Odbiór drewna- stosy

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

BelarusTeam
początkujący
początkujący
Posty: 17
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 19:54

Odbiór drewna- stosy

Post autor: BelarusTeam »

Witam, pytanie do Szefów leśnych; jak byście to odebrali???

Tyczki brzozowe i sosnowe, nie regularne stosy tyczkek dł., grubsze wałki są odkładane na osobne stosy.
Gerenalnie czy jest jakaś norma na takie stosy czy trzeba ciąć na metrówki, jest to materiał na rębak więc jak dla mnie wygodniej jest rąbać i składować w całości.

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2620
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

No chyba M1 tylko nie robiłem nigdy z brzozy . Na pewno ja bym zastosował tu normę na M1 czyli pomiar dł.x szer. x wysokość . Przelicznik 0,40 m3 na 1 mp .
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

To co na zdjęciach ? W ogóle bym tego nie odebrał. Dopóki nie będzie zabite, lepiej ułożone i przycięte na równą długość. Wtedy mógłbym pomyśleć o M1.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105071
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Tak jak napisał Teo. Mógłbym ewentualnie zrezygnować z zabicia ale od wyrównania czół nie odstąpię :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Odbiór drewna- stosy

Post autor: Glaca »

BelarusTeam pisze: Generalnie czy jest jakaś norma na takie stosy czy trzeba ciąć na metrówki(...)
Wymagamy wyrównania stosu na wysokość i czoła (odziomki) też w miarę równo - na długość przycinamy czasami ze względów transportowych ( załadunek HDS-m na przyczepę zrywkową), jednak nie zawsze.
Ps. Stos musi być przygotowany do odbioru, składający drewno musi znać nasze oczekiwania PRZED rozpoczęciem prac zrywkowych.
BelarusTeam
początkujący
początkujący
Posty: 17
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 19:54

Post autor: BelarusTeam »

Leśniczy liczy jako M1, ale jesli chodzi o dlugość chcą aby ciąć na 1/1,5 niby nie mogą być w całości nawet po przycięciu wyrównaniu końcówek bo nie spełnia norm.., ale jak juz przetne na pół czyli przykładowo 1,5 m to już spełnia bez sensu.

Kiedyś kupowałem od lasów gotowe M1 typowe na zrębke i to byly tyczki w całości, czyli jaka to była norma; nie rozumiem tego systemu...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169959
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

BelarusTeam pisze:Leśniczy liczy jako M1, ale jesli chodzi o dlugość chcą aby ciąć na 1/1,5 niby nie mogą być w całości nawet po przycięciu wyrównaniu końcówek bo nie spełnia norm..
Wg normy dla M1 długość od 1,5 m wzwyż.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105071
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

BelarusTeam pisze:nie rozumiem tego systemu...
To nie system tylko upierdliwy leśniczy...
Moim zdaniem powinieneś poprosić o kserokopię normy, na którą się powołuje (żeby w przyszłości robić dokładnie tak jak tam napisane jest :twisted: ).
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22730
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Piotrek pisze: Moim zdaniem powinieneś poprosić o kserokopię normy, na którą się powołuje (żeby w przyszłości robić dokładnie tak jak tam napisane jest :twisted: ).
Norm nie wolno kopiować ... :roll:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169959
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Może pokazać wyciąg z normy zamieszczony w kalendarzu ... :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
wod4

Post autor: wod4 »

Sten pisze:Może pokazać wyciąg z normy zamieszczony w kalendarzu ... :wink:
Niezupełnie...
Z każdym rokiem w tym kalendarzu jest coraz mniej wyciągów z norm. W tym roku na przykład wypadł z kalendarza wyciąg dotyczący drewna wielkowymiarowego liściastego (więc nie da się zainteresowanemu tego w kalendarzu pokazać)...
Za to z każdym rokiem coraz więcej jest w kalendarzu tekstów/zarządzeń całkowicie nieprzydatnych (w tym roku są to na przykład stare zarządzenia dotyczące szacunków brakarskich, które już w lutym były nieaktualne... 8)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169959
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Można posługiwać się kalendarzem archiwalnym ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
wod4

Post autor: wod4 »

Sten pisze:Można posługiwać się kalendarzem archiwalnym ...
Mam kalendarz leśnika z 1994 roku (wtedy jeszcze Bedoń tego nie wydawał). Czy będzie dobry?...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169959
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Jak zwykle sprowadzasz każdą dyskusję do jałowości ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
wod4

Post autor: wod4 »

Sten pisze:Jak zwykle sprowadzasz każdą dyskusję do jałowości ...
Uświadamiam Ci jedynie, że w niektórych jednostkach leśniczy po zakończeniu roku przekazuje kalendarz (książkę służbową z zapiskami dziennika czynności) do firmy i tam jest ona przechowywana/archiwizowana czas jakiś. A ze starych to mam właśnie książki sprzed roku 2000...
Dlatego byłoby milo, gdyby kalendarz aktualny, który mam, zawierał potrzebne mi wyciągi...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169959
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Mogę Ci podesłać fragmenty kalendarzy, których Ci brakuje ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
wod4

Post autor: wod4 »

Sten pisze:Mogę Ci podesłać fragmenty kalendarzy, których Ci brakuje ...
Wolałbym otrzymywać z PGL LP aktualne wyciągi dotyczące norm/warunków technicznych WSZYSTKICH grup sortymentowych, które są w naszym kraju wykonywane...I żeby ktoś za to był odpowiedzialny...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169959
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Zatem złóż formalny wniosek z zachowaniem drogi służbowej.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67109
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

wod4 pisze:Wolałbym otrzymywać z PGL LP aktualne wyciągi
Myślę, że DT jest zaopatrzony w normy. Chyba nie jest to problem by je otrzymać :shock:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
wod4

Post autor: wod4 »

Capricorn pisze:Myślę, że DT jest zaopatrzony w normy.
DT jest zaopatrzony. Mają na przykład takie coś:
http://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno/Z ... ejkowe.pdf
Tyle, że żaden z zakładów sklejkowych w Polsce nie kupuje drewna opartego na tym czymś...
Wobec tego, po kiego czorta się takie coś wprowadza?
Mam to zresztą w aktualnym kalendarzu (sztuka dla sztuki), a rzeczywiste warunki na drewno sklejkowe zanotowaliśmy sobie oddzielnie...
ODPOWIEDZ