Doprowadzenie lasu do ładu

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Aureon
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:13

Doprowadzenie lasu do ładu

Post autor: Aureon »

Witam jestem tu nowy i mam pytanie odnośnie pielęgnacji lasu. Jeśli już były takie pytania to proszę o link i nie zawracam głowy. A mianowicie, jestem od niedawna w posiadaniu lasu w kilku kawałkach. Las odziedziczyłem po dziadkach. Jest on zaniedbany, sądzę ze od wsadzenia nikt go nie przecinał ani nic przy nim nie robił jest pozostawiony sam sobie. Las ma około 20-25 lat może się mylę, gęstość nasadzenia nie zmieniła się od czasu wsadzenia tzn. chyba drzewa rosną co 1m może troszkę więcej. I mam takie pytanie jak powinna wyglądać przecinka aby las doprowadzić do ładu. Drzewa rosną zbyt gęsto, drzewa rosnące wzdłuż miedzy zagłuszają środek przez co nie równo rosną. Jest to las sosnowy .
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Masz może fotkę tego lasu? Wstaw proszę tutaj.
Aureon
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:13

Post autor: Aureon »

Jutro zrobię aktualne foto i wstawię.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170010
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Najprościej, to zatrudnić choćby pracownika Zakładu Usług Leśnych, który zrobiłby ci tzw. czyszczenie, czy też trzebież. Wątpię, czy znalazłbyś kogoś, kto by Ci wskazał, które drzewa wyciąć, tym bardziej, że jak piszesz, pewnie jest to "sajgon".
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Aureon
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:13

Post autor: Aureon »

Może z tym lasem to sie rozpędziłem w prawdzie jest tego ponad 1h ale w 6 kawałkach więc na pewno jest potrzebna przecinka ale nie rzeż pracownika lasu co zostawi drzewo do drzewa po 10m. Dziadki miały takie pola "kiszki" to zasadzili las ale co z tego zrobić to ciężko powiedzieć.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170010
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

W wielkim skrócie. Wytnij drzewa mocno przygłuszone (w zdecydowanie gorszej kondycji od pozostałych) oraz te, które niby wyglądają najlepiej, ale uniemożliwiają rozwój tych, które rosną wokół (tzw. rozpieracze). Nie mniej jednak polecałbym konsultację z leśnikiem.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

W bardzo dużym skrócie :) Rzeczywiście dla leśnika lub ZUL'a to chleb powszedni i nie jest tak, że zostawi drzewo co 10 metrów :)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Czy w dokumentach (ewidencji gruntów) ten Twój las jest ujęty jako Ls? :?:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3753
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Sten pisze:oraz te, które niby wyglądają najlepiej, ale uniemożliwiają rozwój tych, które rosną wokół (tzw. rozpieracze)
...moim zdaniem na to już zbyt późno w przypadku zaniedbanych drzewostanów sosnowych w których nie było CP. Z resztą dla prywatnego właściciela posiadanie rozpieraczy jest najbardziej korzystne!

Ale potwierdzić może to jedynie fotografia.
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

crocidura pisze:dla prywatnego właściciela posiadanie rozpieraczy jest najbardziej korzystne!
Rozpieracze nazywam egzemplarzami dominującymi raczej. W produkcji masy drewna są nieocenione ;)
Aureon
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:13

Post autor: Aureon »

Byłem w lesie i zrobiłem fotki tylko sie zastanawiam jak je tutaj wstawić ? Mozna bezpośrednio czy trzeba na jakiejś innej stronie umieścić a tu aby podać link ?
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Tu na forum możesz wstawić zdjęcia - maksymalny rozmiar to: 300 KB o rozszerzeniach: gif jpeg jpg png tga tif
Aureon
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:13

Post autor: Aureon »

http://scr.hu/0h4o/xtlfe

http://scr.hu/0h4o/3ycan

http://scr.hu/0h4o/4qkiz

Wydawało mi sie że to lepiej wygląda jednak w środku to są cienkie tę drzewka a po miedzy już jst lepiej. Gęstość nasadzenia około 1m szt od szt
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Moim zdaniem, jeśli to drzewostan na gruncie porolnym, to nie masz tam zbyt wiele do pracy na dzień dzisiejszy. Może za kilka lat,
ODPOWIEDZ