Pszczółki

Piękno lasu, czyste powietrze, zbiorniki wodne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
misiu-70
początkujący
początkujący
Posty: 93
Rejestracja: poniedziałek 11 lip 2011, 13:28
Lokalizacja: lasy

Pszczółki

Post autor: misiu-70 »

Cześc mam pytanie jak sobie radzicie ze spadzią ja straciłem trzy pnie [wszystkie] nie wykręciłem całej spadzi, zostawiłem na zimę po konsultacji z pszczelarzami,jednak czytając artykuły dowiedziałem się,że nie wolno zostawić spadzi.Jak to widzicie,lub wiecie?
" Bo kto nie był ni razu człowiekiem,
temu człowiek nic nie pomoże."

Adam Mickiewicz "Dziady"
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170021
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Mój znajomy pszczelarz powiedział przed chwilą, że lepiej nie zostawiać na zimę spadzi, bo może to spowodować choroby u pszczółek.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

Sten pisze:Mój znajomy pszczelarz powiedział przed chwilą, że lepiej nie zostawiać na zimę spadzi, bo może to spowodować choroby u pszczółek.
:) Późna spadź jaka się nieraz zdarza jest dla pszczelarzy dużym problemem. Pszczoły nie mogą zimować na spadzi nie dlatego że chorują, ale dlatego że spadź to są inne rodzaje cukrów, które pszczoły inaczej trawią. Pszczoły uwiązane w kłąb zimowy nie wylatują z ula i się nie wypróżniają. Niestety inne trawienie miodu spadziowego powoduje, że mają przeładowane jelita i nie wytrzymują do pierwszego wiosennego oblotu bez wypróżniania i muszą wylecieć, a że temperatura jest niska to giną. Dlatego dwa lata temu u nas, gdy spadź była do końca sierpnia należało odebrać cały miód wtedy i dopiero rozpocząć zimowe podkarmianie. Kto tak nie zrobił, często stracił większość, lub wszystkie rodziny pszczele... Wbrew pozorom to co nie służy pszczołom, ale tylko w zimowli, bo w lecie ten pożytek jest dla ich rozwoju świetny, dla ludzi jest wspaniałym miodem. Miód spadziowy, szczególnie ze spadzi jodłowej ma wspaniały wygląd, zapach, smak i jest polecany, ze względu na swój skład nawet cukrzykom... Hej! :)
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Czy to możliwe? :shock:

„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

misiu-70 pisze:straciłem trzy pnie [wszystkie] nie wykręciłem całej spadzi,
spadź jak mówi Niziołek i Sten trzeba pszczołom zabrać ale może to niekoniecznie jedyny powód wyginięcia Twoich pszczółek :( zginęło ich sporo ubiegłej zimy ,mój Tatko też stracił 3 tyle ,że z 9 inny , doświadczony pszczelarz stracił całą pasiekę -17 rodzin .Trudno jednoznacznie określić powód :( Łap roje ;)
per aspera ad astra
.....carpe diem....
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jenny pisze:Czy to możliwe? :shock:
Moim zdaniem - nie. A powód mego sceptycyzmu zawarty jest w komentarzu pod filmikiem:
George E. McLaughlin Jr. I'd be careful. This is an info commercial. A number of the hives, with honey flowing out, were obviously simulations. One CAN'T have uncovered honey flowing through open air, without a mob of bees getting into it. Also, there is much more reason to inspect the inside of a hive, than just to get the honey comb. Bees sometimes intersperse their larva with they honey comb. What's going to happen to any larva, in that special comb, when it gets "cracked open?" Before donating, I'd recommend that a person communicate with a good, dependable beekeeping association to get their opinion. I know they seem to have reliable references. But I also know, that among actual beekeepers that I know, no one is buying into this.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

Piotrek pisze:Moim zdaniem - nie. A powód mego sceptycyzmu zawarty jest w komentarzu pod filmikiem:
ferfluchte ...... komentarz trzaby tłumaczyć 8) natomiast mniodek dojrzewa czas jakiś , odparowuje , pszczoły komórki zasklepiają i wtedy słodkość jest dojrzała odpowiednio (inaczej potrafi sfermentować ) ....to chyba jakoś tak nieco ...wyścigowo ;)
per aspera ad astra
.....carpe diem....
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

biedronka pisze:ferfluchte ...... komentarz trzaby tłumaczyć 8)
Proszę uprzejmie. Kulawe bo kulawe ale zawszeć jakieś tłumaczenie:
Byłbym ostrożny. To jest informacja handlowa (reklama?). Ule, z miodem płynącym na zewnątrz, to oczywiście symulacje. Nie jest możliwe aby nieosłonięty miód płynął na świeżym powietrzu, bez tłumu pszczół wokół niego. Ponadto, istnieje wiele innych powodów, by sprawdzić wnętrze ula, nie tylko po to żeby zebrać miód. Pszczoły czasem przeplatają w plastrze komórki z larwami i z miodem. Co się stanie z każdą larwą, w tym specjalnym "grzebieniu", gdy zostanie "pękajaco otwarty?" Przed dokonaniem darowizny (bo filmik ma zachęcić do wyasygnowania własnych pieniędzy :wink: ), polecam aby każdy skomunikował się z dobrym, sprawdzonym związkiem pszczelarskim, aby uzyskać ich opinię. Wiem, że referencje wydają się wiarygodne. Ale wiem też, że wśród rzeczywistych pszczelarzy, których znam, nikt tego nie kupuje.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

Piotrek pisze:Proszę uprzejmie
:) dziękuję , wszak mogłam i ja ale takiego mam fioła żeby naszą piękną , ojczystą się posługiwać ;) ......
Ciekawa jestem jak owi wynalazcy załatwiają problem tzw. złodziei czyli pszczółek , które wbrew obiegowym opiniom też szukają łatwej zdobyczy i gromadziły by się stadnie , jak i os i innych łasuchów na słodkie .......
per aspera ad astra
.....carpe diem....
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

biedronka pisze:
Piotrek pisze:Proszę uprzejmie
:) dziękuję , wszak mogłam i ja ale takiego mam fioła żeby naszą piękną , ojczystą się posługiwać ;) ......
Ciekawa jestem jak owi wynalazcy załatwiają problem tzw. złodziei czyli pszczółek , które wbrew obiegowym opiniom też szukają łatwej zdobyczy i gromadziły by się stadnie , jak i os i innych łasuchów na słodkie .......
:lol: Ten filmik to jedna głupia propaganda dla idiotów. Te słoiki do których leci miód, te dzieci biegające między ulami i liżące miód... wszędzie zero pszczół przy tych słoikach i przy tych dzieciach...gdzie się one podziały? Kamerzysta je wybił?miód się robi sam bez pszczół...Hej! :lol:
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Mnie tez zaniepokoił ten brak pszczółek.
Lipa. :|
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Polacy wynaleźli sztuczną pszczołę. Zobacz, jak zapyla ona rośliny (WIDEO)

http://regiodom.pl/portal/ogrod/rosliny ... liny-wideo

Pora umierać chyba... :(
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jenny pisze:Polacy wynaleźli sztuczną pszczołę.
"Aptekarz pszczoły nie zastąpi" Wibracyjny (J. Kłosiński) do Ruiny (K. Majchrzak), w filmie "Wesołych świąt" ( ).
Ruina odpowiedział zresztą bardzo przytomnie: "Bzykać nie umie..." :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ