukowac - one tam sie tez same edukuja wieczorami na lawkach ale w tych narodowych to ma troche inny wymiar.......I tutaj zaczynaja sie dylematy....

Drugi czlon nazwy czyli "NARODOWY" jest tylko jednim z nich. Narodowy zeby pokazac swiatu i ruskim ze takiego
Yellowstone to oni nie maja. Mysleli kiedys Amerykanie jak ten "Neszjonal" uzyli do nazwania kawalka zadoooopia. Zeby (sobie) pokazac, ze narodowa trawa jest zielensza a unikalne wartosci unikalniejsze niz gdzie indziej. Co mialo laskotac dume narodowa.
W przypadku POLSKICH ustrojstw za bramkami - takiej Skumbrii na przyklad. Choc Turnicki park NARODOWY erupcji patriotyzmu nie wywoluje tak samo jak jak NARODOWY park w calej PB. Nawet, a nawet szczegolnie u osob o pogladach narodowych. Bialo czerwonych gdzie kolor zielony czesto przyprawia niektorych o ruchy wymiotne. Zamiast ekstazy. Choc jest to - ma byc - zielen w zasadzie Narodowa.

I stad biora sie dylematy z biletami. Czyli niewolnym wstepem wolnego narodu do sanktuariow narodowej pszyrody. Gdzie trawa zielensza a unikalnosci unikalniejsze.

Czy sa wazne - ?. Czy sa "rozwiazywalne" ?

Dlaczego wlasciwie plantatorzy desek mieliby miec polwolny wstep ?. A pracownice Agencji
towarzyskich lozace tez na te parki z podatkow placonych z ciezko zarobionych pieniedzy-nie ?
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Namor
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2237
Rejestracja: sobota 19 maja 2007, 22:26
Lokalizacja: Europa

Post autor: Namor »

DAKa pisze:Białowieski Park Narodowy - oplaty obowiązują jedynie w Pokazowym Rezerwacie Żubrów 8 zł N, 4 zł U; Obwodzie Ochronnym Sierganowo 6 zł N, 3 zł U oraz Muzeum Przyrodniczo-Leśnym 12 zł N, 8 zł U
Parę lat temu wejście do tzw."rezerwatu ścisłego" - kosztowało bodajże 4zł. Tyle co piwo, nawet student może wejść legalnie, ale jest małe "ALE" - wejść można tylko z licencjonowanym przewodnikiem, który przed laty kosztował 96 zł, czyli realne wejście kosztowało 100 zł. Oczywiście przy dużej grupie, to 96 dzieli się przez ilość osób. Teraz pewnie kosztuje to odpowiednio więcej.
kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

filipesku pisze:... a już tak na poważnie, to uważam, że pracownicy LP powinni do PN mieć wstęp wolny...
Ja tak nie uważam. Jak mi się przytrafi wejście to płacę i się nawet do zielonego nie przyznaję.
ODPOWIEDZ