Wyłączenie z produkcji leśnej a dostęp do drogi publiczn

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
karolb
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: środa 29 lip 2015, 07:43

Wyłączenie z produkcji leśnej a dostęp do drogi publiczn

Post autor: karolb »

Szanowni forumowicze,
Jestem na etapie realizacji drogi dojazdowej do swojej działki budowlanej. Każdy z sąsiadów oprócz działki budowlanej ma wyodrębnioną działkę o szerokości 4m, przeznaczoną na cele komunikacyjne. W/w działki oznaczone są jako Ls i przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania na cele komunikacyjne, wydana jest również na każdą z nich zgoda na przeznaczenie na cele nieleśne.

Mam kilka wątpliwości jakie warunki powinna spełnić każda z działek przeznaczonych pod drogę na etapie złożenia wniosku o odlesienie. W RDLP otrzymałem bowiem informację, że "musi być dostęp do drogi", nie udało mi się doprecyzować tego warunku. Działki przeznaczona pod drogę są nieco szczególnym przypadkiem, same bowiem służą temu aby dostęp do drogi publicznej zapewnić.

Czy wiecie Państwo jakie warunki w kontekście dostępu do drogi publicznej powinna spełniać działka drogowa, aby zostać pozytywnie zakwalifikowana do wyłączenia z produkcji leśnej - w szczególności :
1. Czy wystarczającym jest aby wnioskowana działka stykała się z działką przeznaczoną pod komunikację już wyłączoną z produkcji leśnej? Fizyczne działania takie jak wycinka drzew, zmiana klasyfikacji gruntu czy utwardzenie drogi, będziemy bowiem w stanie przeprowadzić dopiero w momencie uzyskania kompletu decyzji o wyłączeniu z produkcji leśnej wszystkich działek przeznaczonych pod drogę. Na zaprezentowanej przeze mnie mapie poglądowej działki wyłączone z produkcji leśnej to 108 oraz 4m odcinek działki 128 wzdłuż zachodniej krawędzi (działki te w momencie wyłączenia dysponowały służebnością przejazdu przez działki 8/2, 8/3 i 8/1 - która już wygasła).
2. Czy na etapie analizy wniosku o wyłączenie z produkcji leśnej wymagane jest, aby na rzecz działki drogowej ustanowiona była służebność przejazdu i przechodu przez działki drogowe dzielące ją od drogi publicznej? Jeśli tak - czy jeśli ustanowimy służebność względem działki drogowej, spełnimy później warunek dostępu do drogi dla działki budowlanej (która styka się z działką drogową i należy do tego samego właściciela - np. działka drogowa 26/2 i działka budowlana 26/1).
3. Jeśli służebność musi być ustanowiona - czy na etapie wniosku o wył. z produkcji leśnej wymagane jest aby szerokość służebności spełniała wymogi postawione drogom w miejscowym planie zagospodarowania.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105060
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Zaznaczam - ja się nie bardzo na tym znam ale na chłopski rozum to przy zakupie daliście się wszyscy "wpuścić w maliny". Dla każdej z działek trzeba będzie występować o osobną zgodę na odlesienie. Wszystko dobrze jeśli wszystkie decyzje będą po myśli wnioskodawców. Ale co się stanie np. z działką 110/2 jeśli zgody nie otrzyma działka 32/2?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

karolb
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: środa 29 lip 2015, 07:43

Post autor: karolb »

Wtedy działka 110/2 będzie bezużyteczna do momentu aż gmina, za kilkadziesiąt lat, zrealizuje postanowienia planu i zrealizuje drogę.
Jesteśmy tego świadomi, jak również tego że każda działka musi wystąpić z oddzielnym wnioskiem o odlesienie. Jak wspominałem, na odlesienie każdej z działek wydana jest zgoda na przeznaczenie na cele nieleśne, jest plan zagospodarowania itd. - są więc przesłanki do tego aby uzyskać zgodę na odlesienie. Moje pytanie dotyczy tylko kwestii dostępu do drogi publicznej.
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Re: Wyłączenie z produkcji leśnej a dostęp do drogi publ

Post autor: poreba »

karolb pisze:Każdy z sąsiadów oprócz działki budowlanej ma wyodrębnioną działkę o szerokości 4m, przeznaczoną na cele komunikacyjne. W/w działki oznaczone są jako Ls i przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania na cele komunikacyjne, wydana jest również na każdą z nich zgoda na przeznaczenie na cele nieleśne. /.../ W RDLP otrzymałem bowiem informację, że "musi być dostęp do drogi", nie udało mi się doprecyzować tego warunku.
Obstawiam, że te dziwne pomysły to z RDLP W-wa? :D
Aby wyłączyć grunt leśny z prod. leśnej muszą być spełnione warunki:
- grunt musi być leśny
- grunt musi być przeznaczony w p.z.p. na cele nierolnicze lub nieleśne*
- projektowane wykorzystanie gruntu musi być zgodne z przeznaczeniem
Nie są wprawdzie literalnie wymienione w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych jednak tak "po chłopsku" najłatwiej je przedstawić.
Decyzja "odlesieniowa" w przeciwieństwie do "zamiany lasu na rolę" nie jest uznaniowa.
Można wręcz powiedzieć, że rola RDLP jest czysto techniczna:
czy las?-check,
czy przeznaczony pod nielas?-check,
czy projekt przekształcenia w NN jest zgodny z ustaleniami planu?-check
> decyzja zezwalająca.
Najlepiej (wiem, nierealne) gdyby gmina przejęła te działki pod drogę gminną i sama wyłączyła te działki specustawą.
karolb
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: środa 29 lip 2015, 07:43

Post autor: karolb »

Zgadza się, zostałem cofnięty ze swoim wnioskiem właśnie w RDLP W-wa.
Czy w takim razie decyzja o wył. z produkcji leśnej jest regulowana jakąś ustawą (która definiuje niezbędne do spełnienia warunki), na którą ew. można się powołać?

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy wniosek o odlesienie może złożyć jedynie właściciel działki, czy w specjalnych przypadkach może to być również osoba która posiada ograniczone prawo rzeczowe do danej działki (służebność gruntowa)? Chodzi konkretnie o dwa przypadki :
- kiedy właściciele nie żyją i nie ma kontaktu (nie wiadomo nawet czy są) ze spadkobiercami, a ustanowiona jest w akcie notarialnym służebność przejazdu i przechodu
- kiedy ustanowiona jest na danej działce sądowa służebność drogi koniecznej
karolb
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: środa 29 lip 2015, 07:43

Post autor: karolb »

W ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych nie znalazłem wzmianki o warunkach jakie muszą spełnić grunty aby wydana została pozytywna decyzja o wyłączeniu. Jeśli więc decyzja ta nie jest uznaniowa, czy jest jakaś ustawa która reguluje te warunki?
Czy ktoś z Państwa ma również jakieś doświadczenia w sprawie wyłączeń w przypadkach które opisałem wyżej?
karolb
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: środa 29 lip 2015, 07:43

Post autor: karolb »

Swoją drogą po przestudiowaniu w/w ustawy wydaje mi się że zasadnym jest ubieganie się przy tego typu inwestycji (dojazd do kilkunastu działek) ubieganie się o zwolnienie z opłaty za wyłączenie i przedwczesny wyrąb na mocy Art. 12 par. 16 : "Na wniosek organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego (...) dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych – w odniesieniu do gruntów leśnych (...) mogą umorzyć całość lub część należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do gruntów leśnych również jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu (...) jeżeli inwestycja ta służy zaspokojeniu potrzeb lokalnej społeczności (...)"
wod4

Post autor: wod4 »

karolb pisze:jeżeli inwestycja ta służy zaspokojeniu potrzeb lokalnej społeczności (...)
A kolega już jest tą "lokalną społecznością", czy dopiero zamierza zostać (wybudować się) i do tego potrzebny dojazd ... ?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22730
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

karolb pisze:Swoją drogą po przestudiowaniu w/w ustawy wydaje mi się że zasadnym jest ubieganie się przy tego typu inwestycji (dojazd do kilkunastu działek) ubieganie się o zwolnienie z opłaty za wyłączenie i przedwczesny wyrąb na mocy Art. 12 par. 16 : "Na wniosek organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego (...) dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych – w odniesieniu do gruntów leśnych (...) mogą umorzyć całość lub część należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do gruntów leśnych również jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu (...) jeżeli inwestycja ta służy zaspokojeniu potrzeb lokalnej społeczności (...)"
A co mamy jeszcze w ustawie?
(...) inwestycji o charakterze użyteczności publicznej z zakresu oświaty i wychowania, kultury, kultu religijnego oraz ochrony zdrowia i opieki społecznej, jeżeli inwestycja ta służy zaspokojeniu potrzeb lokalnej społeczności, oraz dotyczącej powiększenia lub założenia cmentarza, jeżeli obszar gruntu podlegający wyłączeniu nie przekracza 1 ha i nie ma możliwości zrealizowania inwestycji na gruncie nieobjętym ochroną.
Twoja projektowana droga chyba się pod to nie łapie.

Co do meritum - moim zdaniem jeśli działka jest leśna (Ls w ewidencji), a w ważnym i aktualnym mpzp jest przeznaczona pod drogę, to dyrektor rdlp powinien wydać decyzję o wyłączeniu jej z produkcji. Oczywiście naliczając stosowne należności i opłaty. Oraz pod warunkiem przedłożenia przez wnioskodawcę kompletu wymaganych prawem dokumentów.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
karolb
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: środa 29 lip 2015, 07:43

Post autor: karolb »

Ok, macie rację, nieco zbyt optymistycznie zinterpretowałem sobie ustawę.
Dzięki za opinie na temat wymagań do wyłączenia z produkcji.
ODPOWIEDZ