Wywłaszczenie lasu

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Joantek
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: sobota 17 sty 2015, 12:07

Wywłaszczenie lasu

Post autor: Joantek »

Witam,

jestem obecnie na praktykach na rzeczoznawcę majątkowego i robię operat nieruchomości leśnej w celu ustalenia odszkodowania za wywłaszczenie i już zwątpiłam czy: mam policzyć wartość drzewostanu znajdującego się na mojej działce, czy wartość odszkodowania zgodnie ze wzorem podanym w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu. Na mojej działce mam sosnę (97 lat) i dęby 57 i 72 lata. Bardzo proszę o pomoc bo mam już mętlik w głowie :(
wod4

Post autor: wod4 »

Joantek pisze:czy: mam policzyć wartość drzewostanu znajdującego się na mojej działce, czy wartość odszkodowania zgodnie ze wzorem podanym w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu.
1. Konstytucja art. 21.2: Wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem.
2. Ustawa o gospodarce nieruchomościami, Art. 128. 1: Wywłaszczenie własności nieruchomości, użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego następuje za odszkodowaniem na rzecz osoby wywłaszczonej odpowiadającym wartości tych praw.
3. Ta sama ustawa, Art. 130. 1: Wysokość odszkodowania ustala się według stanu i wartości wywłaszczonej nieruchomości w dniu wydania decyzji o wywłaszczeniu.
4. Ta sama ustawa, Art. 134. Podstawę ustalenia wysokości odszkodowania stanowi (z zastrzeżeniem art. 135) wartość rynkowa nieruchomości.

Skoro wywłaszczenie dotyczy gruntu porośniętego lasem, to odszkodowanie ma dotyczyć zarówno samego gruntu, jak też lasu na nim rosnącego. Dlaczego odszkodowanie miałoby uwzględniać tylko przedwczesny wyrąb? Chyba po wycięciu lasu wywłaszczający nie odda gruntu w ponowne władanie byłemu właścicielowi? :wink:
Joantek
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: sobota 17 sty 2015, 12:07

Post autor: Joantek »

Baaaardzo dziękuję za odpowiedź! Rozwiałeś wszystkie moje wątpliwości i potwierdziłeś mój wcześniejszy (choć nie pewny ;) ) tok rozumowania! Jeszcze raz dzięki!
Joantek
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: sobota 17 sty 2015, 12:07

Post autor: Joantek »

Jeszcze jedno pytanie mam... Sosnę 97 oczywiście liczę wg wartości drewna na pniu... a co zrobić z dębami 57 i 72 (wiek rębności 100 lat) - w Tablicach T. Partyki i T. Tramplera nie ma odpowiedniej tablicy - jedynie wiek rębności 140 i 160... Liczyć wg kosztów wyhodowania?!
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Joantek pisze:Baaaardzo dziękuję za odpowiedź!
Ładniejszym podziękowaniem jest kliknięcie na pomocnym poście na "pomógł"
ODPOWIEDZ