Koniec umowy a urlop

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
misiu-70
początkujący
początkujący
Posty: 93
Rejestracja: poniedziałek 11 lip 2011, 13:28
Lokalizacja: lasy

Koniec umowy a urlop

Post autor: misiu-70 »

Wtam. Mam pytanko kończe pracę z dniem 31.03.2014 ile mi się należy urlopu oraz punktów do mundurówki. Pracowałem ponad 20 lat, zwalniam się sam.
" Bo kto nie był ni razu człowiekiem,
temu człowiek nic nie pomoże."

Adam Mickiewicz "Dziady"
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170013
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Urlop w pełnym wymiarze i pewnie będziesz go musiał wykorzystać w pełni. Punkty proporcjonalnie.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Jeśli normalnie rozwiązuje się umowa o pracą (z okresem wypowiedzenia) nie ma raczej możliwości otrzymania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop (chyba, że się dogadacie z pracodawcą lub pracodawca nie udzieli Ci urlopu).
Jeśli jest to zwykłe wypowiedzenie to należy Ci się 3 dni dodatkowego płatnego urlopu na poszukiwanie pracy.
Jeśli zamierzasz zawrzeć nową umowę z pracodawcą, który objęty jest ponadzakładowym układem zbiorowym pracy (jak to jest w LP) prawo do urlopu i punktów przechodzi na nowego pracodawcę i można nie wykorzystywać urlopu na siłę. Podobnie punktów.
W innym przypadku punktu zużyte ponad miarę trzeba będzie spłacić, za niewykorzystane nic zdaje się nie przysługuje.
Mimo wszystko warto przejrzeć Kodeks Pracy i PUZP.

Warto też zawczasu dowiedzieć się o ewentualnie przysługujących dodatkach z socjalu typu wczasy pod gruszą itp. Tu wiele zależy od obowiązujących regulacji wewnętrznych, ale z reguły są to pieniądze z roku poprzedniego, już przepracowanego, więc się może należeć bez tzw. nikakich...
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36293
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

Wypłata ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy jest możliwa jedynie wtedy, gdy pracownik nie może wykorzystać go w sposób naturalny, czyli poprzez odpoczynek od pracy. Oznacza to, że pracownik nie może zrezygnować z urlopu na rzecz ekwiwalentu.

Ekwiwalent przysługuje pracownikowi tylko w sytuacji, gdy urlop nie został jeszcze wykorzystany i nie będzie można tego uczynić z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę. Jest to jedyny przypadek, w którym pracownik zamiast przebywać na urlopie otrzyma za niego pieniądze. Co więcej pracownik nie może zrzec się prawa do ekwiwalentu.

Dla otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za urlop nie ma znaczenia to, z jakich przyczyn doszło do niewykorzystania należnego urlopu. Na prawo do ekwiwalentu nie będzie miało wpływu to, że pracownik mógł wykorzystać przysługujący mu urlop w okresie wypowiedzenia, ale nie stało się tak, ponieważ pracodawca nie udzielił mu wtedy urlopu.
Wysokość ekwiwalentu

Wysokość ekwiwalentu będzie wypłacana pracownikowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w roku, w którym jego stosunek pracy ustaje. W przypadku urlopów zaległych ekwiwalent należy się w pełnym, niewykorzystanym przez pracownika wymiarze, pod warunkiem że nie doszło jeszcze do przedawnienia się prawa do tego urlopu.

Czytaj więcej na Infor.pl: http://www.infor.pl/prawo/praca/urlopy- ... z2pG6CgbWd
kiedy przysługuje ekwiwalent za urlop
Życie wymaga celnego oka i twardej ręki. http://www.solidarnosc.org.pl/
A gnębiciele naszego Narodu "Umacniają się w złym zamiarze, zamyślają potajemnie zastawić sidła i mówią sobie:Któż nas zobaczy i zgłębi nasze tajemnice?"
Rota https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE
https://youtu.be/r71UOZHy140
misiu-70
początkujący
początkujący
Posty: 93
Rejestracja: poniedziałek 11 lip 2011, 13:28
Lokalizacja: lasy

Post autor: misiu-70 »

Czyli pełny wymiar, bo kadrowa powiedziała że tylko siedem dni.
" Bo kto nie był ni razu człowiekiem,
temu człowiek nic nie pomoże."

Adam Mickiewicz "Dziady"
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36293
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

misiu-70 pisze:Czyli pełny wymiar, bo kadrowa powiedziała że tylko siedem dni.
raczej racja kadrowej :)
Skumbria pisze:Wysokość ekwiwalentu będzie wypłacana pracownikowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w roku
Życie wymaga celnego oka i twardej ręki. http://www.solidarnosc.org.pl/
A gnębiciele naszego Narodu "Umacniają się w złym zamiarze, zamyślają potajemnie zastawić sidła i mówią sobie:Któż nas zobaczy i zgłębi nasze tajemnice?"
Rota https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE
https://youtu.be/r71UOZHy140
Monolimar
początkujący
początkujący
Posty: 34
Rejestracja: piątek 04 gru 2009, 11:36

Post autor: Monolimar »

Jestem w podobnej sytuacji jak kolega tyle że mam inne pytanie.
Otóż przysługuje mi 3 miesięczne wypowiedzenie, 3 miesięczna odprawa, 9 dni urlopu wypoczynkowego, 2 dni opieki, 3 dni na poszukiwanie pracy, proporcjonalna 13 tka, może jakaś kwartalna ?? czy Przysługuje mi jednorazowa odprawa pieniężna i ile ona wynosi? Dodam że mam umowę na czas nieokreślony i to pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Monolimar pisze:czy Przysługuje mi jednorazowa odprawa pieniężna i ile ona wynosi?
Zgaduję, że pracodawca to LP? Jeśli tak to obowiązuje go Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy, a tam znajduję takie zapisy:
Protokół dodatkowy nr 15 z dnia 18 maja 2009 r. (zarejestrowany przez MPiPS dnia 28 maja 2009 r.
§ 3
1. Pracownikowi, z którym w okresie od 1 kwietnia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. rozwiązano stosunek pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości trzydziestu tysięcy złotych, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2. Odprawa, o której mowa w ust. 1 przysługuje wówczas, gdy pracownik w dniu rozwiązania stosunku pracy nie spełnia warunków uprawniających do emerytury, do renty z tytułu niezdolności do pracy lub do świadczenia przedemerytalnego.
3. Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje pracownikowi, który zobowiązał się, że w ciągu dwóch lat od jej otrzymania nie podejmie zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych, objętych Układem.
4. Odprawa, o której mowa w ust. 1-3 przysługuje niezależnie od odprawy wypłacanej na podstawie odrębnych przepisów.
Ale żeby nie było smutno, że do 2010 roku, niedługo potem pojawia się:
Protokół dodatkowy nr 17 z dnia 2 grudnia 2010 r. (zarejestrowany przez MPiPS dnia 21 grudnia 2010 r.)

§ 2
Odprawa przysługująca pracownikowi na zasadach określonych w § 3 Protokołu do-datkowego nr 15 do Układu będzie wypłacana do dnia 31 grudnia 2015 r.
Jak to jest na 100% nie wiem, studiowanie układu zbiorowego nie jest moją mocną stroną, więc warto mieć jego pełną treść na dzień wypowiedzenia. Ewentualnie wydałbym parę zł na prawnika, bo w końcu są od tego i aż tak strasznie z kasy nie obedrą.... chyba... :-)
W każdym razie powodzenia.
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105108
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Monolimar, A w tamtym wątku http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php?p=749670#749670 nie mogłaś tak jasno opisać o co ci chodzi?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Monolimar
początkujący
początkujący
Posty: 34
Rejestracja: piątek 04 gru 2009, 11:36

Post autor: Monolimar »

Piotrek pewnie , że mogłam ale jak zwalniają to nic miłego i pewnie dlatego próbuje się czegoś dowiedzieć w możliwie wielu watkach.

Sosenka, a czy to nie jest tak, że ta odprawa po prostu jest wypłacana tym, co ją mogli otrzymać do 31.12.2010r., bo dla mnie nie do końca jasna jest ta intencja zapisu w protokole dodatkowym 17. Może było coś jeszcze - jakieś wyjaśnienie, interpretacja, bo przypuszczam że nie tylko ja mam z tym zagwozdkę. A mieć lub nie mieć 30 tys. po wypowiedzeniu, to akurat dla mnie dość dużo.
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Wybacz mi Monolimar, ale nie mam wiedzy ani doświadczenia w takich sprawach. Naprawdę proponuję wziąć nasz PUZP i pójść do "papugi". Oczywiście o ile kadrowa/kadrowy nie są w stanie uczciwie i rzetelnie Cię poinformować o przysługujących Ci świadczeniach. Zapis cytowany wyżej faktycznie wygląda nie do końca jednoznacznie na pierwszy rzut oka i wydaje mi się niekorzystny, ale sprawdziłbym to u mądrych ludzi ;-)
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
ODPOWIEDZ