Kontrola NIK: Mało odmów na wycinkę drzew

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77844
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Kontrola NIK: Mało odmów na wycinkę drzew

Post autor: drwalnik »

Władze miast i powiatów lekką ręką dają zgody na wycinkę drzew, a odmów jest zaledwie 0,2 proc. – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. I choć inwestorzy mają w zamian sadzić nowe drzewka, to sadzą byle jakie, byle jak i tak młode, że... można je wyciąć bez pytania o zgodę...
... całość ...
nocomments1957
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 268
Rejestracja: piątek 14 paź 2011, 08:58

Post autor: nocomments1957 »

"Alarmujące dane znalazły się w materiale Najwyższej Izby Kontroli, która w różnych samorządach sprawdziła 201 inwestycji wiążących się z wycinką drzew. Okazuje się, że inwestorzy dostawali zwykle dokładnie takie zezwolenia, o jakie prosili."

No, po prostu dramat. Jeszcze tacy obywatele sobie mogą pomyśleć, że aż tyle im wolno we własnym kraju...
A taki inwestor, lepiej, żeby dostał pozwolenie na wycięcie np. na wycięcie co drugiego drzewa, to powstaną ciekawe konstrukcje architektoniczne.
Bądźmy zdrowi

Krzysiek
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105192
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jak podkreśla Najwyższa Izba Kontroli prawo nie określa wymogów wobec takich sadzonek: ani co do gatunku, ani choćby wieku. A to pozwala sięgać po sadzonki tak młode, że można je potem... usunąć bez zezwolenia, które konieczne jest dopiero w przypadku drzew starszych niż 10-letnie.
Czyżby sugerowano sadzenie drzew ponad 10-cio letnich!?
To może "gotowe tereny zielone"? Z metra, jak trawniki w rolkach? :lol:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67293
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Ostatnio gość pokazał mi wymagania urzędu w temacie sadzenia drzew.
Mają być owoż wysokie na 2m, liściaste, w donicach, nie szczepione i nie owocowe...
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Piotrek pisze:
to pozwala sięgać po sadzonki tak młode, że można je potem... usunąć bez zezwolenia, które konieczne jest dopiero w przypadku drzew starszych niż 10-letnie.
Czyżby sugerowano sadzenie drzew ponad 10-cio letnich!?
W znanych mi przypadkach przy kompensacjach UG wymagają "co najmniej 7 letnich". I ma to ustawowy sens ;-)
Capricorn pisze:Mają być owoż wysokie na 2m, liściaste, w donicach, nie szczepione i nie owocowe.
A jak uzasadniono akurat takie wymogi? Znaczy w decyzji jakie uzasadnienie wpisują na te 2m, donice itp.?
BTW w komentarzach do zalinkowanego art ktoś podniósł ciekawy temat, ile odmów to odmowy "formalne" z uzasadnieniem "bo zgoda nie jest wymagana"?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67293
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Pismo widziałem tylko raz i nie zwróciłem uwagi na całą treść. Myślę, że chodzi o zakryty system korzeniowy. Być może korzenie w siatkach częściej ulegały uszkodzeniom i gorzej się przyjmowały :roll:
ivar
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1883
Rejestracja: wtorek 20 lut 2007, 08:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: ivar »

Przerażające jest to że w ogóle trzeba pytać o zgodę na wycięcie swojego drzewa.
Efekt jest taki jak mówiłem, wszyscy sadzą małe iglaczki lub owocówkę.
Nie poluje się po to by zabijać.
Zabija się, bo bierze się udział w POLOWANIU.
ODPOWIEDZ