Zasady Hodowli Lasu

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wiktorowski
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 04 gru 2014, 21:36

Zasady Hodowli Lasu

Post autor: wiktorowski »

Dobry wieczór
witam wszystkich jestem tu nowy i poraz pierwszy .
Chciałbym prosić o wyjaśnienie punktu 5 z paragrafu 26 ZHL który mówi ,że nadleśniczy ma prawo do modyfikacji rębni porzez przenoszenie poszczególnych elementów technicznych i przestrzenych w grupie rębni złożonych.
Czy to oznacza że, można elementy rębni III można przenieś do rębni II (mam na myśli gniazda) w celu wprowadzenia gatunków domieszkowych .
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Popatrz na punkt 6 w podanym przez Ciebie paragrafie 26 ZHL:

"6. Nadleśniczy jest uprawniony do zmiany rębni zupełnej, przewidzianej w planie urządzenia
lasu, na rębnię złożoną oraz zamiany rębni złożonych, jeżeli pozwolą one na osiągnięcie przyjętego celu hodowlanego."
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67151
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Dodam tylko, że czyni to na wniosek leśniczego :)
wiktorowski
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 04 gru 2014, 21:36

Post autor: wiktorowski »

To wiem ale nie o to mi chodzi
Chciałbym sie dowiedzieć czy w rębni II można wyciąć gniazdo w celu odnowienia go gatunkiem domieszkowy?
moje watpliwości rodzą się z tego że, gniazdo jest elementem przestrzenym rębni III ono wręcz określa tą rębnie, w rębni drugiej taki element przestrzeny nie istnieje więc zastanawiam się czy na bazie punktu 5 można można załozyć gniazdo w rębni II?
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77780
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

wiktorowski pisze:Chciałbym sie dowiedzieć czy w rębni II można wyciąć gniazdo w celu odnowienia go gatunkiem domieszkowy?
moje watpliwości rodzą się z tego że, gniazdo jest elementem przestrzenym rębni III ono wręcz określa tą rębnie, w rębni drugiej taki element przestrzeny nie istnieje więc zastanawiam się czy na bazie punktu 5 można można załozyć gniazdo w rębni II?
... można zmienić rębnię w ramach rębni złożonych na taką, która jest najodpowiedniejsza do rzeczywistości i potrzeb hodowlanych ...
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Można zamienić rębnię na III B albo na którąś z IV.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
wiktorowski
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 04 gru 2014, 21:36

Post autor: wiktorowski »

zapomniałem dodać żę nadal nazywamy to rębną II
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67151
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Odpowiem Ci tak. Mając RB IIA na powierzchni ok. 5,5ha zdarzyło mi się, że z pewnych względów wykonałem gniazda. Powstały w sumie trochę samoistnie na skutek wiatrołomów. Z tej przyczyny (gniazd było trzy) dla 50 arów gniazd nie zmieniałem rodzaju rębni. To tylko mały procent w stosunku do tego, co robiłem na reszcie i nie miało przełożenia na zasady rębni.
Jeśli jednak zamierzasz zmienić rębnię na wyższą to zawsze taka możliwość istnieje. Tylko warto umotywować to, co chcesz zrobić.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Takie pojedyncze gniazda z punktu hodowlanego są nawet wskazane . U mnie na monolitach bukowych gniazda wykorzystuję na domieszkę dęba i nadal jest to Rb II
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

"podwyższenie" rębni to spotkałem
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Qter6
początkujący
początkujący
Posty: 220
Rejestracja: sobota 16 sie 2008, 20:25
Lokalizacja: Mieszkam w Polsce

Post autor: Qter6 »

U nas w Nadleśnictwie normalną praktyką są gniazda w rębniach częściowych. Jeśli cel hodowlany wymaga aby odnowić 20% dębem, to wycinamy gniazdo pod ten gatunek, reszta odnawiana jest naturalnie bukiem. Nie zmieniamy na rębnię III bo wtedy musiałbym od 30-40% powierzchni wyciąć w postaci gniazd zgodnie z ZHL, a ja potrzebuje wyciąć jedynie 20% pod dęba.
Przy uzgodnieniach powierzchniowych należy pamiętać, aby w tym przypadku tzn. rębni II, nie wypełniać pola GNIAZDAW - gniazda wykonane, bo SILP zaliczy całą powierzchnię odnowioną (pod okapem+gniazdo) do gniazda.
Kilku frajerów rządzi świata tego polityką
Najpotężniejsi z nich myślą o władzy nad galaktyką
oskarw123
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 19 mar 2015, 21:53

Post autor: oskarw123 »

a u mnie lasy są wycinane koło krakowa :twisted:
szef le�nik oskar
ODPOWIEDZ