Tablice

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mefistofeles
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 14:38

Tablice

Post autor: mefistofeles »

Cześć i czołem :),

mam problem, może Ktoś mi pomoże :)?
Mianowicie, muszę obliczyć odszkodowanie za przedwczesny wyrąb lasu. W opisie taksacyjnym wiek rębności wynosi 100, i dla przykładu mam sosnę, która ma 126 lat, II kl bon. i jaki wskaźnik Wi i Ws mam dla niej przyjąć z tabel z rozporządzenia, gdy dla sosny wskaźniki podane są tylko do 120 roku życia.
wod4

Post autor: wod4 »

muszę obliczyć odszkodowanie za przedwczesny wyrąb lasu. W opisie taksacyjnym wiek rębności wynosi 100, i dla przykładu mam sosnę, która ma 126 lat, II kl bon. i jaki wskaźnik Wi i Ws mam dla niej przyjąć z tabel z rozporządzenia, gdy dla sosny wskaźniki podane są tylko do 120 roku życia.
Ja się na tym nie znam, a nikt inny głosu nie zabrał...
Na logikę: skoro wiek rębności wynosi 100 lat, a drzewostan ma ich 126, - to nie ma mowy o żadnym "przedwczesnym" wyrębie (wyrąb następuje po osiągnięciu wieku rębności)... :wink: Na logikę może być odszkodowanie za drewno/za grunt, jednak nie za przedwczesny wyrąb...
... ale przepisy niekoniecznie kierują się logiką... :idea:
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

wod4 pisze:
muszę obliczyć odszkodowanie za przedwczesny wyrąb lasu. W opisie taksacyjnym wiek rębności wynosi 100, i dla przykładu mam sosnę, która ma 126 lat,
Na logikę: skoro wiek rębności wynosi 100 lat, a drzewostan ma ich 126, - to nie ma mowy o żadnym "przedwczesnym" wyrębie /.../... ale przepisy niekoniecznie kierują się logiką... :idea:
Praktyka jest zgodna z Twoją logiką, z ustawową definicją "odszkodowania z tytułu..." takoż ;-)
mefistofeles
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 14:38

Post autor: mefistofeles »

Dlaczego niby? Piszę wniosek o zmianę użytkowania gruntów leśnych na nieleśne i jednym z punktów jest właśnie obliczenie ODSZKODOWANIA za przedwczesny wyrąb drzewostanu.
mefistofeles
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 14:38

Post autor: mefistofeles »

W taki razie mogę napisać, że odszkodowanie bd wynosiło 0 zł?
mefistofeles
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 14:38

Post autor: mefistofeles »

A czy w obliczaniu odszkodowania przyjmuje się tylko do obliczeń warstwę 'drzew' czy podrost, nalot też? Chyba nie, prawda?
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

mefistofeles pisze:Dlaczego niby? Piszę wniosek o zmianę użytkowania gruntów leśnych na nieleśne i jednym z punktów jest właśnie obliczenie ODSZKODOWANIA za przedwczesny wyrąb drzewostanu.
A któraż to z RDLP żąda podania we wniosku danych które _ustala_ w decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntu leśnego z prod. leśnej na cele nierolnicze lub nieleśne?
Wnioskodawca dostarcza dokumenty na podstawie których można decyzję wydać. We wniosku podaj opis taksacyjny drzewostanu, co najmniej siedliskowy typ lasu, udział, gatunek, wiek, bonitację i zadrzewienie. jeśli organ uzna, że to za mało - wezwie w postanowieniu (z podaniem podstawy prawnej) do uzupełnienia.
mefistofeles
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 14:38

Post autor: mefistofeles »

Przecież decyzję wydaje Marszałek lub Minister i to ich wymagania.
"Wniosek musi zawierać ekonomiczne uzasadnienie projektowanego przeznaczenia:
• uwzględnienie sumy należności i opłat rocznych za grunty projektowane do przeznaczenia na cele nieleśne
• uwzględnienie przewidywanego rozmiaru strat, które poniesie rolnictwo i leśnictwo w wyniku ujemnego oddziaływania inwestycji lokalizowanych na gruntach projektowanych do przeznaczenia na cele nierolnicze i nieleśne".
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105061
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Podobny (jeśli nie identyczny) temat był już na forum. Może on bardziej rozjaśni wątpliwości: http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php?p=206234#206234
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

mefistofeles pisze:Przecież decyzję wydaje Marszałek lub Minister i to ich wymagania.
"Wniosek musi zawierać ekonomiczne uzasadnienie projektowanego przeznaczenia
To może najpierw się zdecyduj o co pytasz.
Czy o zgodę na zmianę przeznaczenia, jak wyżej, czy o 'zmianę użytkowania' jak tutaj:
mefistofeles pisze:Piszę wniosek o zmianę użytkowania gruntów leśnych na nieleśne
mefistofeles
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 14:38

Post autor: mefistofeles »

...słowa wyjęte z kontekstu...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105061
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

mefistofeles pisze:...słowa wyjęte z kontekstu...
Rozumiem o co biega:
- ty masz napisać wniosek o zmianę użytkowania
- cytujesz wymagania, jakie wnioskowi stawia Urząd Marszałkowski w swoich dokumentach.
Logicznym jest, że dla Urzędu twój wniosek dotyczy projektowanego przeznaczenia.
We wszystkich (znanych mi) województwach używa się tego zwrotu w wymaganiach wobec wniosku o zmianę przeznaczenia:
dolnośląskie pisze:Aby uzyskać decyzję Marszałka Województwa Dolnośląskiego dokonującą zmiany przeznaczenia gruntu leśnego, nie należącego do Skarbu Państwa na cel nieleśny należy przedłożyć wniosek zawierający:
...
7. Ekonomiczne uzasadnienie projektowanego przeznaczenia:
  • uwzględnienie sumy należności i opłat rocznych za grunty projektowane do przeznaczenia na cele nieleśne
  • uwzględnienie przewidywanego rozmiaru strat, które poniesie rolnictwo i leśnictwo w wyniku ujemnego oddziaływania inwestycji lokalizowanych na gruntach projektowanych do przeznaczenia na cele nierolnicze i nieleśne.
Ten zapis jest wynikiem dosłownego cytowania z (nieobowiązującej już) ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (art. 10 ust. 1 pkt 3 -> http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0041211266 )
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ