Lasy Państwowe pod lupą NIK

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tobikedz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 13:21
Lokalizacja: Duże miasto

Post autor: tobikedz »

Na przeciętnych ludzi, problemem są pensje zatem
(...)Jeśli są inne podmioty, które zarządzają podobnie wielkim majątkiem, wymagają takich kwalifikacji i takiej odpowiedzialności, należą do największych przedsiębiorstw, pracodawców i podatników w kraju i prosperują dobrze bez sięgania po pieniądze podatników, a pracownicy są w nich dużo gorzej wynagradzani niż w LP – to problem nie jest w LP, lecz w tych podmiotach.
uważam to za ciekawą riposte, taką jak koleka powiedział wcześniej
odpowiedź z JAJAMI
My borów włodarze
Stajem przy sztandarze.
Darz Bór! – tak hasło brzmi,
Gra hejnał chór -
Darz Bór! – Darz Bór!
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105060
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

3006hc pisze:Szacun DGLP
A największy za te słowa:
... Po drugie, kadry LP tworzą pracownicy niemal wyłącznie z wykształceniem wyższym, pełniący funkcje zarządcze. Na 25 tys. zatrudnionych liczba stanowisk robotniczych w LP jest znikoma, bowiem tego rodzaju zadania wykonują wybierane w przetargach prywatne firmy usług leśnych. Leśnicy to dziś ludzie, którzy muszą posiadać wszechstronną wiedzę (nie tylko z zakresu leśnictwa, ale też często geodezji, hydrologii, inżynierii lądowej, budownictwa, rachunkowości), którzy przede wszystkim planują co, gdzie, kiedy, w jakim rozmiarze i za ile powinno zostać w lesie wykonane oraz koordynują i nadzorują realizację prac, ponosząc odpowiedzialność za szacowany nawet na setki miliardów złotych majątek Skarbu Państwa. Chcemy uczciwie wynagradzać ludzi, stosownie do ich kompetencji, rozmiaru zadań i ponoszonej odpowiedzialności. Jeśli są inne podmioty, które zarządzają podobnie wielkim majątkiem, wymagają takich kwalifikacji i takiej odpowiedzialności, należą do największych przedsiębiorstw, pracodawców i podatników w kraju i prosperują dobrze bez sięgania po pieniądze podatników, a pracownicy są w nich dużo gorzej wynagradzani niż w LP – to problem nie jest w LP, lecz w tych podmiotach.

Po trzecie, nieustannie rośnie obciążenie pracowników LP nowymi zadaniami, co wymaga rekompensaty w postaci wyższych wynagrodzeń. Przez ponad 20 lat po 1989 r. zatrudnienie w LP ciągle malało (ze 116 tys. do 25 tys. osób dziś), ustabilizowało się dopiero w ostatnich latach. Ta sama liczba osób wykonuje jednak ciągle coraz większą pracę – rośnie bowiem pozyskanie drewna i wszelkie związane z tym zadania, prowadzone są duże projekty wspierane z funduszy unijnych, uruchamiane są nowe projekty strategiczne, zwiększają się wymagania środowiskowe prowadzenia gospodarki leśnej, LP stale poszerzają też ofertę edukacji przyrodniczo-leśnej. ...
Wiele osób na tym forum będzie zaskoczone, że w DGLP tak właśnie myślą... :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1544
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: zulus »

Ja jestem zaskoczony, zwłaszcza tym "po trzecie". Dla mnie to odpowiedź ze ZBUKAMI.
Awatar użytkownika
Łolcik
leśniczy
leśniczy
Posty: 594
Rejestracja: poniedziałek 15 maja 2006, 22:54
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Łolcik »

Ale oczywiście jesteś w stanie to rzeczowo uargumentować, prawda?
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77736
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

NIK chyba napisało raport "na zlecenie" pod gotowe tezy, takich bzdur jeszcze nie czytałem wcześniej, tracę szacunek do tej instytucji
kurdesz
początkujący
początkujący
Posty: 192
Rejestracja: poniedziałek 21 lis 2011, 21:05
Lokalizacja: z lepszych czasów

Post autor: kurdesz »

Kto zyskuje na tym raporcie?
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77736
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

ci, którzy chcą przekształcenia w spółki?
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Pomijając kwestię otoczki polityczno-medialnej, czy się podoba czy się nie podoba, LP nie są obrazkiem bez skazy. Pewnych rzeczy obronić się po prostu w żaden sposób nie da. Pewne posunięcia znakomicie napędziły argumentów. Ciekawe byłoby obejrzeć kulisy i kuchnie podejmowania pewnych spektakularnych decyzji. Bardzo ciekawe.
Brak odporu pomysłom politycznym wcale nie popłaca. Widać do czego dąży polityka.
Ostatni gasi światło i tyle.
Awatar użytkownika
3006hc
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1129
Rejestracja: piątek 22 sie 2008, 03:25
Lokalizacja: z lasu

Post autor: 3006hc »

Piotrek pisze:Wiele osób na tym forum będzie zaskoczone, że w DGLP tak właśnie myślą...
Ja należę do tych osób i zostałem zaskoczony bardzo pozytywnie :)
Teo pisze: czy się podoba czy się nie podoba, LP nie są obrazkiem bez skazy
Pewnie nie, ale "błędy" wytknięte w kontroli są wyssane z palca.

Błędne inwestycje? Czyli konkretnie jakie? Ścieżki przyrodnicze, zielone szkoły, drogi, obiekty turystyczne - przecież to wszystko służy społeczeństwu, czyli właścicielowi lasów.

Pensje? Gdyby to napisał dziennikarz z lokalnej gazety to bym zrozumiał, ale kontrolerzy NIKu są świetnie opłacani, myślę, że taki szeregowy to zarabia na poziomie inżyniera nadzoru. Jest to zabezpieczenie, żeby nie kusiły ich łapówki. W każdym kraju starej UE leśnik to dobrze sytuowany zawód. Gdybyśmy mieli żyć na porównywalnym poziomie co nasi koledzy zza odry to uwzględniając niższe koszty życia w Polsce, musielibyśmy zarabiać np w przypadku leśniczego ok 10tyś zł na rękę miesięcznie. Jest to poziom na który LP stać i do którego, mam nadzieję, się niedługo zblizymy :)
Może ludzie z DGLP wreszcie zrozumieli, że co zaoszczędzą to rząd i tak zabierze i będą bardziej przychylnym okiem patrzeć na możliwość zapewnienia dobrobytu szaraczkom z dołu :)
Różnica między ekologiem, a ekofilem jest mniej więcej taka jak miedzy pedagogiem a pedofilem....
Awatar użytkownika
3006hc
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1129
Rejestracja: piątek 22 sie 2008, 03:25
Lokalizacja: z lasu

Post autor: 3006hc »

Haha :lol: :lol: Jaja jak berety. Może prezes NIK beknie za ustawianie konkursów.

http://www.tvp.info/21411769/prokuratur ... immunitetu
Różnica między ekologiem, a ekofilem jest mniej więcej taka jak miedzy pedagogiem a pedofilem....
Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1544
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: zulus »

3006hc pisze:Może ludzie z DGLP wreszcie zrozumieli, że co zaoszczędzą to rząd i tak zabierze i będą bardziej przychylnym okiem patrzeć na możliwość zapewnienia dobrobytu szaraczkom z dołu :)
Oby, ja się właśnie za takiego "szaraczka z dołu" uważam.
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Pewnie nie, ale "błędy" wytknięte w kontroli są wyssane z palca
Co jest wyssane z palca ? Zakup siedziby za 60 melonów jest wyssany z palca ? Wydawanie 600 kafli na jakieś ekspertyzy w związku z pomysłami zakupu kolejki to też wyssane z palca ?
Ścieżki przyrodnicze, zielone szkoły, drogi, obiekty turystyczne przecież to wszystko służy społeczeństwu


Jeżeli myśli że pod pojęciem inwestycji tylko na to wydawano pieniądze - to twierdzę że jesteś bardzo naiwny.

A jak z kolei to bardzo służy społeczeństwu to widać po reakcjach społeczeństwa na prymitywne przekazy medialne.
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Ja należę do tych osób i zostałem zaskoczony bardzo pozytywnie :)
Będę bardzo pozytywnie zaskoczony kiedy przeczytam w mediach informację o zmianach personalnych w DGLP
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105060
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Teo pisze:Wydawanie 600 kafli na jakieś ekspertyzy w związku z pomysłami zakupu kolejki to też wyssane z palca ?
Ty byś wolał, żeby nie przeprowadzano ekspertyz i nie sprawdzano modeli tylko inwestowano "na czuja"? Fakt. w momencie zakupu było by zapewne taniej. Niestety inwestycja w dużej organizacji to nie to samo co rozważanie zakupu nowego tapczanu do chałupki...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Ty byś wolał, żeby nie przeprowadzano ekspertyz i nie sprawdzano modeli tylko inwestowano "na czuja"?
Wolałbym żeby lepiej się zajęli działalnością ustawową/statutową a nie dziwnymi zabawami w fundusz inwestycyjny.
"Ta" organizacja nie jest od takiego rodzaju "inwestowania".
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105060
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Acha. Znaczy się w sytuacji gdy nadchodzi nieuchronna obniżka cen drewna "dobry gospodarz" ma nadal zdobywać pieniądze na działalność wyłącznie z pozyskania drewna, tak? I nadal ponosić koszty wynajmu siedziby?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Coś ci się chyba pomerdało. Sprawdź kto był właścicielem poprzedniej, najmowanej siedziby i z czego tak naprawdę żył. Co do kosztów związanych z nową siedzibą, to zmartwię cię, ale abstrahując od potencjalnej bessy, koszty i tak dalej będą. Wtedy zobaczymy tegoż "dobrego gospodarza".
Dla mnie całą tą historię nabycia siedziby należałoby prześwietlić w szczegółach, i mam nadzieję że ewentualni kolejni sternicy dokładnie przyjrzą się tematowi.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105060
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Teo pisze:Dla mnie całą tą historię nabycia siedziby należałoby prześwietlić w szczegółach
A nie była prześwietlona?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Nie
Awatar użytkownika
Dron
leśniczy
leśniczy
Posty: 634
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 20:46

Post autor: Dron »

Co do raportu - o faktach nie dyskutuje się. To tyle w temacie.
Natomiast znalazłem wisienkę na torcie, czytając ten temat.
Leśnicy to dziś ludzie, którzy muszą posiadać wszechstronną wiedzę (nie tylko z zakresu leśnictwa, ale też często geodezji, hydrologii, inżynierii lądowej, budownictwa, rachunkowości)
oczywiście zdanie wyrwane z kontekstu i nie przeczę że nie ma takich pojedynczych ludzi , ale to raczej forma podniesienia "morale" lub podniesienia "ego" jeśli się to zdanie zastosuje dla wszystkich. Proszę nie odbierać tego jako złośliwość z mojej strony, ja porostu nie lubię "głodnych kawałków" .
ODPOWIEDZ