Wybór technikum leśnego.

Technikum, liceum profilowane, studia leśne i przyrodnicze...

Moderator: Moderatorzy

GATROWY
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 11:40
Lokalizacja: Puszcza Solska

Post autor: GATROWY »

Dla jednego bzdura dla drugiego nie, mówię z własnego doświadczenia. Mi technikum dało solidne podstawy wiedzy o lasach, kurs pilarza i jak już wcześniej wspomniałem takie ogólne zorientowanie się w temacie. Jasna sprawa, że osoba po LO będzie zawsze mówiła, że jeden rok w kieszeni, że chemia, matematyka czy fizyka lepiej im poszła dzięki temu ale myślę, że to nie są priorytetowe przedmioty na studiach leśnych. Reasumując każdy znajdzie plusy za i minusy czy to w LO czy TL :)
Awatar użytkownika
Kamil
początkujący
początkujący
Posty: 139
Rejestracja: wtorek 24 lip 2007, 12:43
Lokalizacja: podlaskie/Warszawa

Post autor: Kamil »

Aktualnie jestem na 3 roku leśnictwa w Krakowie - sporo ludzi, którzy przyszli po technikum już dawno odpadło, a ci którzy się ostali mają często po 2 warunki lub wręcz powtarzają rok.
Za to ludzie po LO są w czołówce.
Ja jestem na IV roku w Warszawie i mam nieco inne spostrzeżenia. Kilka osób po technikum owszem odpadło, ale większość się utrzymała i przeważnie radzą sobie bardzo dobrze, mając po 1-2 "standardowe" ;-) warunki przez całe studia.
Najlepszym studentem u nas na roku jest chłopak właśnie po TL, a dwóch innych też od zawsze jest w czołówce i dostaje stypendium naukowe.
Moim zdaniem jeśli ktoś jest zdolny, pójdzie do TL i przyłoży się tam do nauki, to potem na studiach będzie mieć dużo łatwiej niż przeciętny absolwent LO.
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

Kamil pisze:
Aktualnie jestem na 3 roku leśnictwa w Krakowie - sporo ludzi, którzy przyszli po technikum już dawno odpadło, a ci którzy się ostali mają często po 2 warunki lub wręcz powtarzają rok.
Za to ludzie po LO są w czołówce.
Ja jestem na IV roku w Warszawie i mam nieco inne spostrzeżenia. Kilka osób po technikum owszem odpadło, ale większość się utrzymała i przeważnie radzą sobie bardzo dobrze, mając po 1-2 "standardowe" ;-) warunki przez całe studia.
Najlepszym studentem u nas na roku jest chłopak właśnie po TL, a dwóch innych też od zawsze jest w czołówce i dostaje stypendium naukowe.
Moim zdaniem jeśli ktoś jest zdolny, pójdzie do TL i przyłoży się tam do nauki, to potem na studiach będzie mieć dużo łatwiej niż przeciętny absolwent LO.
:D Młodzi ludzie a zupełnie rozsądniejsza wypowiedź od starych pryków :brawo: . Też uważam że doświadczenie tych lat w TL jest bezcenne dla doświadczenia zawodowego i ważniejsze niż ten rok straty w stosunku do licealistów... Hej! :spoko:
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

A najlepiej widać to w terenie . Brak praktyk ludzi po innych kierunkach niż TL . Wiem co mówię bo miałem paru stażystów . Był taki okres żeTL nie były pod resortem i wtedy straciły bardzo dużo .
GATROWY
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 11:40
Lokalizacja: Puszcza Solska

Post autor: GATROWY »

Kuna lesna pisze:A najlepiej widać to w terenie . Brak praktyk ludzi po innych kierunkach niż TL .
Też to zauważyłem na zajęciach praktycznych jak mieliśmy pozyskiwanie, odnowienie czy pielęgnację upraw i młodników. Chłopaki po TL brali pilarki, szpadle czy maczety i ognia do pracy a reszta była trochę zdezorientowana co się będzie dziać :wink:
Awatar użytkownika
aldebaran
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 289
Rejestracja: wtorek 11 lis 2014, 10:51

Post autor: aldebaran »

Też to zauważyłem na zajęciach praktycznych jak mieliśmy pozyskiwanie, odnowienie czy pielęgnację upraw i młodników. Chłopaki po TL brali pilarki, szpadle czy maczety i ognia do pracy a reszta była trochę zdezorientowana co się będzie dziać
Ja zaś byłem świadkiem jak ktoś po TL i kursie pilarza w nim zrobionym nie potrafił odpalić pilarki na ćwiczeniach ;)

Ciężko generalizować. Jeżeli ktoś się naprawdę uczył w tym technikum to jasne, da mu to jakieś podstawy.
Jeżeli ktoś do technikum chodził na zasadzie "z dnia na dzień i jakoś to będzie" (a nie oszukujmy się, to jest zdecydowana większość przypadków) to jest to zupełna strata czasu, co aktualnie obserwuję na studiach.
GATROWY
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 11:40
Lokalizacja: Puszcza Solska

Post autor: GATROWY »

aldebaran pisze:Jeżeli ktoś do technikum chodził na zasadzie "z dnia na dzień i jakoś to będzie" (a nie oszukujmy się, to jest zdecydowana większość przypadków) to jest to zupełna strata czasu, co aktualnie obserwuję na studiach.
Wydaje mi się że to już zależy od człowieka. Jeżeli jest ktoś ambitny to TL na pewno pomoże mu a nie zaszkodzi :) a jeżeli jest leser i obibok to ani TL ani najlepsze LO nie pomoże na studiach ani w pracy zawodowej :D
Awatar użytkownika
Skrzacik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1023
Rejestracja: sobota 26 maja 2012, 15:44
Lokalizacja: dolinka

Post autor: Skrzacik »

GATROWY pisze:
Kuna lesna pisze:A najlepiej widać to w terenie . Brak praktyk ludzi po innych kierunkach niż TL .
Też to zauważyłem na zajęciach praktycznych jak mieliśmy pozyskiwanie, odnowienie czy pielęgnację upraw i młodników. Chłopaki po TL brali pilarki, szpadle czy maczety i ognia do pracy a reszta była trochę zdezorientowana co się będzie dziać :wink:
Trudno nie być zdezorientowanym, jeśli robi się coś po raz pierwszy w życiu. :) Jak miałeś pierwsze zajęcia praktyczne w TL, to byłeś już ze wszystkim obeznany?
Dziwi mnie taki brak wyrozumiałości.
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

GATROWY pisze:[Chłopaki po TL brali pilarki, szpadle czy maczety i ognia do pracy a reszta była trochę zdezorientowana co się będzie dziać :wink:
Taa
Ja po LO też brałem...
Może to raczej wynika z tego, że od dziecka mieszkałem w lesie i od dziecka pracowałem :D

Może w kwestii "Uogólniania" dorzucić podział na tych z miasta i ze wsi oraz lasu :D :D :D
:beer:
Osobiście uważam, że liczy się człowiek i jego predyspozycje a to czy ma kurs pilarza i umie wykonać jamkę pod sadzonkę to inna sprawa.
Można się nauczyć. Może w tym być bardziej pomocna tężyzna fizyczna a nie inteligencja :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Skrzacik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1023
Rejestracja: sobota 26 maja 2012, 15:44
Lokalizacja: dolinka

Post autor: Skrzacik »

Fitchel :beer:
I'm going off the rails on a crazy train
Verhest
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: sobota 17 sty 2015, 19:07

Post autor: Verhest »

Dzięki za rady! :)
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Jeśli na 100% wiesz, że chcesz być leśnikiem, to do wykonywania zawodu lepiej przygotuje Cię TL i potem studia.
W TL masz dużo praktyk zawodowych. Po dobrym LO i dobrych studiach będziesz słabiej przygotowany bo praktyki studenckie są ... kiepską drogą do nabywania praktycznych umiejętności (tu niebezpieczne jest generalizowanie).
Tak czy siak ważniejsza jest pierwsza praca i ten leśniczy, który Cię nauczy zawodu.
Jeśli masz wątpliwości co do dalszej drogi życiowej, to lepiej wybrać LO.
Przy wyborze TL dość istotny jest % uczniów zdających egzamin zawodowy
http://www.perspektywy.pl/portal/index. ... Itemid=273

Ważne są też wyniki egzaminów maturalnych.
http://www.tltuchola.pl/
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Atlas pisze: W TL masz dużo praktyk zawodowych. Po dobrym LO i dobrych studiach będziesz słabiej przygotowany bo praktyki studenckie są ... kiepską drogą do nabywania praktycznych umiejętności /
Pod warunkiem, że trafi się na Nadleśnictwo, gdzie będzie etat podleśniczego
A co jak zaproponują pracę w DT...? :D
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
UnDragon
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: sobota 17 sty 2015, 20:09

Post autor: UnDragon »

Przepraszam, że się tak wcinam w temat z własnym pytaniem...
Myślę, że opcja TL + studia jest najlepsza (jednak to wszystko mój punkt widzenia, a jak wiadomo, zmienia on się z punktem siedzenia C:), dlatego taki też 'plan na życie' sobie ustaliłam, jednak jest pewien kłopot. Jak to jest z poziomem w tych szkołach? Nie mam tutaj na myśli poziomu nauczania (bo o nim naczytałam się wiele), tylko poziom, jaki trzeba uzyskać, żeby w ogóle myśleć o składaniu papierów np. do TL w Miliczu.
Nie wiem też dlaczego nigdzie nie mogę znaleźć nawet wzmianki o progu punktowym TL w Miliczu chociażby... Albo jestem taka nieudolna w szukaniu, jak mi się wydaje, albo to jakaś wielka tajemnica. Ta niewiedza wraz ze zbliżającymi się egzaminami, przeraża mnie coraz bardziej.
Awatar użytkownika
Kamil
początkujący
początkujący
Posty: 139
Rejestracja: wtorek 24 lip 2007, 12:43
Lokalizacja: podlaskie/Warszawa

Post autor: Kamil »

Pozwolę sobie wkleić to w tym temacie ;) - kolejna "ciekawa" wypowiedź przyszłego leśnika, tym razem z TL (znalezione na innym forum)
leśnik napisał(a):
Jaki był prób punktowy do technikum leśniczego w Biłgoraju w tym roku??

Jak tam jest?Jaka panuje atmosfera?I czy iść do leśnika czy do zwykłego LO??

Ile kosztuje mundur,i czy trzeba go nosić??? :P

Czy może ktoś mi odpowiedzieć na te wszystkie pytania?? :P

czesc jestem uczniem technikum lesnego w bilgoraju na 3 roku 4 letniego technikum jesli ktos naprawde lubi ten zawod interesuje sie tym czyta o tmy zbiera jakies atlasy itd to naprawde warto do tej skzoly isc jst duzo nauki z przedmiotow zawodowych takich jak ochrona lasu czy hodowla urzadzanie lasu uzytkowanie przedsiebiorczosclesna prawo i ekonomika lesna ale na 1 roku ejst tego malo na 3 mozna powiedziec ze zaczyna sie prob jest ciezko z uwagi na ochrone lasu czyli nauka o robaczkach ;/ 120 robaczkow kazdy an blache podzielone na kilka spr ale i tak ciezkie;/ da sie nauczyc :) nawewt na 5. dla chciacego nci trudnego ;]
atmosfera jak panuej fajan nawet kazdy w mundurze jest koszt okolo 500zl ale trzyeb sobie kupic kilka koszul przecierz w 1 nie bedziesz ciagle chodizl ! ja mam an akzyd dzien inna ;] buty pantofle czarne a najlepiej brazowoe;] poziom z przedmiotow jest srednio z matmy klapa nic chamie tez dupa ;/ z fizy przejeb.. a tak to luz tlyko z przedmiotow zawodowych ciezko z bilogoi jest bardzo dobra kadra teraz naprawde;] jesli choci o prog to mysle z ejest cienki naprawde 3 latat temu potrzebowano 70punktow by sie dostac ja mialem 105 i spokojnie sie dostalem ;] teraz ciut wiecje bo ta skzola zrobila sie popularna ale mysle ze 100+na 100% zapewnai ci mozliwosc uczeszczania do tej skzoly w internacie ejst najlepije "zajebiscie na full" jakie jaja i w ogole 1 klasa fajna jak jestes kotem ;/ przychodza starsi i pytaj o hymmn muszis w 1 klasie chodzic w pelnym mundurze nie mozna w 1 klasie palic szacunek dla stareszego jest nawet hymn skzoly ktory kazdy musi znac starsi tego przestrzegaja to po prostu tradycja i trzeba ja podtrzymywac. wsumie w moim roczniku najbardziej bylem kocony ;/ ale teraz mile to wspominam i smieje sie z tego hehe :) teraz sma "koce" podtrzymuje tradycje tak to sie nazywa nikt cie nie zbije ale jak zrobisz kilka popem za to ze nie umiesz krawata wiazac czy hymmno co z ciebie z apolak jak hymnu nie umiesz ;[ to skzoal dla twardzieli :) ludzi z ambicjami a jak ktos podwali do rodzicow czy do wycho. ze go ktos kocil lipe ma do kaca skzoly kzyd go nie lubi wyzywa ;/ lepije zacisnac zeby i to przetrwac naprawd epozniej bedziecie to mile wpsominac :)tak jak ja ;] pelen mundor w 1 klasie zapiete huziki nie mozna rka w kieszenie trzymac ;] tv po 21 nie dostepny dla kotow;d hehe siedze po lewej stroenie na stolowce tlyko a reszta gdzie chce;] czasem podadza herbate komus ale ogolnie szkola super kase mam tylko jesli ktos to naprawde lubi i interesuje sie .
zapraszam wiecje informacji konkretych itd pod moim nr gg
To jakaś gwara czy co? :P :lol:
Ja rozumiem, mi też zdarza się napisać czasem "nei" labo coś w tym stylu, ale przeważnie staram się to zedytować, a ten chłopak 90% słów ma poprzekręcanych, nie licząc już błędów typu: "do kąca szkoły".... Ręce opadają jak się to czyta :(
Choć z "bulem" :wink: muszę przyznać, że u siebie na studiach też mam takich, których wypowiedź na rocznikowym forum na fb trzeba czytać 5x i dużo się domyślać żeby zrozumieć co autor miał na myśli :roll:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170009
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Kamil pisze:To jakaś gwara czy co? :P :lol:
Tak, z okolic Biłgoraja :lol:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

UnDragon pisze:Nie wiem też dlaczego nigdzie nie mogę znaleźć nawet wzmianki o progu punktowym TL
Domyślam się, że chodzi o punkty uzyskane na egzaminie gimnazjalnym.
Większość TL przyjmuje każdego chętnego... brak wolnych etatów dla leśników to sprawił.
Awatar użytkownika
Kamil
początkujący
początkujący
Posty: 139
Rejestracja: wtorek 24 lip 2007, 12:43
Lokalizacja: podlaskie/Warszawa

Post autor: Kamil »

Atlas pisze:
UnDragon pisze:Nie wiem też dlaczego nigdzie nie mogę znaleźć nawet wzmianki o progu punktowym TL
Większość TL przyjmuje każdego chętnego... brak wolnych etatów dla leśników to sprawił.
Niż demograficzny też swoje robi :roll: W ogólniakach i innych technikach też progi z roku na rok są coraz mniejsze.
wasinek
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 19 maja 2015, 13:08

Post autor: wasinek »

Jestem absolwentem TL - lepiej iść do ogólniaka. Dzięki niemu dasz sobie rade na ewentualnych studiach leśnych i w przypadku, gdyby plany życiowe Ci się odmieniły - na innych kierunkach. A jesteś młody, marzenia możesz jeszcze zmienić pięć razy.
"Lubię słowo indolencja, dzięki niemu moje lenistwo wydaje się być czymś niezwykle wyrafinowanym"
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170009
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

A może tak na początek Kolega przywitałby się z Forumowiczami w tym wątku:
http://www.lasypolskie.pl/viewforum.php?f=45
:)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ