Zarządzenie DGLP w sprawie szacunków brakarskich.

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

madic
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 18 gru 2008, 20:43
Lokalizacja: góry

Post autor: madic »

Nie napisałem że nie zależy, lecz że nie wszystko. To równanie ma tyle niewiadomych, że z poziomu leśniczego wpływ na plan, a przede wszystko jego wykonanie wpływ mamy niewielki. Raczej problem widzę w szukaniu kozłów ofiarnych, gdy plan z wykonaniem się rozłazi.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67156
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Tyle, że szacując posztucznie niejednrodne drzewostany plan się nie rozłazi. Do przetargów nie ładuje się niewielkich ilości sortymentów dzięki temu, że z dużą dozą prawdopodobieństwa te "niewielkie" ilości. Nie ma sufitologii.
Nie ma to nic wspólnego z szukaniem ofiar.
Skoro
Zestawienia szacunku brakarskiego są podstawą do sporządzania rzeczowego i finansowego planu pozyskania drewna oraz dostarczają danych do krajowego bilansu drewna.
to dlaczego szef ma nie rozliczać leśniczego z poprawności ich wykonania?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Capricorn pisze:
madic pisze:Wystarczy, że odbiorca mając na umowie wiele gatunków i sortymentów, weźmie czegoś tam więcej a czegoś mniej
Wystarczy, że odbiorca ma jeden gatunek i chce go odebrać...
kolorowe kredki pisze:Takie wałki w S2A to już coraz częściej dla odbiorców cienizna :P :lol:
Czasem bywa na odwrót. Swego czasu cztery leśnictwa musiały wyrabiać jakieś tam wałki S2B, bo firma brała je do wyrobu palisad... Podpisano umowę na wałki 7-11cm i trzeba było sortować ;)
madic pisze:Nie od leśniczego wszystko zależy.
No jak to nie? To leśniczy wykonując szacunek "produkuje" plan sprzedaży. Czyżby było inaczej? Mam rozumieć, że nie ma zależności między szacunkiem, a umowami i bezkarnie podać że zrobisz 500m3 kłody, po czym powiesz, że drewno wykonasz jako S2a, a firma ma sobie oprócz tej kłody kupić niepotrzebne jej gatunki i sortymenty żeby nadleśnictwo miało jej co sprzedać? :shock: Nie wiem jak u innych, ale u nas w wypadku problemu z wykonawstwem jakiegoś sortymentu na nadleśniczy na naradzie pyta osobę z DT - kto wyszacował dany sortyment. Potem pada krótki tekst - wyszacowałeś? Masz zrobić, bo chyba wiesz, co planujesz. Jeśli nie wiesz, to raczej nie powinieneś być leśniczym.
To co podajesz z tą kłodą to przypadek skrajny.

Czy te wałki S2B o średnicy 7- 11 cm ktoś u Was wcześniej wykazywał w szacunkach? :?:

Z drugiej strony: wyszacujesz posztucznie dużo Ol W0 oraz WB1. Wejdzie to do planu sprzedaży. Po czym nie ma zimy, nie ma letniej suszy, nie da się pozyskać. I co wtedy? :?:

Moim zdaniem szacunki to nie apteka. Z grubsza - sortymenty masowe - muszą się domknąć. Z resztą doświadczony DT dobrze współpracujący z leśniczymi sobie poradzi. Czegoś nie zrobię ja, zrobi ktoś inny. I na odwrót. :spoko:

PS. Piszę to z pewnego już doświadczenia. Mimo - nazwijmy to delikatnie -niedoskonałości naszych szacunków cały system pozyskania i sprzedaży jakoś od lat w miarę pozytywnie funkcjonuje. I choć czasem bywa nieco nerwowo to na koniec roku wszystko się nam zamyka.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67156
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

j24 pisze: To co podajesz z tą kłodą to przypadek skrajny.
Oczywiście, przerysowałem problem. Miałem jednak spory kłopot WB1 Brz, które ktoś wyszacował i trzeba było na sam koniec roku nagle znaleźć. Trafiło na mnie i przygotowałem sto kilkadziesiąt sztuk żeby zrobić auto tej sklejki, bo kary groziły leśniczemu. Nie ma znaczenia ilość, znaczenia ma skutek :)
j24 pisze:Czy te wałki S2B o średnicy 7- 11 cm ktoś u Was wcześniej wykazywał w szacunkach? :?:
Nie sądzę. Podpisano umowę i nadleśnictwo chciało się pewnie wywiązać. Czy była klauzula mówiąca o grubości nie wiem. Wiem, że firma dołączyła w którymś momencie swoje WT.
j24 pisze:Po czym nie ma zimy, nie ma letniej suszy, nie da się pozyskać. I co wtedy? :?:
Nie mam pojęcia, nie miałem takiej sytuacji.
j24 pisze:cały system pozyskania i sprzedaży jakoś od lat w miarę pozytywnie funkcjonuje.
I bardzo mnie to cieszy, bo też chciałbym mieć mniej roboty kiedyś :)
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Z resztą doświadczony DT dobrze współpracujący z leśniczymi sobie poradzi.
To prawda. Dobra analiza możliwości i wiadomo co u kogo wstrzymujemy a co gdzieś indziej uruchamiamy.

Poza tym plany to tylko plany - jak powieje to się okaże że nie będzie WB1 (akurat też niedawno robiłem) nie będzie S2B DB, tylko niekończące się stosy 2,40 So 8)
Döhler
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5892
Rejestracja: czwartek 30 sty 2014, 23:33
Lokalizacja: Schweingrubowy Las

Post autor: Döhler »

Teo pisze: niekończące się stosy 2,40 So
IP Kwidzyn wszystko łyknie.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67156
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Teo pisze:Poza tym plany to tylko plany - jak powieje to się okaże że nie będzie WB1
Też tak miałem jakieś 15 lat temu. Szlag trafił planowanie i kurcze robota kręciła się tak sprawnie jak nigdy wcześniej i później :lol: Akurat zaczynał mi się PUL i miałem ledwie parę ha do odnowień na rok, bo las młody i przerwa w normalnych cięciach była. Z dnia na dzień okazało się, że do odnowień miałem 100ha lasu. Tylko najpierw trzeba to było wyciąć. Potem zostały jeszcze drobne przygodne. Skutek - pozyskanie 36tys m3 przygodnych w dwa lata. Większość to stosy i krótkie W0.
Awatar użytkownika
tomcat411
leśniczy
leśniczy
Posty: 953
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 23:12
Lokalizacja: Forstservice

Post autor: tomcat411 »

Dostaliśmy nowe zarządzenie odnośnie szacunków... SUUUUUUUUUUPER -rębne 100 % posztucznie.

No to szanowna dyrekcjo wracamy do średniowiecza .

Gratulacje -zaj....pomysł . Mam załóżmy drzewostany sosnowe z II piętrem bukowym - wystarczy wymalować gniazdo ,oznaczyć i policzyć np. kilka sztuk WB0 i określić ilość drewna stosowego.

A teraz nie wiem po co będziemy sobie klupować WC0.
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

tomcat411 pisze:Dostaliśmy nowe zarządzenie odnośnie szacunków... SUUUUUUUUUUPER -rębne 100 % posztucznie.

No to szanowna dyrekcjo wracamy do średniowiecza .

Gratulacje -zaj....pomysł . Mam załóżmy drzewostany sosnowe z II piętrem bukowym - wystarczy wymalować gniazdo ,oznaczyć i policzyć np. kilka sztuk WB0 i określić ilość drewna stosowego.

A teraz nie wiem po co będziemy sobie klupować WC0.

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Z całym szacunkiem (do szacunku też) ale np. u siebie nie widzę powierzchni zrębowych bez możliwości ustalenia miąższości bez klupowania.

Może np. w Puszczy Solskiej kolejne pasy sosnowe są identyczne ale nie wszyscy takie lasy mają "pod opieką".
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Fichtel pisze:Może np. w Puszczy Solskiej kolejne pasy sosnowe są identyczne ale nie wszyscy takie lasy mają "pod opieką".
Tak ,tyle że po tych nowych wytycznych i ci nie mogą już sobie porównawcza zaszaleć .To po co niektóre nadleśnictwa weszły do prób z metodą obrębową .
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Kuna lesna pisze:
Fichtel pisze:Może np. w Puszczy Solskiej kolejne pasy sosnowe są identyczne ale nie wszyscy takie lasy mają "pod opieką".
Tak ,tyle że po tych nowych wytycznych i ci nie mogą już sobie porównawcza zaszaleć .To po co niektóre nadleśnictwa weszły do prób z metodą obrębową .
Pozostaje inna kwestia...
U nas decyzje podejmowane są "w trakcie" lub "po"
z szacunkami mam do czynienia od początku pracy w LP. Ile razy było tak, że wszystko wprowadzone, przeliczone, zastawione - A tu BACH nowa wersja ACER-a znacznie zmodyfikowana względem poprzedniej np. 3.16b na 3.16c - "zmiana korekty wyświetlania ekranu" :wink:

Tak i teraz szacunki ZAAWANSOWANE MOCNO a tu BACH Zarządzenie :help:
Osobiście współczuje tym, których to "uderzyło"
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Jak dla mnie to ten nakaz klupowania wszystkich rębnych to krok w tył. Powinno być zostawione do decyzji nadleśniczego dopuszczenie w uzasadnionych przypadkach metody porównawczej.
A tak klupować wszystko w czambuł (w tym kolejne paski tych samych drzewostanów) to szkoda czasu i farby.

A jak Wam się podoba zakaz (przynajmniej u nas to zostało zinterpretowane) stosowania metody posztucznej w przedrębnych? :?:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
tomcat411
leśniczy
leśniczy
Posty: 953
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 23:12
Lokalizacja: Forstservice

Post autor: tomcat411 »

Mam takie leśnictwo ,że mogę prawie na całości rębnych stosować porównanie - wykonanie niemal idealne.

Posztucznie to mogę wykonać szacunki w lesie liściastym , mieszanym - i tak czasem robię.

W poprzednim urządzaniu robiłem 6000 m3 rocznie ,teraz ponad 11000 m3 - nie mam czasu na bezmyślne klupowanie drzewostanów z So WCO.

Ta firma osiąga moim zdaniem granice absurdu.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67156
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

j24 pisze:Powinno być zostawione do decyzji nadleśniczego dopuszczenie w uzasadnionych przypadkach metody porównawczej.
A tak klupować wszystko w czambuł (w tym kolejne paski tych samych drzewostanów) to szkoda czasu i farby.
Ja bym poszedł dalej. Po co w ogóle tworzyć decyzje centralnie? Wszak każdy nadleśniczy najlepiej wie, który sposób jest najlepszy dla niego. Nawet w obrębie jednego nadleśnictwa są różne drzewostany i wielu chętnie poszło by w "porównania", podczas gdy sąsiedzi muszą klupować. Decyzje powinien podejmować kierownik jednostki :roll:
rezon
początkujący
początkujący
Posty: 51
Rejestracja: wtorek 09 paź 2012, 09:31
Lokalizacja: Terra

Post autor: rezon »

Coraz częściej mam wrażenie, że traktują nas jak fabrykę gwoździ. Częste zmiany i to "od ściany do ściany". Najgorzej, że jak coś "generał" podpisze to długo trwa zanim ktoś mu powie, że to był kolejny knot. A tu jeszcze 5 lat do emerytury :x
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Spieszmy się czytać zarządzenia o szacunkach ...
... tak szybko się zmieniają ...

Choć to akurat - moim zdaniem - zmiana w dobrym kierunku. :spoko:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
tomcat411
leśniczy
leśniczy
Posty: 953
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 23:12
Lokalizacja: Forstservice

Post autor: tomcat411 »

Mam kolejne zarządzenie o szacunkach - tym razem krok w dobrym kierunku...Panie Dyrektorze - niech już tak zostanie ....
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67156
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

lastel pisze: jeszcze wcześnie sporządzenia szacunków i wyznaczenia w terenie .
Właśnie dostałem polecenie przedłożenia planu pozyskania na 2017. Szacunki pewnie do marca... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

Capricorn pisze:Właśnie dostałem polecenie przedłożenia planu pozyskania na 2017. Szacunki pewnie do marca... :roll:
:) Ja to usłyszałem już jakiś czas temu. :P To się nazywa aktywne spędzanie zaległego urlopu :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67156
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Ale ja to w 20 minut wypełnione odesłałem... :shock:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ