Żywopłot z żywotnika

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

hikanos
początkujący
początkujący
Posty: 52
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 21:15
Lokalizacja: Warszawa

Żywopłot z żywotnika

Post autor: hikanos »

Witam serdecznie!

Chcialbym sie dowiedziec czy zywotnik obrzymi nadaje sie na zywoplot? Przyznam, ze chcialbym aby drzewa osiagnely spora wysokosc. Do jakiej wysokosci wyrastaja w naszych warunkach? I w jakiej odleglosci od siebie i ogrodzenia powinny zostac zasadzone? Teren nasloneczniony, czesciowo wystawiony na wiatry, grunt klasy IV, wody zaskorne 1,5 m pp. gruntu. Chcialbym przy tym uniknac zbyt wielu zabiegow pielegnacyjnych.

Czy ta thuja spelnia moje kryteria?

Dodam, ze nie narazam sasiedztwa na braki w naslonecznieniu.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169927
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Oczywiście, że się nadaje na żywopłot. Można go przycinać i formować wedle własnych życzeń. W necie znajdziesz szczegóły sadzenia, więźbę i pielęgnację oraz warunki glebowe.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
hikanos
początkujący
początkujący
Posty: 52
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 21:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hikanos »

Wyczytalem, ze 50 cm wiezba jest odpowiednia. To prawda w przypadku tej odmiany? A odleglosc od plotu? Taka, ktora umozliwilaby mi jego konserwacje? :) W necie sa zbyt ogolnikowe hasla, dlatego prosze o porady specjalistow :)
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77728
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Wierzby gubią na zimę liście, więc może lepsze są iglaki. Wizualnie. Polecam cisa na żywopłot, tylko długo rośnie.
hikanos
początkujący
początkujący
Posty: 52
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 21:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hikanos »

Przeanalizowalem wszystkie opcje i jestem jednak za zywotnikiem. :) Oprocz odleglosci od ogrodzenia i wiezby, chcialbym sie dowiedziec, czy prawda jest, ze thuje najlepiej zasadzic w zadoleniu, bo z czasem system korzenny unosi je wraz z podlozem.

Teraz kolego drwalnik sie zorientowalem... Napisalem wiezba, nie wierzba. :) Przepraszam, nie mam polskich znakow diakrytycznych.
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14104
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

Co kto lubi.Miałem fragment żywopłotu z Żywotnika.Bardzo mocno cięty - świetnie chroni przed śniegiem , ale to "cmentarny" gatunek i poszedł pa-pa.Fajnie spisuje się modrzew , a z liści grab.
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169927
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

SZCZEPAN pisze:Fajnie spisuje się modrzew , a z liści grab.
No ale w obu przypadkach w zimie jest łyso ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105055
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

SZCZEPAN pisze:ale to "cmentarny" gatunek
Bardzo niesłuszne podejście. Ja mam takowe żywopłoty, już dość wysokie bo sięgają ponad mą głowę, i bardzo sobie je chwalę. Są niezastąpione jako strażnicy mej prywatności, żałuję tylko, że nie posadziłem wokół całego "grajdołka" - mógłbym wówczas "najdziksze wyprawiać swawole" bez obawy, że sieję zgorszenie publiczne :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67091
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Sten pisze: No ale w obu przypadkach w zimie jest łyso ...
Za to jest co zamiatać :wink:
hikanos
początkujący
początkujący
Posty: 52
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 21:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hikanos »

Dzieki za duchowe wsparcie! :) Teraz doradzcie mi jakie zabiegi przedsiewziac? Kolejno:
1. Przejechac talerzowka teren pod nasadzenia i zebrac darnine?
2. Wykopac dolki pod nasadzenia i zaprawic gleba? Jesli tak, to ile wglab?
3. Wylozyc teren agrowloknina i zrobic podlewanie kropelkowe?
4. Wreszcie ktora odmiana zywotnika olbrzymiego? Kornik jak wysoko dorasta?
5. Jaka odleglosc od siebie i jaka odleglosc od ogrodzenia (konserwacja)?

Wiem, jestem upierdliwy. :D


Przerabialem rozne gatunki, ale w koncu zdecydowalem sie na najmniej pracochlonny. Latka leca, a zycie weryfikuje czy wazniejsze piekno czy kregoslup. :)
piotrr24
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: środa 05 sty 2011, 18:20

Post autor: piotrr24 »

żywotnik zachodni np Smaragd na żywopłot sadzę co 70 lub 80 cm zależy od klienta. Najwyższy żywopłot ze Smaragda w jednym z ogrodów pod moja opieką ma obecnie ok 4.0-4,2 m. Jeżeli chcesz mieć dostęp do ogrodzenia i masz sporo miejsca to posadz żywopłot z 1 m od niego powinno być spoko. co do przygotowania terenu to na VI klasie ziemi może dobrze jest zaprawić dołki pod sadzenie. Wymieszaj 10-20 l. ziemi do iglaków z rodzimym gruntem. Zawsze sadzę ok. 2-3 cm niżej niż rośły w szkółce i dają radę. Włóknina i/lub kora przydadzą się jak nie chcesz wyrywać ziela w sumie niewielki koszt a trochę czasu na pielenie można zaoszczędzić. Podobnie z linią kroplującą jak będzie to oszczędzasz czas na podlewanie jak ma się podlewanie automatyczne to nawet jak Ciebie nie będzie w domu samo się podleje. Pielęgnując trzeba pamiętać o nawozach i czasami o opryskach na grzyba tak pewnie ze dwa razy w roku.
hikanos
początkujący
początkujący
Posty: 52
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 21:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hikanos »

Mam ziemie IV klasy. :) Jak nalezy przygotowac grunt pod agrowloknine? Nalezy przejechac glebogryzarka czy klasc na skoszona trawe? Celowalbym w wyzsze odmiany niz 4 m. Do jakich wysokosci wyrasta Kornik?

[+] Google to smietnik, kazdy pisze co innego odnosnie wysokosci Kornika. Stad moje pytanie.
hikanos
początkujący
początkujący
Posty: 52
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 21:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hikanos »

Podjalem decyzje. Jednak szmaragd :)
kimkolwiek

Post autor: kimkolwiek »

hikanos pisze:Podjalem decyzje. Jednak szmaragd :)
Dobra decyzja :spoko: moje 3 letni sięgają juz do pasa :) a sadzone były w ziemię piaszczystą :) w miejsce gdzie cień jest dopiero jak słońce zajdzie za horyzont :)
tylko trzeba podlewać i podlewać ale teraz już trochę mniej niż w pierwszym roku po posadzeniu :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105055
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

piotrr24 pisze:Włóknina i/lub kora przydadzą się jak nie chcesz wyrywać ziela w sumie niewielki koszt a trochę czasu na pielenie można zaoszczędzić. Podobnie z linią kroplującą jak będzie to oszczędzasz czas na podlewanie jak ma się podlewanie automatyczne to nawet jak Ciebie nie będzie w domu samo się podleje. Pielęgnując trzeba pamiętać o nawozach i czasami o opryskach na grzyba tak pewnie ze dwa razy w roku.
Taka ciekawostka - ja moje tuje posadziłem i regularnie strzygłem. 0 jakichkolwiek innych zajęć czy zabiegów. I rosną. Od samej ziemi więc ani kory ani włókniny nie trzeba.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

piotrr24
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: środa 05 sty 2011, 18:20

Post autor: piotrr24 »

trzeba nie trzeba można dyskutować... zależy co kto lubi... moim zdaniem kora się przydaje, ze względów praktycznych i estetycznych lepsza rabata wyścielona korą niż ziele/trawa... przynajmniej jak na razie wszyscy klienci podzielają moje zdanie :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105055
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

piotrr24 pisze:ze względów praktycznych i estetycznych lepsza rabata wyścielona korą niż ziele/trawa
Oczywiście masz rację. Ale moje tuje są zielone od poziomu "0" wiec pod nimi żadnej rabaty (ani zarośniętej ani gołej) nie widać :)
Jeśli się trochę rozpogodzi to zrobię zdjęcie i pokażę jak to wygląda.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kimkolwiek

Post autor: kimkolwiek »

[quote="Piotrek"]Ja mam takowe żywopłoty, już dość wysokie bo sięgają ponad mą głowę, i bardzo sobie je chwalę.:[/quote]
Jak długo rosły do tej wysokości ? ja czekam i co rusz to podglądam i mierzę i obliczam :)
Niecierpliwię się bo to ma być osłona domu od kurzu jaki podnosi się z drogi za autem.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105055
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

kimkolwiek pisze:Jak długo rosły do tej wysokości ?
No... Raczej długo... Jak nad tym pomyślałem to minęło już kilkanaście lat...
Cholera ten czas nie leci, on zapier...a :D
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

piotrr24
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: środa 05 sty 2011, 18:20

Post autor: piotrr24 »

Ja działam w terenie gdzie jest przewaga ziemi klasy III, w zeszłym roku ( maj) posadziłem ,, szmaragdy" wysokości 50-60 cm z doniczek 3 litrowych (cena 6,2 zł za sztukę). Dały przyrosty w zeszłym roku i w tym sezonie. Obecnie mają spokojnie 90-100 cm wysokości. Rabaty założyłem z nawodnieniem, Nie nawoziłem. Oczywiście do stworzenia ściany żywopłotu to jeszcze daleka droga. Pewnie za 4-5 lat zrosną się a do 2 m zwartej ściany to jeszcze więcej (zakładam, że będą przycinane żeby rosły w szerokość).
Jak mam sadzić żywotnik to zawsze staram się przekonać klienta do użycia sadzonek z doniczki a nie kopanych. Te kopane są tańsze, ale tak naprawdę zaczynają dawać przyrosty po 2 latach. Zawsze warto poszukać producenta sadzonek będzie taniej i przy dużej ilości potargować się do. Przedstawiam moje własne obserwacje.
ODPOWIEDZ