Interpretacja przepisu art.40aust.9 ustawy o lasach

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

basior
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 22 sty 2015, 18:07

Interpretacja przepisu art.40aust.9 ustawy o lasach

Post autor: basior »

Witam serdecznie Brać Leśną :D
Proszę o pomoc w interpretacji przepisu art.40aust.9 ustawy o lasach.
Zastanawiam się czy jest możliwość kupna pustostanu będąc najemcą nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży( nie ma zgody na sprzedaż)
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: Interpretacja przepisu art.40aust.9 ustawy o lasach

Post autor: Fichtel »

basior pisze:Zastanawiam się czy jest możliwość kupna pustostanu będąc najemcą nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży( nie ma zgody na sprzedaż)
Wiele możliwości... :D
basior pisze:Zastanawiam się czy jest możliwość kupna pustostanu
TAK - jeśli jest przeznaczony do sprzedaży. NIE- to nie
basior pisze:Zastanawiam się czy jest możliwość kupna pustostanu będąc najemcą nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży
Jeśli ustawowy czas upłynął -TAK

BRAK ZGODY...?
Bo może kupić chce
"....najemców będących
organizacjami pozarządowymi, które uzyskały status organizacji pożytku publicznego
i prowadzą działalność zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o
działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234,
poz. 1536)."

Bo coś tu jest nie tak Pustostan/przeznaczony do sprzedaży... a zgody brak
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
basior
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 22 sty 2015, 18:07

Post autor: basior »

Może inaczej zadam pytanie...
Czy mogę przystąpić do przetargu ograniczonego lokalu innego niż zamieszkuję??
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105063
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Określenie "ograniczony" oznacza, że nie wszyscy mogą. Spełniasz kryteria jakie przewiduje przetarg?
Przetarg ograniczony – forma przetargu charakteryzująca się skierowaniem zaproszenia do składania ofert do ograniczonego kręgu podmiotów. Ograniczenie to może być dokonywane np. poprzez wskazanie w publicznym ogłoszeniu przesłanek, których spełnienie dopuszcza do złożenia oferty, czy też poprzez kierowanie indywidualnych zaproszeń do określonych podmiotów. W przypadkach dotyczących gospodarki podmiotów sektora publicznego często sposób przeprowadzenia przetargu ograniczonego jest szczegółowo uregulowany prawem, np. w zakresie zamówień publicznych, zbywania nieruchomości czy sprzedaży wierzytelności.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
drwalniczek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 300
Rejestracja: niedziela 21 gru 2008, 18:49
Lokalizacja: Pola, lasy, knieje

Post autor: drwalniczek »

basior pisze:Może inaczej zadam pytanie...
Czy mogę przystąpić do przetargu ograniczonego lokalu innego niż zamieszkuję??
Jeżeli złożyłeś wniosek o nabycie pustostanu w wyznaczonym terminie (oczywiście jeżeli nadlesnictwo dało wcześniej stosowne ogłoszenie do prasy po otrzymaniu zgody od dglp w bilp!) i oprócz ciebie złożyła jeszcze jakaś inna osoba wniosek o nabycie tego pustostanu, to zostaniesz zaproszony do przetargu ograniczonego.
Jezeli jesteś najemca innego lokalu lub nawet jezeli kupiłeś lokal wcześniej możesz przystąpic do zakupu nieograniczonej liczby pustostanów zawsze ze swoją zniżka która ci przysługuje. Pamiętaj jednak, ze zawsze zakup pustostanu łączy sie z koniecznością zapłaty podatku dochodowego.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105063
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

drwalniczek pisze:zakup pustostanu łączy sie z koniecznością zapłaty podatku dochodowego
Tu jedna ważna uwaga - podatek naliczany jest nie od kwoty jaką zapłaciłaś (czyli ze zniżką) ale od wartości z wyceny.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

basior
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 22 sty 2015, 18:07

Post autor: basior »

Tak oczywiscie zlozylem wniosek. Okazalo się, że nie mogę przystąpić do przetargu ograniczonego pustostanu ponieważ jestem najemcą innego lokalu przeznaczonego do sprzedaży. Myślałem, że jako pracownik LP mogę, ale okazało się inaczej. Może ktoś z państwa miał kiedyś taką sytuację stąd moje pytanie.
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5577
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

basior, masz konkurencję :lol: ciesz się ze masz prawo pierwokupu
basior pisze:jestem najemcą innego lokalu przeznaczonego do sprzedaży
:D
basior
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 22 sty 2015, 18:07

Post autor: basior »

Pytanie tylko jak w takiej sytuacji rozpatrywać wniosek. Ustawa mówi, że przystąpić do przetargu mogą pracownicy i byli pracownicy nie będący najemcami lokalu przeznaczonego do sprzedaży. Na lokal, który obecnie zajmuje nie został wysłany wniosek o sprzedaż, wiec nie jest przeznaczony do sprzedaży. Może się mylę. Proszę o sprostowanie i uwagi;-)
z doskoku
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 303
Rejestracja: sobota 15 paź 2011, 19:03
Lokalizacja: las

Post autor: z doskoku »

basior pisze:Może inaczej zadam pytanie...
Czy mogę przystąpić do przetargu ograniczonego lokalu innego niż zamieszkuję??
Nie. Twój lokal jest na liście "zbędnych". Będziesz mógł przystępować po zakupie Twojego lokalu......
9. Pracownicy i byli pracownicy Lasów Państwowych niebędący najemcami lokali przeznaczonych do sprzedaży, pozostających w zarządzie Lasów Państwowych, mają pierwszeństwo nabycia lokali wolnych (pustostanów) lub gruntów z budynkami mieszkalnymi w budowie na warunkach określonych w ust. 4.
Jeszcze przez pewien czas nawet wielokrotnie, będzie to uregulowane już wkrótce, zmiana będzie mówić w tym stylu: łączna obniżka nie może przekraczać 95% ceny sprzedaży lokalu. Uprawnienie to przysługuje tylko przy nabyciu jednego lokalu (zamieszkałego, przeznaczonego do sprzedaży lub pustostanu ....)
magnolia
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 20 kwie 2015, 22:05

Post autor: magnolia »

Witam.Czy orientuje się ktoś jak obliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodu uzyskanego z tytułu zakupu lokalu (dokładnie pustostanu)?Zakładając, że cena rynkowa wynosi 120 000,00 zł ,cena oferowana w przetargu ograniczonym wynosi 300 000,00 zł. Pracownikowi przysługuje zniżka w wysokości 95%.Czy do podstawy obliczenia podatku wlicza się wynagrodzenie?Kiedy przyjmujemy skalę 18% a kiedy 32%. Może ktoś z państwa płacił ww. podatek :) i jest w stanie mi pomóc. :)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169948
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

A może koleżanka przywitałaby się z nami w stosownym wątku:
http://www.lasypolskie.pl/viewforum.php?f=45
:)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

magnolia pisze:Witam.Czy orientuje się ktoś jak obliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodu uzyskanego z tytułu zakupu lokalu (dokładnie pustostanu)?Zakładając, że cena rynkowa wynosi 120 000,00 zł ,cena oferowana w przetargu ograniczonym wynosi 300 000,00 zł. Pracownikowi przysługuje zniżka w wysokości 95%.Czy do podstawy obliczenia podatku wlicza się wynagrodzenie?Kiedy przyjmujemy skalę 18% a kiedy 32%. Może ktoś z państwa płacił ww. podatek i jest w stanie mi pomóc.
Nie oblicza sie podatku od osób fizycznych. Kupujący płaci PCC u notariusza do podstawy wyliczenia podatku słuzy kwota zaoferowana a nie kwota po obniżce ceny.
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105063
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

ulan01 pisze:Kupujący płaci PCC u notariusza
O którego zwrot występuje następnie do US :)
Ale drogi ulan01 w przypadku zakupu pustostanu płaci się podatek dochodowy...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17303
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

Jeżeli pustostan kupuje pracownik jednostki sprzedającej to różnica miedzy ceną rynkową a faktycznie zapłaconą stanowi przychód ze stosunku pracy, jest sumowany z innymi przychodami z tego stosunku i znajdzie się na PIT 11. Procent podatku zależy od osiągniętych łącznych przychodów. Pracownik zgodnie z art. 32 ust. 2 może złożyć wniosek o ograniczenie poboru zaliczki za dany miesiąc i pobraniu pozostałej części zaliczki w następnych miesiącach. Trochę inaczej wygląda sprawa podatku gdy pustostan kupuje emeryt jednostki sprzedajacej a jescze inaczej gdy jest to leśnik z innej jednostki.
http://www.portalfk.pl/interpretacje/ob ... ms1-261998
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
borowiak

Post autor: borowiak »

Piotrek pisze:O którego zwrot występuje następnie do US :)
Sprzedawałem dziś lokal, notariusz w oparciu o zalecenia Izby Skarbowej nie pobrał wspomnianego PCC.
ulan01 pisze:Kupujący płaci PCC u notariusza do podstawy wyliczenia podatku słuzy kwota zaoferowana a nie kwota po obniżce ceny.
W sumie ani to, ani to....
do ustalenia podstawy opodatkowania należy przyjąć cenę rynkową ustaloną przez rzeczoznawcę;
do opodatkowania jest przychód
przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.
Sprzedałem ostatnio pustostan:
- cena z operatu szacunkowego: 360000
- cena z oferty - 2100000
- wpłata po uldze: 105000
Do opodatkowania: 360000-105000= 255000
W/w dochód
Uzyskany przychód pracodawca ma obowiązek doliczyć do wynagrodzenia wypłaconego w danym miesiącu i od łącznej wartości obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy według zasad przewidzianych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy, zgodnie z przepisami art. 31, 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Czyli pewnie przyjdzie zapłacić jakieś 82000 podatku.
Mowa o pracowniku :)
Wartości przykładowe ;)
ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

Piotrek pisze:Ale drogi ulan01 w przypadku zakupu pustostanu płaci się podatek dochodowy...
dziękuje za sprostowanie mnie na właściwą drogę nie wiedziałem tak naprawde
borowiak pisze:Sprzedałem ostatnio pustostan:
- cena z operatu szacunkowego: 360000
- cena z oferty - 2100000
- wpłata po uldze: 105000
Do opodatkowania: 360000-105000= 255000
W/w dochód
tego akurat nie rozumiem przychodem powinna być oferta - wpłata a nie wartość z operatu
W "normalnej" gospodarce rzecz jest warta tyle ile ktoś jest w stanie (i chce) za nią zapłacić a nie tyle i le "rzeczoznawca" określi
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

ulan01 pisze:
Piotrek pisze:Ale drogi ulan01 w przypadku zakupu pustostanu płaci się podatek dochodowy...
dziękuje za sprostowanie mnie na właściwą drogę nie wiedziałem tak naprawde
borowiak pisze:Sprzedałem ostatnio pustostan:
- cena z operatu szacunkowego: 360000
- cena z oferty - 2100000
- wpłata po uldze: 105000
Do opodatkowania: 360000-105000= 255000
W/w dochód
tego akurat nie rozumiem przychodem powinna być oferta - wpłata a nie wartość z operatu
W "normalnej" gospodarce rzecz jest warta tyle ile ktoś jest w stanie (i chce) za nią zapłacić a nie tyle i le "rzeczoznawca" określi
Z opisu borowiaka wynika, że sprzedawał w trybie art. 40a (i tego też dotyczy wątek) więc nie ma sensu pisać o "normalnej" wartości, bo i tak jest ulga. Gdyby ta sprzedaż była w trybie art. 38 UoL wtedy można mówić o "wolnym rynku" i "rzecz jest warta tyle ile ktoś jest w stanie za nią zapłacić".
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17303
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

ulan01 pisze:tego akurat nie rozumiem przychodem powinna być oferta - wpłata a nie wartość z operatu
Tego co napisałeś ja z kolei nie rozumiem. Jak przychodem pracownika może być poniesiony wydatek?
W świetle ustawy o pdof przychodem pracownika z tytułu otrzymanego świadczenia rzeczowego jest jego wartość rynkowa ewentualnie pomniejszona o częściową odpłatność. Wartość obiektu z wyceny rzeczoznawcy jest właśnie wartością rynkową bo oparta jest o transakcjie jakie miały miejsce na okolicznym rynku.
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

rutbekia pisze:Tego co napisałeś ja z kolei nie rozumiem. Jak przychodem pracownika może być poniesiony wydatek?
W świetle ustawy o pdof przychodem pracownika z tytułu otrzymanego świadczenia rzeczowego jest jego wartość rynkowa ewentualnie pomniejszona o częściową odpłatność. Wartość obiektu z wyceny rzeczoznawcy jest właśnie wartością rynkową bo oparta jest o transakcjie jakie miały miejsce na okolicznym rynku.
_________________
Przepraszam nie doliczyłem zer, mi ogólnie chodził o to, chociaż tego nie napisałem, że zawsze licza tak żeby jak najwięcej trzeba zapłacić, w tym przypadku lepiej dla kupującego , że różnicę liczą od wartości szacunkowej, :mur: , źle zera policzyłem ;/
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
ODPOWIEDZ