buk/grab - żywopłot i nie tylko

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

merle
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: sobota 16 paź 2010, 10:56
Lokalizacja: lubelskie

buk/grab - żywopłot i nie tylko

Post autor: merle »

witam,

proszę o radę w sprawie:

chę obsadzić boki działki na której stoi mój dom i stworzyć żywopłot. Z góry odrzuciłem oklepane, a przede wszystkim nienaturalne moim zdaniem thuje i inne 'wynalazki'. Postanowiłem, że będzie to żywopłot formowany z buka, z jednej strony oraz z grabu z drugiej (bardzo lubię te drzewa od dzieciństwa); długość do obsadzenia - po 70m = 140m w sumie; moje pytania:

1) jakie są wasze opinie nt. doboru gatunków? lokalizacja wschód Polski, a miejsce nasadzenia nie jest bynajmniej osłonięte od działania wiatrów itp.

2) sadzić zamierzam w dwóch rzędach, naprzemiennie, ok 5-6szt. na metr bieżący, aby żywopłot był gęsty, czy to dobre rozwiązanie? Jaką odległość przyjąć pomiędzy rzędami - 0,5m będzie ok?

3) planuję nie kopać dołków pod każdą sadzonkę, a poprosić sąsiada o przygotowanie gleby pod nasadzenie traktorem z odpowiednim narzędziem rolniczym; potem przygotować dwa rowki i w nie wkładać sadzonki i następnie przysypywać ziemią; tak powinno być szybciej, ale czy z perspektywy sadzonek jest to korzystne rozwiązanie?

4) tak przygotować glebę zamierzam 23 X i pozostanie 'przeorana' na ok 2 tyg.; sadzonki najprawdopodobniej zostaną posadzone 5-6 listopada; stąd moje pyt., czy nie jest to odrobinę za późno? przyspieszyć nie mogę; czy pozostawioną na te dwa tyg. glebę czymś nawozić/zasilić pod przyszłe nasadzenie z buka i grabu, aby lepiej się zadomowiły?

5) same sadzonki będą pochodzić ze szkółki leśnej z jednego z nadleśnictw z południa Lubelszczyzny; Grab - 2/0, buk - 2/0 lub 1/2. No właśnie, na co lepiej się zdecydować: sadzonka buka dwuletnia czy trzyletnia szkółkowana; (trzyletnia droższa o 6 groszy na sztuce); pod żyopłot wystarczyłby chyba młodsze (i zapewne mniejsze) sadzonki. I tak przecież będą one przycięte, aby lepiej się rozkrzwiły i aby żywopłot nie był 'łysy' od spodu.

6) kiedy dokonać pierwszego przycięcia formującego, aby sadzonki były rozkrzewione od dołu? zaraz po posadzeniu, a może dopiero na wiosnę, przed rozpoczęciem wegetacji? a może jeszcze później?

7) jaka jest wg was szansa na dobre przyjęcie się ww. sadzonek, posadzonych w pierwszej dekadzie listopada, zakładając, że pogoda będzie sprzyjać - tj. wilgotno i bez dłuższych epizodów zimowych conajmniej przez 1 miesiąc? co mogę zrobić aby zmniejszyć ryzyko ewentualnych strat? /trudno przewidzieć jaka będzie druga część jesieni/

8) podlać żywopłot zaraz po posadzeniu? podlewać posadzony żywopłot, gdyby listopad okazał się suchy? jeśli tak, to z jaką częstotliwością, aby nie zaszkodzić?

9) zamierzam kupić trochę więcej sadzonek na wypadek ewentualnych ubytków i dosadzić nimi żywopłot na wiosnę. Jak radzicie przechować takie sadzonki? zadołowanie i przykrycie ziemią w zacisznym miejscu?

będę wdzięczny za wszelkie rady czy sugestie, gdyż taki żywopłot to inwestycja na lata (pokolenia?), i nie chciałbym popełnić na wejściu błędów.


za działką budowlaną mam jeszcze 0,3ha ziemi, którą planuję również obsadzić bukiem i grabem - ale to już na następną jesień. Chciałbym aby był to taki mini-las liściasty. Kto wie, może potomek (bo już na pewno nie ja) będzie mógł wykorzystać kiedyć drzewa na opał do kominka, sprzedać lub po prostu nacieszyć oczy swoje i nie tylko. Stąd przy okazji chciałbym zapytać i zaspokoic ciekawość również w tej sprawie.

1) Jaką liczbę sadzonek muszę zakupić na taki obszar? chciałbym 25% buka i reszta grab, czy to dobre proporcje? wydaje mi się, że grab urośnie szybciej i jest mniej wrażliwy.

2) jak wyglądałoby rozplanowanie takiego nasadzenia? mieszać te dwa gatunki? sadzenie rzędami? jesli tak to w jakich odległościach od siebie rzędy i sadzonki w poszczególnych rzędach?

3) jak przygotować glebę, jakich zabiegów dokonać?

4) czym obsadzić boki takiego mini lasu, aby stworzyć wokół niego zasłonę wysoką na ok 1,5m? np. ligustr, berebrys zwyczajny byłby dobry? może mógłbym posadzić taki parawan przed posadzeniem sadzonek buka i grabu, aby 'wygwizdów' był mniejszy? co więcej, takie 'zakrzewienie' boków byłoby rajem dla ptactwa, a ptaki bardzo lubię.

ponadto proszę o wszelkie inne informacje, rady, sugestie - wszystko co muszę wiedzieć przed założeniem takiego mini-lasu.

Będę systematycznie zaglądać do tego tematu i z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi bez względu na czas.


informacje (dot. mini-lasu):
- wschód Polski; 20 km na wschód od Lublina
- obszar pod planowane zalesienie - 0,3ha
- klasa gruntu - II/IIIa
- preferowane gatunki - buk, grab (ew. inne liściaste, o dobrej wartości opałowej oprócz brzozy - może to się wyda nieracjonalne, ale po prostu nie lubię tego drzewa).
Awatar użytkownika
thor66
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 371
Rejestracja: poniedziałek 23 cze 2008, 18:10
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: thor66 »

merle pisze:tak przygotować glebę zamierzam 23 X i pozostanie 'przeorana' na ok 2 tyg.; sadzonki najprawdopodobniej zostaną posadzone 5-6 listopada; stąd moje pyt., czy nie jest to odrobinę za późno?
nie będzie to zapóźno, przewaznie sie sadzi po ustaniu wegetacji
merle pisze: preferowane gatunki - buk, grab (ew. inne liściaste, o dobrej wartości opałowej oprócz brzozy - może to się wyda nieracjonalne, ale po prostu nie lubię tego drzewa).
dodatkowo masz jeszcze dęba i jesion, klon ładne liściaste i cenne

a na żywopłot jeszcze lipa się nadaje lub cis
merle pisze:3) planuję nie kopać dołków pod każdą sadzonkę, a poprosić sąsiada o przygotowanie gleby pod nasadzenie traktorem z odpowiednim narzędziem rolniczym; potem przygotować dwa rowki i w nie wkładać sadzonki i następnie przysypywać ziemią; tak powinno być szybciej, ale czy z perspektywy sadzonek jest to korzystne rozwiązanie?
przy sadzeniu wazne jest żeby nie zawijać korzeni bo później drzewko będzie chorować
merle pisze: podlać żywopłot zaraz po posadzeniu? podlewać posadzony żywopłot, gdyby listopad okazał się suchy? jeśli tak, to z jaką częstotliwością, aby nie
zaszkodzić?
podlewać :D nie utopić ale dużo wody zawsze się przyda szczegolnie po posadzeniu żeby docisnąć ziemię do korzeni

i jeszcze z własnego doświadczenia upewnij się że masz dobrze działkę ogrodzona bo zające i sarny przytną żywopłot za ciebie :lol:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170248
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Generalnie uważam, że na żywopłoty najlepiej nadają się gatunki iglaste, a z liściastych, to tarnina. Pielęgnowana i strzyżona, stanowi barierę nie do przebycia.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
adi
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 365
Rejestracja: wtorek 16 cze 2009, 09:32
Lokalizacja: Katowice

Post autor: adi »

Grab świetnie się nadaje, buk trochę mniej. Z liściastych świetny żywopłot można uzyskać z lipy. Co do położenia geograficznego, to wschód Polski może być trochę uciążliwy dla buka.

Co do sadzonek, to kupuj szkółkowane :wink:
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

merle pisze:1) jakie są wasze opinie nt. doboru gatunków?
Grab jak najbardziej, buk może cierpieć, jednak biorąc pod uwagę to, że w Puszczy Białowieskiej rosną buki i dają radę (daleko poza zasięgiem naturalnym) to można zaryzykować. Tym bardziej, że zimą trochę cieplej będzie w miastach, wokół zabudowań niż na otwartej powierzchni.
merle pisze:czy to dobre rozwiązanie? Jaką odległość przyjąć pomiędzy rzędami - 0,5m będzie ok?
Myślę, że tak. W pierwszym roku może nie być oczekiwanych rezultatów, ale później będzie bez problemów.
merle pisze:3) ... szybciej, ale czy z perspektywy sadzonek jest to korzystne rozwiązanie?
Szybko będzie. Nie ma problemu, ważne, abyś zachował podstawowe zasady sadzenia drzew.
merle pisze:stąd moje pyt., czy nie jest to odrobinę za późno? przyspieszyć nie mogę; czy pozostawioną na te dwa tyg. glebę czymś nawozić/zasilić pod przyszłe nasadzenie z buka i grabu, aby lepiej się zadomowiły?
Termin optymalny. W zasadzie zimą nawet można, tylko, żeby ziemia nie była zamarznięta.
Jeśli chcesz juz nawozić to możesz dać z nawozów mineralnych najlepiej nawozy wieloskładnikowe z bardzo niską zawartością azotu bądź wcale. Np. polifoski, lubofosy itp. gdzie zawrotność azotu wynosi 5-8%. Jeśli za drogo to wyjdzie to zastosuj sól potasową z fosforanem amonu ( inna nazwa polidap, itp.) bądź sól z superfosfatem pojedynczym, bądź potrójnym. Wcześniej przed orką możesz działkę zwapnować jeśli pH nie będzie odpowiednie (zbyt kwaśne)
merle pisze: na co lepiej się zdecydować: sadzonka buka dwuletnia czy trzyletnia szkółkowana
Twoja wola, ja bym się sugerował wyglądem, choć szkółkowane będą miały rozwinięty więcej system korzeniowy i bedą bardziej krępe.
merle pisze:6) kiedy dokonać pierwszego przycięcia formującego
Teraz nie warto, ponieważ mróz może przymrozić a to co przemarznie możesz na przedwiośniu bezpiecznie usunąć bez szkody dla rozwoju drzewka.
merle pisze:7) jaka jest wg was szansa na dobre przyjęcie się ww. sadzonek, posadzonych w pierwszej dekadzie listopada, zakładając, że pogoda będzie sprzyjać - tj. wilgotno i bez dłuższych epizodów zimowych conajmniej przez 1 miesiąc? co mogę zrobić aby zmniejszyć ryzyko ewentualnych strat?
Duża. Na samym początku warto dobrze podlać po posadzeniu, aby woda docisnęła glebę wokół korzeni i wycisnęła powietrze. O tej porze roku występują niedobory opadów. Na sam początek jeśli mógłbym doradzić to warto zrobić takie "kopczyki" przy sadzonkach, je obsypać ewentualnie posypać liśćmi zgrabionymi przy szyi korzeniowej. Pozwoli to lepiej przezimować. Tym bardziej, że będą pochodzić sadzonki z Lubelszczyzny.
Awatar użytkownika
pasiecznicki
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1435
Rejestracja: czwartek 14 paź 2010, 19:52

Post autor: pasiecznicki »

merle pisze:Z góry odrzuciłem oklepane, a przede wszystkim nienaturalne moim zdaniem thuje i inne 'wynalazki'. Postanowiłem, że będzie to żywopłot formowany z buka, z jednej strony oraz z grabu z drugiej
Gratuluję wyboru! Niestety "wynalazkowe" żywopłoty dalej górą w naszym kraju. Trzeba jedynie pamiętać, że te dwa gatunki należą do dwóch odmiennych rodzin. W związku z powyższym nieznaczne róznice we wzroście (grab jest bardziej dynamiczny), w pokroju pędów, w odporności na późne przymrozki (tu "słabuje" buk), w reakcji na zbytnie nasłonecznienie i suszę (pięta achillesowa graba - ze swojego doświadczenia wiem, że trzeba tu trzymać rękę na pulsie) a nawet w długości utrzymywania się liści na pędach jesienią.
"Ano, posłuchaj ty o tym, że życie jest nie do przewidzenia i że każdy ma jakieś drzwi, co ich nie otworzył".
Andrzej Mularczyk, "Każdy żyje jak umie"
Awatar użytkownika
Seeman
leśniczy
leśniczy
Posty: 607
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 10:02
Kontakt:

Post autor: Seeman »

adi pisze:
Co do sadzonek, to kupuj szkółkowane :wink:
Zapytałbym dlaczego nie wystarczą podcinane? ;)
Awatar użytkownika
adi
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 365
Rejestracja: wtorek 16 cze 2009, 09:32
Lokalizacja: Katowice

Post autor: adi »

Przez całe technikum wpajano mi, że szkółkowane najlepsze - ale to wiedza szkolna, więc zwracam honor, jeśli praktyka nauczyła cię czegoś innego. :]
merle
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: sobota 16 paź 2010, 10:56
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: merle »

Dziękując za udzielone rady (minęło ponad 4 lata) czuję się w obowiązku poinformować, że żywopłoty posadzone; pomysł mini-lasku nie wypalił.

Na żywopłoty wybrałem grab, posadziłem żywopłoty dwurzędowe i jednorzędowe;
Dwurzędowy posadzony w listopadzie 2010, jednorzędowy w kwietniu 2011;
Po posadzeniu nisko przycięte; po 4 sezonach wegetacyjnych ma niemal 2m (tnę go w czerwcu-lipcu, potem korekcyjnie w sierpniu); gdyby cięcie było rzadsze, miałby ok. 2,5-3m. Rośnie błyskawicznie.

zdjęcia z maja, początku lipca (przed cięciem) i listopada:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
merle
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: sobota 16 paź 2010, 10:56
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: merle »

Chciałbym jednocześnie zapytać (forum to chyba najlepsze miejsce na takie pytanie). Dwa razy w roku - wiosną i jesienią - w Lublinie RDLP prowadzi akcję "drzewko za makulaturę". Jesienią były rozdawane m.in. sadzonki buków (sadzonki z tzw. bryłką, z kontenerów), dopytałem, że sadzonki pochodziły ze szkółek leśnych z regionu RDLP Lublin.

W marcu/kwietniu chcę zaryzykować z bukiem (żywopłoty). Czy wie ktoś gdzie w woj. lubelskim znajduje się szkółka oferująca sadzonki buka z tzw. bryłką? Jaka może być cena za sztukę dla odbiorcy indywidualnego w przypadku kupna min. 200-300 szt.?

Z góry dziękuję za odp.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105203
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

merle pisze:Czy wie ktoś gdzie w woj. lubelskim znajduje się szkółka oferująca sadzonki buka z tzw. bryłką? Jaka może być cena za sztukę dla odbiorcy indywidualnego w przypadku kupna min. 200-300 szt.?
Sprawdź na stronach okolicznych nadleśnictw. Jeśli mają coś takiego to nie wierzę, że się w sieci nie chwalą ofertą cennikiem :)

PS. Źle ci poradziłem. Odnalezienie takich informacji na stronach LP jest niemożliwe. Nie przypuszczałem...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33878
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Radzę wypróbować "Ni!"
Tu jest instrukcja:

8)
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67312
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:Odnalezienie takich informacji na stronach LP jest niemożliwe.
Być może sprywatyzowane szkółki mają. W Kijanach jest szkółka oferująca drzewka tam popytaj :)
Awatar użytkownika
czerwonobrody
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2989
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 21:08
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: czerwonobrody »

Góralu - się ubawiłem :D
Głos laika na Twoim forum!
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105203
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:Być może sprywatyzowane szkółki mają.
Ano chyba nie. Zajrzyj tu: http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php?p=751241#751241 bo mi się nie chce drugi raz objaśniać :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

wod4

Post autor: wod4 »

merle pisze:Czy wie ktoś gdzie w woj. lubelskim znajduje się szkółka oferująca sadzonki buka z tzw. bryłką?
Większość województwa lubelskiego jest poza naturalnym zasięgiem geograficznym buka. Nadleśnictwa spoza zasięgu nie produkują sadzonek buka (ani z bryłką, ani bez), gdyż nie powinny tego gatunku stosować w uprawach leśnych. Można spróbować dowiadywać się w nadleśnictwach położonych na południowo-zachodnim i południowym skraju województwa.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Buk_zwycza ... Poland.svg
Awatar użytkownika
Turkuć
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 490
Rejestracja: niedziela 25 lut 2007, 06:42
Lokalizacja: Nadleśnictwo

Post autor: Turkuć »

Szkółka kontenerowa jest w Nadleśnictwie Gościeradów. Wiem że mają dęba, może buka też...
http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_l ... leadresowe
Owoc �ywota Twojego JeZUS
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105203
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Turkuć pisze:Szkółka kontenerowa jest w Nadleśnictwie Gościeradów.
Niestety akurat to nadleśnictwo nic na temat oferty sprzedaży sadzonek (jakichkolwiek) na swojej stronie nie zamieszcza... :(
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Turkuć
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 490
Rejestracja: niedziela 25 lut 2007, 06:42
Lokalizacja: Nadleśnictwo

Post autor: Turkuć »

To Ty Piotrek ciągle wierzysz że jeżeli czegoś nie ma w internecie, to nie istnieje?
Owoc �ywota Twojego JeZUS
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105203
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Turkuć pisze:To Ty Piotrek ciągle wierzysz że jeżeli czegoś nie ma w internecie, to nie istnieje?
Uważam, że utrzymywanie stron internetowych powinno (także) służyć informowaniu potencjalnych klientów...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ