wysychanie drzew po uderzeniu pioruna

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lesniczek
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 30 paź 2014, 14:54

wysychanie drzew po uderzeniu pioruna

Post autor: lesniczek »

Witam. W lesie serwitutowym po uderzeniu pioruna uschło początkowo kilka drzew, ale w tej chwili w okresie jakichś dwóch lat to jest już ich kilkanaście. i gniazdo ciągle się poszerza. Jest jakiś sposób aby to przerwać. Dołączam aktualne zdj.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Hm, a czy temu uderzeniu pioruna nie towarzyszył na przykład grad?
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
lesniczek
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 30 paź 2014, 14:54

Post autor: lesniczek »

tego niestety nie wiem początkowo uschło kilka drzew na jednym był ślad po uderzeniu i obok kilka suchych drzew
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

W tej chwili to już działają różne szkodniki i one powodują wypadanie. Bez zbadania na miejscu nikt nie zdiagnozuje. Ale mało prawdopodobne żeby jedyną przyczyną sprawczą był piorun.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105032
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Mnie to wygląda na poprocha cetyniaka... No ale tak jak powiedział Brzost - bez "wizji lokalnej" to tylko domysły...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

może to będzie pomocne:
http://www.encyklopedialesna.pl/hasla/index/8168

Kiedy było robione zdjęcie? Czy dasz radę zrobić przybliżenie koron aby ewentualnie zweryfikować słowa Piotrka?
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2612
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Mam takie samo zdarzenie i rzeczywiście piorun zrobił swoje .Gniazdo poszerzy się do wielkości porażenia gleby . Zostaje ci tylko dopilnowanie aby szkodniki dalej go sobie nie poszerzały i czekanie które jeszcze wypadną .
lesniczek
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 30 paź 2014, 14:54

Post autor: lesniczek »

zrobię przybliżone zdjęcia jak będą drzewa ścięte i wtedy je wrzuce
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

lesniczek pisze:Jest jakiś sposób aby to przerwać
Drzewa przez wyładowanie zostały uszkodzone w różnym stopniu. Te najsilniej uszkodzone wypadły w pierwszej kolejności. Następnym można zwiększyć szanse na przetrwanie przez polepszenie warunków ich życia czyli nawadnianie w czasie suszy, optymalne nawożenie, zwalczanie szkodliwych owadów, które dobijają silnie osłabione drzewa.
W warunkach leśnych najprawdopodobniej ograniczysz się do walki z owadami dzięki temu uratujesz jedno, dwa .... może kilka drzew.
Tu proponuję raczej wykonać odnowienie tej luki.
Awatar użytkownika
Dron
leśniczy
leśniczy
Posty: 634
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 20:46

Post autor: Dron »

Witam,
Przeczytałem ten wątek z zaciekawieniem, nasunął mi się pewien wniosek, właściwie twierdzenie. Jeśli mamy wyładowanie atmosferyczne , ma ono bardzo wysokie napięcie i bardzo wysoki prąd,szacunki są różne ,jak i przedziały. Nagle przez glebę zaczyna płynąc prąd, jeśli ma ona jakąś kwaśność i wilgotność to może zachodzi zjawisko podobne do elektrolizy lub ona sam. Wywraca warunki glebowe w danym promieniu o 180 stopni i drzewa obumierają z czasem. Może to jest przyczyna....
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Dron pisze:Przeczytałem ten wątek z zaciekawieniem, nasunął mi się pewien wniosek, właściwie twierdzenie. Jeśli mamy wyładowanie atmosferyczne , ma ono bardzo wysokie napięcie i bardzo wysoki prąd,szacunki są różne ,jak i przedziały. Nagle przez glebę zaczyna płynąc prąd, jeśli ma ona jakąś kwaśność i wilgotność to może zachodzi zjawisko podobne do elektrolizy lub ona sam. Wywraca warunki glebowe w danym promieniu o 180 stopni i drzewa obumierają z czasem. Może to jest przyczyna....
Też, ale wydaje mi się, że to tyczy się w małym stopniu, wokół drzewa. Zauważ, że właściwości buforowe gleb, ścioły są dość duże. Prędzej uważam, że jest to wpływ zaburzeń gospodarki elektrolitowej rośliny, zmiany ładunków elektrycznych, "ugotowanie sie" igieł, itp. Wiele czynników na to wpływa.
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Główną przyczyną uszkodzeń jest rozerwanie komórek przez parę wodną. Jedne drzewa umierają w 1s inne są dobijane przez owady, grzyby, obumierają przez słabe przewodzenie substancji w uszkodzonych tkankach i ...
ODPOWIEDZ