szkółka leśna - czy jest opłacalna

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

Pawell
początkujący
początkujący
Posty: 84
Rejestracja: piątek 03 wrz 2010, 21:11
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: Pawell »

Zależy jaką będziesz miał konkurencję.
Ja na przykład jeżdżę do szkółki oddalonej o 100km.
Jeśli mam do nasadzenia większą ilość drzewek to naprawdę się opłaca.
Niestety to wymaga nakładów na kilka lat.
Sadzonki roczne i dwuletnie są tanie i różnica w cenie np. 25% nie zachęca do szukania tańszej alternatywy, przy małej ilości.
michał90
początkujący
początkujący
Posty: 42
Rejestracja: środa 25 wrz 2013, 21:24

Post autor: michał90 »

Pawell konkurencja myślę, że w moich stronach jest mała. Jeśli chodzi o materiał leśny to są tylko szkółki Nadleśnictw.
Jeśli chodzi o ozdobne to jest kilka, ale są małe.
Nie chodzi mi o nastawienie się na masówke i czerpanie tylko z tego dochodu, bo jak wspomniałeś nakłada to dużej ilości czasu.
Na początek myślę aby kupić już ukorzeniony materiał kilka gatunków w jakiejś tam ilości.
Przyjął bym zasadę kup taniej sprzedaj drożej, a z czasem zacząłbym produkować swój materiał.
Materiał leśny chciałbym mieć dobrej jakości więc będę brał ze świadectwem
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105092
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

michał90 pisze:Na początek myślę aby kupić już ukorzeniony materiał kilka gatunków w jakiejś tam ilości.
Przyjął bym zasadę kup taniej sprzedaj drożej
To zacznij odkup/sprzedaj ale bez szkółki. Po prostu zbierasz zamówienia, zakupujesz, sprzedajesz. Po cholerę ci koszty całego zaplecza, jeśli można je ograniczyć do wysokości rachunku za telefon? :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Seeman
leśniczy
leśniczy
Posty: 607
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 10:02
Kontakt:

Post autor: Seeman »

j24 pisze:Ot ... w latach totalnej klęski nieurodzaju jakiegoś gatunku dysponować dużą ilością jego sadzonek...
I uratować nim odnowienia w połowie rdlp ...
Taaaa... a potem chryja jaka się kroi za Odrą, gdzie jedna Pani prof. na podstawie izoenzymatycznych badań zakwalifikowała 40% upraw jako proweniencje PL ;) U nas już niedługo też tego rodzaju testy będą na porządku dziennym. Skończą się "Centrale Nasienne".
Awatar użytkownika
Dron
leśniczy
leśniczy
Posty: 634
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 20:46

Post autor: Dron »

Witam,
Odpowiadając na pytanie czy szkółka leśna jest opłacalna - zależy za jakie pieniądze jesteś w stanie "wyprodukować" jedną sadzonkę. Cena jest i będzie zawsze wyznacznikiem. Możesz zarobić dużo , możesz zarobić mało , grunt żebyś nie dokładał. Bo co z tego że zrobisz sobie szkółkę, produkujesz świerka ... za 1,2zł sprzedajesz z jakimś tam zarobkiem , a Pan X takiego świerka sprzedaje za 50 gł , bo chce się pozbyć. W dobrej cenie sprzedasz wszędzie i każdemu (pomijam zamówienia specjalne - mówię o towarze) LP mają swój system szkółek z zachowanie terytorialności materiału siewnego, więc klient żaden (chyba że jakaś klęska)
Jak dobrze zaprojektujesz szkółkę , jeszcze to lubisz (pasjonujesz) to masz duże szanse , gorzej jak przekombinujesz. Polecam szkółkę gruntową , poznać prawdziwe realia szkółkarstwa leśnego - czyli jak unikać strat, ale tego już nigdzie nie doczytasz niestety.
ODPOWIEDZ