normy po raz kolejny

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

wod4

Post autor: wod4 »

nih6 pisze:To co piszę ma rzecz jasna charakter czysto teoretyczny
A praktyka i procedury wskazują jednoznacznie że:
- jeśli nadleśnictwo ustaliło z nabywcą i podpisało umowę, że sprzedaje mu "nietypowe" S2b, to Masz w stosie wałki (bo w drewnie średniowymiarowym nie istnieje pojęcie wyrzynek)
nih6
początkujący
początkujący
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek 16 cze 2008, 14:02
Lokalizacja: .......

Post autor: nih6 »

zgadza się, ale chodzi mi o czystą teorię, nie o to co kto ustalał. Wiem, że to brzydko mówiąc rozbijanie gówna na atomy, ale jeżeli jest napisane że średniowymiarowe ma mieć dolną średnicę max 24cm, to jak mamy kawałek który ma 26cm średnicy, ale ma zgniliznę 40% plus np. zwęglenie to co to jest?
wod4

Post autor: wod4 »

nih6 pisze:jeżeli jest napisane że średniowymiarowe ma mieć dolną średnicę max 24cm
a Sprawdź czy w dokumencie, na który się Powołujesz nie jest zapisane po gwiazdkach, że za zgodą stron dopuszcza się inne wymiary średnic... :wink:

Zarządzenie nr 34 z dnia 17.04.2012 roku w sprawie wprowadzenia Ramowych warunków
technicznych na drewno użytkowe – S2B
Awatar użytkownika
Skrzacik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1023
Rejestracja: sobota 26 maja 2012, 15:44
Lokalizacja: dolinka

Post autor: Skrzacik »

nih6 pisze:to jak mamy kawałek który ma 26cm średnicy, ale ma zgniliznę 40% plus np. zwęglenie to co to jest?
opał
I'm going off the rails on a crazy train
nih6
początkujący
początkujący
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek 16 cze 2008, 14:02
Lokalizacja: .......

Post autor: nih6 »

no tak opał, ale chodzi mi o wałek i wyrzynek. Jak opał to wałek, ale jest pow. 24cm, więc to się kłóci z wałkiem :D
Awatar użytkownika
Skrzacik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1023
Rejestracja: sobota 26 maja 2012, 15:44
Lokalizacja: dolinka

Post autor: Skrzacik »

Kolego, w opale nie ma ograniczenia średnicy dolnej więc mogą tam trafić zarówno wałki jak i wyrzynki. ;)
I'm going off the rails on a crazy train
nih6
początkujący
początkujący
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek 16 cze 2008, 14:02
Lokalizacja: .......

Post autor: nih6 »

wiem, że nie ma, ale jeżeli książka mówi że średniowymiarowe jest do 24cm, a wałek jest średniowymiarowy to ten kawałek zakwalifikowany jako S4 będzie jako co? No bo teoretycznie jak wyrzynek jest wielkowymiarowy to powinien spełniac warunku tech. na drewno wielkowymiarowe, chyba?
Awatar użytkownika
Skrzacik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1023
Rejestracja: sobota 26 maja 2012, 15:44
Lokalizacja: dolinka

Post autor: Skrzacik »

nih6 pisze:wiem, że nie ma, ale jeżeli książka mówi że średniowymiarowe jest do 24cm, a wałek jest średniowymiarowy to ten kawałek zakwalifikowany jako S4 będzie jako co? No bo teoretycznie jak wyrzynek jest wielkowymiarowy to powinien spełniac warunku tech. na drewno wielkowymiarowe, chyba?
Jeny, no przecież spełnia. Wielkowymiarowść zależy od wymiarów, nie od jakości.
I'm going off the rails on a crazy train
nih6
początkujący
początkujący
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek 16 cze 2008, 14:02
Lokalizacja: .......

Post autor: nih6 »

czyli to będzie wyrzynek?
Awatar użytkownika
Skrzacik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1023
Rejestracja: sobota 26 maja 2012, 15:44
Lokalizacja: dolinka

Post autor: Skrzacik »

nih6 pisze:czyli to będzie wyrzynek?
tak :brawo:
I'm going off the rails on a crazy train
nih6
początkujący
początkujący
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek 16 cze 2008, 14:02
Lokalizacja: .......

Post autor: nih6 »

a definicja S4 mówi, że to drewno średniowymiarowe, więc jak to się ma do wyrzynka
wod4

Post autor: wod4 »

wydawało mi się, że jasno podpowiadałem, ale trzeba wprost...
O drewnie średniowymiarowym mówi polska norma (w której jest ogólnikowy zapis że za zgodą stron dopuszcza się inne ustalenia). Na tej podstawie wydano kilka zarządzeń o warunkach technicznych na drewno średniowymiarowe, w których właśnie są odbiegające od PN ustalenia...
Jedno takie zarządzenie zacytowałem w poprzednim poście.
I tam jest dopuszczona większa średnica wałka w S2b (wałka, nie wyrzynka, bo wyrzynki dotyczą tylko surowca wielkowymiarowego, a PN o pomiarze, podziale surowca nie daje możliwości odstępstwa w tej kwestii).
Mam nadzieję, że to wreszcie jasne: norma ogranicza średnicę wałka do 24, ale daje możliwość odstępstwa od tego poprzez uzgodnione warunki techniczne. Nie wiem dlaczego tę możliwość ignorujesz i podtrzymujesz wydumany, sztuczny problem.
brakarz
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: piątek 07 lut 2014, 23:05

wałek a wyrzynek

Post autor: brakarz »

Skrzacik pisze:Kolego, w opale nie ma ograniczenia średnicy dolnej więc mogą tam trafić zarówno wałki jak i wyrzynki. ;)
nie Skrzacik.
w S4 masz wałki, bez względu na średnicę. no chyba że drewno zostanie połupane to wtedy możesz mieć szczapy.
w drewnie średniowymiarowym, obojętnie jakiego sortymentu, nie ma wyrzynków.

żeby w pełni naświetlić temat wątku:
rozważając (wcale nie teoretycznie) czasem może się przytrafić, że ta sama sztuka drewna może być odpowiednio wałkiem jak i wyrzynkiem z uwagi na hipotetyczną klasyfikacją do klasy/grupy jakościowo-wymiarowej (np 2,5m liściasty wałek S2 może być też wyrzynkiem W0 - wystarczy odpowiednia średnica w cieńszym końcu)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Skrzacik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1023
Rejestracja: sobota 26 maja 2012, 15:44
Lokalizacja: dolinka

Re: wałek a wyrzynek

Post autor: Skrzacik »

brakarz pisze:
Skrzacik pisze:Kolego, w opale nie ma ograniczenia średnicy dolnej więc mogą tam trafić zarówno wałki jak i wyrzynki. ;)
nie Skrzacik.
w S4 masz wałki, bez względu na średnicę. no chyba że drewno zostanie połupane to wtedy możesz mieć szczapy.
w drewnie średniowymiarowym, obojętnie jakiego sortymentu, nie ma wyrzynków.

żeby w pełni naświetlić temat wątku:
rozważając (wcale nie teoretycznie) czasem może się przytrafić, że ta sama sztuka drewna może być odpowiednio wałkiem jak i wyrzynkiem z uwagi na hipotetyczną klasyfikacją do klasy/grupy jakościowo-wymiarowej (np 2,5m liściasty wałek S2 może być też wyrzynkiem W0 - wystarczy odpowiednia średnica w cieńszym końcu)

pozdrawiam
Więc czym w takim razie jest wyrzynek? Jako co go sprzedajesz? To, że normy i warunki techniczne określają drewno stosowe jako średniowymiarowe a jednocześnie nie stosują ograniczeń średnicy dolnej (np. S4, S2ac) nie oznacza, że wyrzynki przekształcają się w wałki.
Chociaż, szczerze mówiąc nie znam genezy słowa wyrzynek, może to by coś wyjaśniło :)
I'm going off the rails on a crazy train
wod4

Post autor: wod4 »

Skrzacik pisze:Więc czym w takim razie jest wyrzynek? Jako co go sprzedajesz?
Jeszcze raz przytaczam pojęcia związane z podziałem surowca zgodnie z kryteriami przyjętymi w Polskiej Normie:
1. drewno długie:
a) dłużyce – d. okrągłe wielko- i średniowymiarowe o długości min. 6,1 m
b) kłody – d. okrągłe wielko- i średniowymiarowe o długości 2,7 do 6,0 m
2. drewno krótkie:
a) wyrzynek – d. okrągłe wielkowymiarowe o długości 0,5 do 2,6 m
b) wałek – d. okrągłe średniowymiarowe o długości 0,5 do 2,6 m
c) szczapa - d. średniowymiarowe, łupane o długości 0,5 do 2,6 m

Klocek drewna o średnicy 25cm i długości 2,6 m jest wałkiem gdy odebrano go w sredniowym.
Taki sam klocek drewna jest wyrzynkiem gdy odebrano go w wielkowymiarowe.
kropka. koniec bicia piany.
Awatar użytkownika
Skrzacik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1023
Rejestracja: sobota 26 maja 2012, 15:44
Lokalizacja: dolinka

Post autor: Skrzacik »

wod4 pisze: koniec bicia piany.
Szkoda :cry:
I'm going off the rails on a crazy train
nih6
początkujący
początkujący
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek 16 cze 2008, 14:02
Lokalizacja: .......

Post autor: nih6 »

wod4 pisze:
Skrzacik pisze:Więc czym w takim razie jest wyrzynek? Jako co go sprzedajesz?
Jeszcze raz przytaczam pojęcia związane z podziałem surowca zgodnie z kryteriami przyjętymi w Polskiej Normie:
1. drewno długie:
a) dłużyce – d. okrągłe wielko- i średniowymiarowe o długości min. 6,1 m
b) kłody – d. okrągłe wielko- i średniowymiarowe o długości 2,7 do 6,0 m
2. drewno krótkie:
a) wyrzynek – d. okrągłe wielkowymiarowe o długości 0,5 do 2,6 m
b) wałek – d. okrągłe średniowymiarowe o długości 0,5 do 2,6 m
c) szczapa - d. średniowymiarowe, łupane o długości 0,5 do 2,6 m

Klocek drewna o średnicy 25cm i długości 2,6 m jest wałkiem gdy odebrano go w sredniowym.
Taki sam klocek drewna jest wyrzynkiem gdy odebrano go w wielkowymiarowe.
kropka. koniec bicia piany.
;-), dzięki za pełną interpretację. Znam PN i zarządzenia, te moje głupie dywagacje, wynikały z tego, że jeden typ pomimo przedstawiania mu argumentów takich samych jak Twoje uparcie obstawał przy tych 24cm. Za nic nie dawał się przekonać, aż w końcu wieczorem tak mi to nie dawało spokoju, że musiałem tu się zapytać czy przypadkiem mi coś się już nie popieprzyło totalnie.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67138
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

wod4 pisze:a) dłużyce – d. okrągłe wielko- i średniowymiarowe o długości min. 6,1 m
To prawda. Jednocześnie drewno średniowymiarowe dzieli się na:
S1 - drewno dłużycowe np. kopalniakowe
S2 - drewno stosowe użytkowe
S3
S4
No to teraz:
Surowiec S2 (PN-91) stopniuje wymiary 1,0; 1,1; 1,2 oraz 2,0-7,0.
Pomiar surowca średniowymiarowego S2 (PN-93) dokonywany jest w stosach regularnych (wyrzynki, wałki, szczapy) lub nieregularnych (kłody, wyrzynki, wałki).

No i teraz zagwozdka - jak odebrać drewno S2 długości 7,0m? Skoro drewno o długości minimum 6,1m staje się dłużycą, to mamy problem, bo norma nie dopuszcza odbioru dłużyc w stosach. Jednocześnie podany został przelicznik m3p/m3 dla drewna S2 o długości 7,0m?
Czyżby ktoś zapomniał o takiej długości S2 i długość dłużycy powinna być zmieniona na 7,1m, dopuszczając takie drewno do pomiaru na stosach :roll: Luka w normie, czy coś pokręciłem? :)
kos
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 19:16
Lokalizacja: ziemia obiecana

Post autor: kos »

Capricorn pisze:Surowiec S2 (PN-91) stopniuje wymiary 1,0; 1,1; 1,2 oraz 2,0-7,0
A od kiedy jest to w jakiś sposób istotne? Robiłem s2b 0,8 mb, robiłem 1,8 mb, robiłem 1,3 mb. Chyba że tak sobie akademicko dyskutujemy, bo z praktyką czasami nie ma to nic wspólnego.
'Bogu na chwałę, bliźnim na pożytek'
kos
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 19:16
Lokalizacja: ziemia obiecana

Post autor: kos »

Capricorn pisze:No i teraz zagwozdka - jak odebrać drewno S2 długości 7,0m?
No to zacznijmy się zastanawiać jak odebrać drewno s2 o dł.14,00 mb. Jest to kopalniak s1 i tyle w temacie. Co tu dywagować, statystycznie i jedziemy.
'Bogu na chwałę, bliźnim na pożytek'
ODPOWIEDZ