Przywrócenie gruntu ornego do stanu z ewidencji

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kalex
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 07 mar 2010, 17:02
Lokalizacja: Wrocław

Przywrócenie gruntu ornego do stanu z ewidencji

Post autor: kalex »

Witam. Mam takie pytanie. Próbowałem "zliczyć" drzewa samosiejki (około 12 letnie) do pozwolenia o wycięcie na gruntach ornych. Dzwoniąc dzisiaj do pewnej firmy zajmującej sie pozyskaniem biomasy pewien pan napomniał coś że mogę "ominąć" inwentaryzację drzewostanu jeżeli przywracam grunt do jego przeznaczenia. No ale z tego co rozmawiałem wcześniej z urzędnikiem w gminie , to będzie chyba batalia ,bo ów urzędnik zdążył już sobie mnie wypożyczyć "że sobie przypomniałem że trzeba drzewa usunąć po 4 latach od kupna ziemi" i kazał do wniosku zinwentaryzować czego ile. I się zobaczy. Opłaty też mi już zasygnalizował że są uznaniowe i może będą a może nie.
Liczyć czy nie liczyć ?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170100
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Osobiście bym jednak policzył, bo widzę, że urzędnik z tych dociekliwych i upierdliwych. A może zaproś gościa i niech sobie sam to obejrzy ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
kalex
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 07 mar 2010, 17:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: kalex »

No na wizję lokalną to przyjedzie na bank. Zresztą wstępnie oszacowałem czego może być w jakiej ilości i jutro złoże papiery ,ale trochę się boję czy czegoś nie wymyśli. Zasadniczo są miejsca gdzie jest 35 sztuk brzozy na 100 mk2. ;/
wod4

Post autor: wod4 »

Podczas wizji lokalnej Użyj argumentu, że zamierzasz korzystać z płatności obszarowych przysługujących rolnikom (dopłaty bezpośrednie). A w zasadach ARiMR jest zapis, że przysługują one jeśli liczba drzew i krzewów na gruntach rolnych nie przekracza 50 szt./ha
Kiedy drzew jest więcej niż 50/ha grunta nie kwalifikują się do dopłat. Dlatego MUSISZ usunąć nadmiar...
http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/pl ... arowa.html
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22740
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Ilość drzewek oszacuj. Wymierz powierzchnię próbną - np. 10 m2. wyznacz ją w miejscu reprezentatywnym (przeciętnym). Na niej policz wszystko dokładnie, a wyniki przelicz na całe pole.
Co do opłat to nie ma, że się zobaczy. Ustawa o ochronie przyrody reguluje to dość dokładnie.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
kalex
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 07 mar 2010, 17:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: kalex »

Dziękuję za porady. Jakby wyszły z tego jakieś kwiatki to na pewno napiszę.
sosnowik
leśniczy
leśniczy
Posty: 665
Rejestracja: wtorek 25 lip 2006, 16:03

Re: Przywrócenie gruntu ornego do stanu z ewidencji

Post autor: sosnowik »

kalex pisze:Mam takie pytanie. Próbowałem "zliczyć" drzewa samosiejki (około 12 letnie) do pozwolenia o wycięcie na gruntach ornych.
A ile masz hektarów do tego liczenia?

A'propos tych 12 lat. W przypadku brzozy trudno jest ocenić wiek drzew. Na SGGW powstało ciekawe opracowanie nt. określania wieku takich brzózek. To było w ostatnim roku opublikowane. Autorzy pomierzyli wymiary takich drzewek na różnych klasach bonitacji i zbadali wiek drzewek. Powstała tabela, gdzie na podstawie klasy gruntu, średnicy i wysokości drzew można ocenić ich wiek. Spróbuj, bo może Twoje drzewka wcale nie mają 12 lat? A nuż będziesz mógł odpuścić sobie to cale liczenie?
kalex
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 07 mar 2010, 17:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: kalex »

Największe sosny mają około 12 ,13 gniazd ( nie wiem jak to się fachowo nazywa) , a największe brzozy mają na wysokości 1 metra po 53 centymetry obwodu. Klasy ziemi 5,6 - a wszystko to przy ścianie lasu więc tempo mają duże. Buki co miały po 50 cm wysokości po 2 latach mają gdzieś po 4,6 metrów :shock: . Ale nawet gdyby to przy takiej kasacji ponad 5,5 ha wolałbym nie ryzykować.
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Re: Przywrócenie gruntu ornego do stanu z ewidencji

Post autor: poreba »

kalex pisze:Opłaty też mi już zasygnalizował że są uznaniowe i może będą a może nie.
Liczyć czy nie liczyć ?
Liczyć, we wniosku _musisz_ podać jakie drzewa zamierzasz usuwać: gatunek, wiek, obwód na wys. 1.30m. Opłaty NIE są uznaniowe, Twojej uwadze usilnie polecam: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0040920880, ze szczególnym uwzględnieniem
Art. 86. 1. Nie pobiera się opłat za usunięcie drzew:/.../
2) na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
kalex
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 07 mar 2010, 17:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: kalex »

No dobra , jestem po wizytacji. Pan generalnie widzi "sukcesje leśną". I nie da mi zgody na wszystkie - dał po kilkadziesiąt sztuk z gatunku. Więc z praktycznego punktu widzenia usunę większość drzew(w przewadze te poniżej 10 lat) pozostawiając pojedyncze starsze. Tym sposobem zrobi się wielkie g.. będzie to ani las ,ani ziemia rolna.
kalex
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 07 mar 2010, 17:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: kalex »

Dodam że po wielkich bólach udało się ująć "wszystkie" drzewa do wycinki. Dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170100
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Znaczy jednak można. Gratuluję :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22740
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Sten pisze:Znaczy jednak można. Gratuluję :)
Pewnie dlatego, że zaraz wybory samorządowe ... :wink:

Moje gratulacje kalex. :spoko:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

j24 pisze:Moje gratulacje kalex. :spoko:
moje również :)
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
ODPOWIEDZ