refundacja okularów przy pracy przy komputerze

Szkolenia, wypadki, choroby, pierwsza pomoc, ocena ryzyka...

Moderator: Moderatorzy

elfik
początkujący
początkujący
Posty: 96
Rejestracja: piątek 16 lip 2010, 07:52
Lokalizacja: z Kotliny

refundacja okularów przy pracy przy komputerze

Post autor: elfik »

Witam
Istnieje rozporządzenie mówiące o tym, komu pracodawca może refundować okulary korygujące wzrok - przy pracy przy komputerze powyżej 4 godzin.
Wg opinii US rejestratory ( kolejarzy, leśników itd.) nie są urządzeniami o których mówi rozporządzenie.
Czy ktoś ma może nasz wewnętrzny dokument który zalicza rejestrator do urządzeń z monitorem i pozwala na refundowanie okularów leśniczym?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169950
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

W LP rejestratory nie są uznane za sprzęt z monitorem i w związku z tym nie przysługuje refundacja na okulary. Powyższą informację uzyskałem od Szefa służ BHP w LP.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22730
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Sten pisze:W LP rejestratory nie są uznane za sprzęt z monitorem i w związku z tym nie przysługuje refundacja na okulary. Powyższą informację uzyskałem od Szefa służ BHP w LP.
Co nie zmienia faktu, że na skierowaniu do medycyny pracy na badania okresowe wpisano mi:
1. Kierowanie samochodem osobowym prywatnym dla celów służbowych.
2. Praca przy komputerze do 4 godzin dziennie.

KNX jeszcze wtedy nie było, jakby co ...
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105067
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

j24 pisze:na skierowaniu do medycyny pracy na badania okresowe wpisano mi:
1. Kierowanie samochodem osobowym prywatnym dla celów służbowych.
2. Praca przy komputerze do 4 godzin dziennie.
Punkt 2 wpisano ci właśnie po to byś się nie zaliczał do pracujących z komputerem, objętych "wspomaganiem" :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105067
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sten pisze:W LP rejestratory nie są uznane za sprzęt z monitorem
Nie tylko w LP. Nigdzie nie są sprzętem z monitorem. Podobnie jak stacjonarne telefony z wyświetlaczem, telefony komórkowe, smartfony czy tablety.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

Piotrek pisze:
Sten pisze:W LP rejestratory nie są uznane za sprzęt z monitorem
Nie tylko w LP. Nigdzie nie są sprzętem z monitorem. Podobnie jak stacjonarne telefony z wyświetlaczem, telefony komórkowe, smartfony czy tablety.
:D Co nie znaczy że jest to mądre i humanitarne rozwiązanie, bo jest to jawna dyskryminacja związana z tym że ktoś nie przewidział w jakim kierunku będzie rozwijał się sprzęt elektroniczny... Ja miedzy innymi z powodu pracy(musiałem wozić w moim leśnictwie robotników) pierwsze okulary musiałem sobie sprawić już ponad 20 lat temu. Ponad 15 lat temu miałem pierwszy rejstrator, a na komputerze prywatnym pracuje już ułatwiając sobie pewne rzeczy ponad 20 lat. Okulary progresywne do moich skomplikowanych wad kosztują już około 2500 złotych i średnio co 4 lata tyle wydaję kasy, bo już się do progresów mocno przyzwyczaiłem i nie mogę bez nich funkcjonować... Jednak skoro do firmy dopłacamy w utrzymaniu naszych terenowych aut, to dlaczego nie mamy płacić 100% za okulary, które używamy również w życiu prywatnym przecież... Firma i tak jak stracimy zdrowie, kopnie nas z "przyjemnością" w dupę...Hej! :wink:
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3743
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

niziołek pisze:Jednak skoro do firmy dopłacamy w utrzymaniu naszych terenowych aut, to dlaczego nie mamy płacić 100% za okulary, które używamy również w życiu prywatnym przecież...
Wszystko dla LP!

Żaden z moich znajomych pracujących poza LP nie słyszał o tym, że ekran urządzeń elektronicznych szkodzi... i że pracodawca może dopłacać komuś za okulary.

Z drugiej strony - uważam, ze jest to sensowne by dopłata istniała. Zawsze jednak musi być jakiś próg dopłaty! Przedmówca przyzwyczaił się do okularów za 2500 ... a można i przyzwyczaić się do droższych.

Przy okazji - czy dopłata obowiązywałaby również szkła kontaktowe? Podobno te w lesie są o wiele praktyczniejsze... choć ich noszenie może skończyć się częstym dokupowaniem jednego ze szkieł.
kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

Tak jestem skonstruowany, że nie potrafię ugiąć kolanek i prosić. Zwłaszcza o to co podobno mi się należy. I dlatego w dupie mam jakieś tam przywileje i bonusy pod warunkiem ukorzenia się. Pensję niech płacą i kilometrówkę. Z resztą sobie poradzę.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77738
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

kolorowe kredki pisze:Pensję niech płacą i kilometrówkę. Z resztą sobie poradzę.
... :brawo: ...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105067
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

niziołek pisze:Okulary progresywne do moich skomplikowanych wad kosztują już około 2500 złotych i średnio co 4 lata tyle wydaję kasy, bo już się do progresów mocno przyzwyczaiłem i nie mogę bez nich funkcjonować...
Do pracy z komputerem nie należy używać ani progresów ani dwuogniskowych. Każdy dobry okulista ci to powie. Do monitora muszą być odrębne okulary, osobno dobrane.
A kosztem mnie nie przekonasz - moje same szkła kosztują tyle co twoje całe okulary. Jednak noszę je nie dlatego, że pracuję z komputerem (od lat 70, a z monitorem od 80 ubiegłego wieku) ale dlatego, że mam wadę wrodzoną i postępującą. Nigdy więc nie przyszło mi do głowy aby część kosztów przerzucić na pracodawcę. Może niesłuszne?
crocidura pisze:Żaden z moich znajomych pracujących poza LP nie słyszał o tym, że ekran urządzeń elektronicznych szkodzi... i że pracodawca może dopłacać komuś za okulary.
To dziwne bo to nie są przepisy wewnętrzne LP ale ogólnopolskie. Konkretnie obowiązek ten (refundacji) nakłada na pracodawców Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973). W myśl § 8 ust. 2 tego rozporządzenia, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Co ciekawe rozporządzenie nie określa żadnego minimalnego czasu pracy upoważniającego do refundacji - wystarczy zatrudnienie na stanowisku, na którym praca z monitorem ekranowym występuje.
To samo rozporządzenie, w §3 ust. 4, 5 i 6, wyłącza spod działania rozporządzenia systemy przenośne nie przeznaczone do użycia na danym stanowisku pracy, kalkulatory, kasy rejestrujące i inne urządzenia z małymi ekranami przeznaczonymi do prezentacji danych lub wyników pomiarów oraz maszyny do pisania z wyświetlaczem ekranowym. Dlatego właśnie nie rejestratory nie są uznane za sprzęt z monitorem.
crocidura pisze:Przy okazji - czy dopłata obowiązywałaby również szkła kontaktowe?
O ile wiem to uregulowania prawne w Polsce różnią się od uregulowań UE. Dyrektywa Rady z dn. 29 maja 1990 r. zakłada, że pracodawca refunduje zarówno zakup okularów oraz soczewek kontaktowych. Nasze przepisy nie mówią wprost o soczewkach kontaktowych, co niestety oznacza, że dyrektywa unijna nie została w pełni implementowana w naszym kraju. Według najnowszej interpretacji przepisów przez Państwową Inspekcję Pracy, dochodzenie pokrycia kosztów zakupu soczewek kontaktowych, możliwe jest jedynie na drodze sądowej.
kolorowe kredki pisze:Tak jestem skonstruowany, że nie potrafię ugiąć kolanek i prosić. Zwłaszcza o to co podobno mi się należy.
Niestety, przepisy są tak skonstruowane, że chcąc skorzystać z tego uprawnienia, musisz wystąpić do pracodawcy z podaniem o dofinansowanie kosztów zakupu okularów korekcyjnych. Dodatkowo muszą być spełnione łącznie jeszcze dwa warunki:
- że jesteś zatrudniony w charakterze pracownika na stanowisku z monitorem ekranowym;
- oraz, że wyniki badań profilaktycznych przeprowadzonych w ramach obowiązkowej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę stosowania okularów korygujących wzrok, na zajmowanym stanowisku pracy.

I jeszcze jedno - US wszelkimi sposobami "łatają" budżet. W ramach owego działania 20 grudnia 2010 r., pojawiła się interpretacja Ministra Finansów (DD3/033/179/CRS/10/PK-1244), dotycząca opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wydatków pracownika poniesionych na okulary korygujące wzrok do pracy przy komputerze, zwróconych mu przez pracodawcę. Minister Finansów uznał, że „wolna od podatku dochodowego jest wyłącznie wartość świadczenia rzeczowego, jakie pracownik otrzyma od swojego zakładu pracy, a nie ekwiwalent pieniężny za to świadczenie. Stąd też zwolnieniem tym nie jest objęta kwota, jaką zakład pracy wypłaca pracownikowi tytułem zwrotu kosztów zakupu okularów korekcyjnych na podstawie faktury wystawionej na pracownika. W konsekwencji, w sytuacji zwrotu pracownikowi poniesionych przez niego kosztów zakupu okularów korekcyjnych pracodawca jest zobowiązany doliczyć kwotę tego zwrotu do przychodów ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f., oraz obliczyć, pobrać i wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 32 i 38 u.p.d.o.f.”.
Aby więc nie obciążać się dodatkowym podatkiem należało by faktury za okulary brać nie na siebie ale na pracodawcę...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169950
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Piotrek pisze:Aby więc nie obciążać się dodatkowym podatkiem należało by faktury za okulary brać nie na siebie ale na pracodawcę...
Tak właśnie jest to rozwiązane u mojej żony w pracy.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2620
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Ale wszyscy pracujemy na panelu leśniczego tj komputerze . Nie wiem tylko jak BHP odnosi się do naszego czasu pracy .
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77738
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... a bierzecie posiłki regeneracyjne za pracę na wolnym powyżej 4 godzin? ...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105067
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Kuna lesna pisze:Nie wiem tylko jak BHP odnosi się do naszego czasu pracy .
Pracownikiem minister określa tego, który co najmniej połowę dobowego czasu pracy używa monitora.
Leśniczego można "wyślizgać" z refundacji bo nie ma możliwości określenia ile czasu musi spędzić z komputerem :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

???
I chyba dlatego postulat zapisu w PUZP... "o okularach"
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Skrzacik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1023
Rejestracja: sobota 26 maja 2012, 15:44
Lokalizacja: dolinka

Post autor: Skrzacik »

Fichtel pisze:???
I chyba dlatego postulat zapisu w PUZP... "o okularach"
Ten postulat funkcjonuje już ładnych parę lat i nie zanosi się na zmiany...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105067
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Skrzacik pisze:Ten postulat funkcjonuje już ładnych parę lat i nie zanosi się na zmiany...
Bo pracodawca nie jest durny, żeby sobie dobrowolnie tak koszty podnosić. A ZZ też nie są durne aby z powodu "bryli" zaprzepaścić sobie ważniejsze sprawy. Na przykład wygodne trwanie...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Piotrek pisze:
Skrzacik pisze:Ten postulat funkcjonuje już ładnych parę lat i nie zanosi się na zmiany...
Bo pracodawca nie jest durny, żeby sobie dobrowolnie tak koszty podnosić. A ZZ też nie są durne aby z powodu "bryli" zaprzepaścić sobie ważniejsze sprawy. Na przykład wygodne trwanie...
Pożyjemy - zobaczymy...
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

Piotrek pisze:Niestety, przepisy są tak skonstruowane, że ...
Wiem co chcą przepisy. Chodziło mi bardziej o nieopisane przepisami obustronne dodatkowe zabiegi, bez których nihuhu :P
borowiak

Post autor: borowiak »

Po raz kolejny wątek się pojawia....
http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php ... y&start=20
Pisałem poprzednio:
borowiak pisze:Niech lokalna organizacja wystąpi do szefa o uznanie danych stanowisk jako tych, gdzie używanie stanowiska komputerowego to ponad 4 godziny dziennie. Odpowiednie zaopiniowanie skutkuje aneksem do zarządzenia i jest OK. Ponadto istnieje możliwość przyznania dodatkowych świadczeń pracowniczych - wspomniana refundacja szkieł/okularów. Badany ( u nas cała służba terenowa) płaci podatek i składkę ZUS od refundacji. To też sposób. Co do badań - masz prawo wystąpić do szefa z prośbą o wcześniejsze przeprowadzenie badań okresowych, gdyż nastąpiło u Ciebie pogorszenie wzroku, wtedy jesteś kierowana na badania i można reflektować receptę lekarza medycyny pracy. Na wszystko są sposoby......
borowiak pisze:Problem nie leży po stronie czasu pracy przy stanowisku komputerowym.... Problem leży po stronie interpretacji pojęcia "stanowisko komputerowe"....
W myśl interpretacji DGLP ani rejestrator ani laptop nie jest w/w stanowiskiem. .. Żeby to ominąć wystarczy w chwili obecnej dokupić odrębną klawiaturę do laptopa bądź uznać łączenie rejestratora z laptopem jako wykorzystywanie stanowiska komputerowego dla potrzeb obsługi rejestratora. Wiele w tym temacie zależy od woli szefa......
Wszystko można...., zależy od zarządzającego jednostką.....
ODPOWIEDZ