Szkicownik Leśniczego

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Capricorn pisze:...Ja mam kopie swoich pomiarów już od dawna. ...
Pewnie tak 5-6 lat no może 8 :D
Ja mówię o gniazdach naniesionych np. w końcu lat 90-tych
Wtedy to do lasu można było iść z TRIMBL-em w plecaku z anteną nad głową.
Chociaż pewnie w Polsce było ich 5 sztuk :D

A tak na marginesie to ile gniazd (w sztukach masz przy robieniu szacunków?) :)
Jak się ma np. 60-80 gniazd do wyznaczenia w pasie typu "prostokąt" 80x600 to i tak trzeba je rozmieścić schematycznie (zwłaszcza, że to gniazda 15 arowe).
Ta "schematyczna" dokładność będzie większa od GPS-a.
gniazda 30x50 odstęp 30 itd... :lol:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67137
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Fichtel pisze:Pewnie tak 5-6 lat no może 8 :D
Trafiłeś :ok: Mam od około 6 lat :)
Fichtel pisze:Ja mówię o gniazdach naniesionych np. w końcu lat 90-tych
Te są już oznaczonymi kępami i korygowałem je za pomocą ortofotomapy, bo wskazania GPS-a pod okapem są marnej dokładności.
Fichtel pisze:A tak na marginesie to ile gniazd (w sztukach masz przy robieniu szacunków?) :)
Prawdę mówiąc różnie 3-15 na powierzchnię :D Nie trawię małych gniazd ;)
Fichtel pisze:Jak się ma np. 60-80 gniazd do wyznaczenia w pasie typu "prostokąt"...
Masakra jakaś proszę Pana :shock:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

19 lat nauki i człowiek w XXI wieku robi z kwadratów koła i owale
I pomyśleć, że TWÓRCY aplikacji nie wiedzieli o takim wynalazku co to ma jakieś 10 tyś lat...
Skoro już tak nie lubią koła to powinni być bliżsi idei geodezyjnej - czyli zastosować wyłącznie trójkąty... :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
bartbuc
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 10 maja 2010, 20:43
Lokalizacja: bieszczady

Post autor: bartbuc »

Witam. W naszym N-ctwie planujemy rozpocząć pracę ze szkicownikiem. Do tej pory do sporządzania szkiców korzystaliśmy z elMapy. Po zapoznaniu się ze szkicownikiem widzę że program jest dość intuicyjny i nie powinno być z jego obsługą większych problemów. Pytania:
- czy jest gdzieś w sieci dostępna instrukcja/szkolenie ze sporządzania szkiców w tym programie.
- czy ktoś się orientuje czy pracownicy LP są w jakiś sposób zobligowani do sporządzania szkiców w tym właśnie programie? ( zarządzanie ? )
- W jaki sposób w Waszych jednostkach sporządza się szkice - rozwiązania jakie już znam , choć nie wiem które przeważają : kartka i kredki, Qgis, Szkicownik, elMapa. I czy zawsze robią to samodzielnie leśniczowie czy może ktoś z biura we współpracy z leśniczym? Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67137
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

bartbuc pisze:W jaki sposób w Waszych jednostkach sporządza się szkice
My używamy mLas inżyniera i pomiary importowane są do szkicownika z rejestratora.
Leśniczowie robią je zawsze samodzielnie. Obsługa jest bardzo prosta i nie wymaga żadnej pomocy :)
bartbuc pisze:czy ktoś się orientuje czy pracownicy LP są w jakiś sposób zobligowani do sporządzania szkiców w tym właśnie programie? ( zarządzanie ? )
O ile dobrze pamiętam, punkt 12 Zarządzenia 67 DGL Iz 01.10.2012r.) mówi o przechowywaniu wniosków (w tym szkiców) w wersji elektronicznej. Nie ma więc sensu rysować ich ręcznie i skanować zwłaszcza, że później są przenoszone do LMN, więc jest to tym bardziej wygodnie oraz znacznie dokładniejsze niż rysowanie "z palca" :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105095
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

bartbuc pisze:I czy zawsze robią to samodzielnie leśniczowie czy może ktoś z biura we współpracy z leśniczym?
A czy przy metodzie
bartbuc pisze:kartka i kredki
ktoś z biura pomaga leśniczemu?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Bubo bubo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1409
Rejestracja: środa 20 lip 2011, 18:15

Post autor: Bubo bubo »

bartbuc pisze:Witam. W naszym N-ctwie planujemy rozpocząć pracę ze szkicownikiem. Do tej pory do sporządzania szkiców korzystaliśmy z elMapy. Po zapoznaniu się ze szkicownikiem widzę że program jest dość intuicyjny i nie powinno być z jego obsługą większych problemów. Pytania:
- czy jest gdzieś w sieci dostępna instrukcja/szkolenie ze sporządzania szkiców w tym programie.
- czy ktoś się orientuje czy pracownicy LP są w jakiś sposób zobligowani do sporządzania szkiców w tym właśnie programie? ( zarządzanie ? )
- W jaki sposób w Waszych jednostkach sporządza się szkice - rozwiązania jakie już znam , choć nie wiem które przeważają : kartka i kredki, Qgis, Szkicownik, elMapa. I czy zawsze robią to samodzielnie leśniczowie czy może ktoś z biura we współpracy z leśniczym? Z góry dziękuję za pomoc.
-Instrukcja jest dostępna w którymś z patchy SILweb
- W tej chwili wszystkie nasze leśnictwa wykonują szkice samodzielnie (w szkicowniku) w razie problemów tel. do DT :)
Sprawa która jest dla mnie kłopotem to np. rozręby po podzieleniu wydzielenia na działki zrębowe w celu sporządzenia szacunków brakarskich rozjeżdża się baza SILP z LMN i nie można zrobić takiego szkicu za pomocą szkicownika. Sprawę doraźnie rozwiązałem w ten sposób, że przed przeprowadzeniem aktualizacji LMN zbieram inf. o takich przypadkach i załatwiam sprawę (podział wydzielenia i akt. mapy) ale może ktoś ma inne propozycje.. :)
"W teorii teoria i praktyka to to samo. W praktyce - coś zupełnie innego"
bbking11
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 14 mar 2016, 20:42

Post autor: bbking11 »

Na 2017 wszyscy w RDLP (u nas) robią szkice w szkicowniku obligo ...

Instrukcji jako takiej nie ma.

Aplikacja jest prosta, z wadami wieku niemowlęcego ... trochę wyrozumiałości potrzebuje ...

No i pamiętajmy, że sporządzamy w niej SZKICE, a nie dokumentację geodezyjną (dla kontrolujących rozpoczynających robótki z LMN, sorki musiałem :D)
bbking11
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 14 mar 2016, 20:42

Post autor: bbking11 »

No i jeszcze jedna rzecz.

czy na pewno temat leśnej mapy numerycznej powinien być w dziale informatyka w leśnictwie ... :?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67137
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

bbking11 pisze:czy na pewno temat leśnej mapy numerycznej powinien być w dziale informatyka w leśnictwie ... :?
SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...
Czytałeś podtytuł działu?
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
bbking11
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 14 mar 2016, 20:42

Post autor: bbking11 »

Oczywiście, że przeczytałem podtytuł ... :)
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Dla mnie najważniejsza sprawa w LMN jest możliwośc przerzucania z urządenia do tej mapy swoich pomiarów . Wadą zaś sytem wyszukiwania wrzuconych przez siebie warstw , obecnie trudno znależć warstwy swoje w tym natłoku jak pracuje całe nadleśnictwo , brak takiego filtra . Ogólnie jestem bardzo zadowolony z tego rozwiązania bo szkice robi się naprawdę szybko i zawsze mozna do nich wrócić i coś poprawić .
Co do opanowania przez kolegów LMN to no cóż są tacy którzy nadal wolą papier i ołówek i mają awersje do wszelkich udogodnień .
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67137
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Niektórzy nie przyjmują do wiadomości, że należy przybliżyć sobie mapę w trakcie wykonywania pomiarów. Chcą widzieć całe wydzielenie, a później narzekają, że urządzenie jest do bani, bo gniazda mają dziwaczne wielkości. Szczególnie gdy komu drży ręka... Na szczęście to już coraz rzadsze przypadki... :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Bubo bubo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1409
Rejestracja: środa 20 lip 2011, 18:15

Post autor: Bubo bubo »

Czy w szkicowniku: szkic odnowieniowy jest możliwość kopiowania kęp (np. Brz). Przykład na powierzchni do odnowienia planuję 4 kępy brzozy o jednakowej pow.. Każdą kępę rysuję oddzielnie.. czy jest możliwość kopiowania..
"W teorii teoria i praktyka to to samo. W praktyce - coś zupełnie innego"
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67137
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Jeszcze nie przerabiałem, ale jeśli masz je w warstwie *.shp to możesz je zaimportować najpewniej, bo to działa tak jak szkic zrębowy :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Nie nie ma takiej ,możliwości . Możesz za to przesuwac utworzone kepy .
Awatar użytkownika
Bubo bubo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1409
Rejestracja: środa 20 lip 2011, 18:15

Post autor: Bubo bubo »

Kuna lesna pisze:Nie nie ma takiej ,możliwości . Możesz za to przesuwac utworzone kepy .
To duża niedoskonałość. Narzędzie kopiowania by się przydało...
"W teorii teoria i praktyka to to samo. W praktyce - coś zupełnie innego"
Marucha
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: środa 30 mar 2016, 17:38

Post autor: Marucha »

Bubo bubo pisze:
Kuna lesna pisze:Nie nie ma takiej ,możliwości . Możesz za to przesuwac utworzone kepy .
To duża niedoskonałość. Narzędzie kopiowania by się przydało...
Nie ma potrzeby rysowania takich samych PNSW wiele razy. Ja 'kopiuję' ją w taki sposób:

1. rysuję PNSW o określonej powierzchni i kształcie w Szkicowniku LMN (na obszarze szkicu, najlepiej w miejscu ostatniej planowanej do narysowania powierzchni)
2. tworzę nowy lub rozpoczynam edycję szkicu w Szkicowniku Leśniczego
3. wybieram narzędzie 'Utwórz poligon z obiektu szkicownika'
4. wybieram z mapy obiekt narysowany w Szkicowniku LMN
5. zapisuję obiekt uzupełniając jego atrybuty
6. zaznaczam utworzone przed chwilą PNSW
7. przesuwam we właściwe miejsce i zapisuję.

Kroki 3-7 powtarzam tyle razy ile potrzeba.
Awatar użytkownika
pl04
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:18
Lokalizacja: prosto z lasu

Post autor: pl04 »

Szkicownik poprostu jest nie dopracowanym programem puszczonym w obieg do testowania i wyszukania błędów przez leśników.
A jak już coś się znajdzie do poprawki to i tak nie ma kto tego naprawić.
DLACZEGO jeszcze nie można kopiować. :x
DLACZEGO dodając wydzielenie za każdym razem trzeba wpisywać z którego obrębu z jakiego leśnictwa i dla jakiego oddziału skoro robiąc wspólny szkic dla kilku wydzieleń można go zrobić tylko dla jednego oddziału.
DLACZEGO...
A tam :(
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pl04
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:18
Lokalizacja: prosto z lasu

Post autor: pl04 »

Marucha pisze:
Bubo bubo pisze:
Kuna lesna pisze:Nie nie ma takiej ,możliwości . Możesz za to przesuwac utworzone kepy .
To duża niedoskonałość. Narzędzie kopiowania by się przydało...
Nie ma potrzeby rysowania takich samych PNSW wiele razy. Ja 'kopiuję' ją w taki sposób:

1. rysuję PNSW o określonej powierzchni i kształcie w Szkicowniku LMN (na obszarze szkicu, najlepiej w miejscu ostatniej planowanej do narysowania powierzchni)
2. tworzę nowy lub rozpoczynam edycję szkicu w Szkicowniku Leśniczego
3. wybieram narzędzie 'Utwórz poligon z obiektu szkicownika'
4. wybieram z mapy obiekt narysowany w Szkicowniku LMN
5. zapisuję obiekt uzupełniając jego atrybuty
6. zaznaczam utworzone przed chwilą PNSW
7. przesuwam we właściwe miejsce i zapisuję.

Kroki 3-7 powtarzam tyle razy ile potrzeba.
A w innych programach i w internecie wystarczy zaznaczyć i prawym myszy :twisted:
Szkicownik jest inny :lol:
ODPOWIEDZ