samozatrudnienie a uprawnienia

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1544
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: zulus »

wod4 pisze:Tyle że w 2013 roku przestało istnieć pojecie samozatrudniony.
Przeczytaj cały artykuł.
Lidrew chce być przedsiębiorcą. Pojęcia "samozatrudniony" używamy tylko dla podkreślenia, że chce swoją działalność prowadzić samodzielnie. Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy (cytowanymi już tutaj) taki przedsiębiorca nie mieści się w definicji pracownika i pracodawcy też, więc twierdzenie
wod4 pisze:Jest teraz przedsiębiorca, wykonujacy pracę osobiście (jednocześnie pracodawca i pracownik).
uważam za nieuzasadnione. To moje zdanie i jeszcze nikt mnie nie przekonał, że błędne. Dlatego proszę o jakiś cytat.
wod4

Post autor: wod4 »

zulus pisze:Dlatego proszę o jakiś cytat.
Proszę Bardzo, najprościej będzie tutaj:
http://www.wseiz.pl/files/materialy/wyklad5.pdf
dokładnie chodzi o komentarz z trzeciej strony.
Pracownika i pracodawcę zatrudniającego pracowników dotyczy WIĘKSZOŚĆ przepisów Kodeksu pracy;
Przedsiębiorcę pozostającego w samozatrudnieniu, oraz zleceniodawcę takiej pracy dotyczą JEDYNIE przepisy behapowskie z Kodeksu pracy (i z przepisów powstałych drogą delegacji, które Kodeks pracy nadał).
Bo przepisy dotyczące bezpieczeństwa pracy dotyczą KAZDEJ formy wykonywania pracy.
I dziwię się, że tego nie Chcesz zaakceptować
:)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

wod4 pisze:Niekoniecznie, chodzi o eksploatację pilarki, bedacej maszyną budowlaną, przeznaczoną do ścinki drzew (nie ma zastrzeżenia że ta maszyna pracuje WYŁĄCZNIE poza lasem).
Wod, tytuł rozporządzenia jednoznacznie ogranicza jego stosowanie wyłącznie do do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. I potwierdza to treść § 1.
wod4 pisze:rozporządzenie dotyczy eksploatacji pilarki, zakwalifikowanej jako maszyna budowlana, przeznaczona do ścinki drzew
Nieprawda, co wykazałem wyżej.
zulus pisze:Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu niektórych prac z zakresu gospodarki leśnej
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0061611141 I przeczytaj wod4 w tym rozporządzeniu §1. A potem możesz tego gościa, na którego się powołałeś wysłać na jakieś kursy dokształcające.
Może być to nasze forum :lol:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

wod4

Post autor: wod4 »

Piotrek pisze:tytuł rozporządzenia jednoznacznie ogranicza jego stosowanie wyłącznie do do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. I potwierdza to treść § 1.
Piotrek, przeczytaj dwa poniższe zdania:
1. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych.
2. Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót ziemnych, budowlanych i drogowych.
Zdanie pierwsze dotyczy pracy w nieokreślonych lokalizacjach maszynami, które zostały zaszufladkowane jako maszyny do robót ziemnych, budowlanych, drogowych (w tym zestawieniu maszyn jest wymieniona także pilarka).
Zdanie drugie dotyczy prac w konkretnych lokalizacjach, związanych z robotami ziemnymi, budowlanymi, drogowymi.
W rozporządzeniu jest zdanie pierwsze. I potwierdza to § 1: :arrow: … podczas eksploatacji (gdziekolwiek lokalizacyjnie) maszyn przeznaczonych do robót ziemnych… itd…
wod4

Post autor: wod4 »

Piotrek pisze:http://isap.sejm.gov.pl/D...=WDU20061611141 I przeczytaj wod4
Przeczytałem.
§ 1. Rozporządzenie określa wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania prac z zakresu zagospodarowania lasu, pozyskiwania drewna, transportu drewna oraz eksploatacji urządzeń technicznych używanych przy wykonywaniu tych prac, zwanych dalej „pracami”.
Czyli tu określono lokalizację prac (zagospodarowanie lasu), oraz zaznaczono, że są tu eksploatowane maszyny, które w drugim rozporządzeniu określono jako urządzenia do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (pilarki).
Sprzeczności nie widzę.
Wygląda, że skład komisji egzaminacyjnej na "leśnym" kursie pilarza powinien być zgodny z zapisem zawartym w rozporządzeniu "ziemno-budowlano-drogowym". Czyli może mieć rację gość, który naszego behapowca szkolił...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Nie. Tu wyraźnie zaznaczono, że dotyczy wszelkich urządzeń technicznych używanych do TYCH prac. Nie ma w tym akcie żadnego odwołania do tamtego rozporządzenia a nie wolno tworzyć wykładni rozszerzających.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

wod4

Post autor: wod4 »

Piotrek pisze:dotyczy wszelkich urządzeń technicznych używanych do TYCH prac.
A jest tu jakiś zakaz używania do TYCH prac urządzeń technicznych, będących maszynami drogowymi?
Nadal nie widzę sprzeczności. Właśnie dzięki zwrotowi "tych prac" uniknięto sprzeczności z tekstem rozporządzenia, w którym pilarkę zaszufladkowano jako maszynę drogową.
Nie ma tu również zakazu używania do "tych prac" opryskiwacza ciągnikowego (być może w jakimś rozporządzeniu został on zaszufladkowany jako maszyna rolnicza) i być może do jego eksploatacji potrzebne jest przeszkolenie, którego niuanse reguluje inne "rolnicze" rozporządzenie...
"lesne" rozporządzenie nie jest w stanie wymienić wszystkich typów maszyn, ktore są używane w leśnictwie, stąd "wykrętny" zwrot "wszelkich". Jednak, jak widzimy, rozporządzenie "drogowe" poszło w szczegóły...
wod4

Post autor: wod4 »

Nie trafiłem:
- jest rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn;
- i jest rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie badań opryskiwaczy.

No i opryskiwacze używane w leśnictwie muszą być badane według wymogów oraz przez osoby, które w swoim rozporządzeniu określił minister rolnictwa...
Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1544
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: zulus »

zulus pisze:Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy (cytowanymi już tutaj) taki przedsiębiorca nie mieści się w definicji pracownika i pracodawcy też, więc twierdzenie
wod4 napisał/a:
Jest teraz przedsiębiorca, wykonujacy pracę osobiście (jednocześnie pracodawca i pracownik).
uważam za nieuzasadnione. To moje zdanie i jeszcze nikt mnie nie przekonał, że błędne. Dlatego proszę o jakiś cytat.
wod4 pisze:Proszę Bardzo, najprościej będzie tutaj:
http://www.wseiz.pl/files/materialy/wyklad5.pdf
No i na 4 stronie opracowania jest dokładnie to, co napisałem :D
Jeśli chodzi o 3 stronę: komentarz to nie podstawa prawna i, mam takie wrażenie, ma się nijak do omawianego przypadku. Lidrew nie zamierza nikogo zatrudniać, nawet na umowę zlecenia, czy o dzieło. Chyba niedokładnie przeczytałeś ten komentarz.
Lidrew
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: piątek 26 wrz 2014, 01:32

Post autor: Lidrew »

Przepraszam za moja nieobecnosc.

Zakupilem kurs ale kolejny problem co raz wiecej zlecen na wycinke drzew sekcyjnie metoda alpinistyczna co prawda posiadam sprzet arborystyczny od drzewolazow pocuprzeze itd ale co z dalszymi uprawnieniami pielegnacjavi scinka drzew na linach?

Znow kurs?
ODPOWIEDZ