Klasa odnowienia w rębni IIIa.

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Klasa odnowienia w rębni IIIa.

Post autor: juniperus »

Witam
Drzewostan ze wskazówką IIIa (30%) - budowa pionowa DRZEW.
W 2014 r. wycięliśmy gniazda na pow. 30% i w tym samym roku je odnowiliśmy Db.b.

Przyszła aktualizacja SILP - początek stycznia 2015 r.
I teraz zasadnicze pytanie: czy budowa pionowa winna zmienić się na KO czy raczej na KDO?

Za KDO - wydaje mi się, że przemawia fakt, iż nie wiemy ile z tego posadzonego się uchowa w najbliższych latach (mimo pielęgnacji itd., poza tym mogą zdarzyć się poprawki). Czy nie powinno się na razie przyjąć KDO, a dopiero po uznaniu uprawy na gniazdach - przeklasyfikować na KO?

Wydaje mi się, że wynika to wprost z definicji klasy odnowienia: "... Drzewostany w klasie odnowienia są to drzewostany, które osiągnęły wiek dojrzałości do odnowienia i w których rozpoczęto proces odnowienia rębniami złożonymi, a jednocześnie występuje w nich młode pokolenie o pożądanym składzie gatunkowym i dobrej jakości, pokryciu nie mniejszym niż 50%, a w drzewostanach użytkowanych rębnią częściową gniazdową lub rębniami gniazdowymi oraz stopniowymi – o pokryciu nie mniejszym niż 30%".

Jestem ciekaw - jak to wygląda u Was?

Pozdrawiam.
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67105
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Ja to rozumiem nieco inaczej.
Drzewostan był już objęty rębnią częściową, a odnowienie ma pokrycie 30% powierzchni, więc dla mnie to KO. Nie ma tam nic o ocenie, ani o uznawaniu... Choć nawet na upartego - skład jest zgodny, zaś jakość nie powinna być zła, bo używamy materiału sadzeniowego dobrej jakości.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

Jeżeli odnowienie jest posadzone to jest już KO. Jeżeli zdarzy się sytuacja że z jakichś powodów część wypadnie, że powierzchnia nie spełni kryteriów KO to zawsze można wrócić wtedy do KDO.
ODPOWIEDZ