Aktywne udostępnianie lasu

Piękno lasu, czyste powietrze, zbiorniki wodne...

Moderator: Moderatorzy

liszka
początkujący
początkujący
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek 31 maja 2010, 21:28
Lokalizacja: z lasu

Post autor: liszka »

SĄ TACY ŻE MOGĄ ZAMKNĄĆ
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

STEN pisze:To ja już chyba optowałbym za miejscami postoju pojazdów, bo znając nasze realia, parkingi zostaną zdewastowane po pierwszym weekendzie a z drugiej strony obawiam się, że Straż Leśna zostanie obarczona bez mała stałym nadzorem takich parkingów.
Sławojka fantastyczna. Myślę, że na przywoływanych już tu "Zimnych Dołach" by się utrzymała, bo to w sumie nad wyraz mało dewastowane miejsce.
Tak się zastanawiam, czy by nie można z Powiatowymi Urzędami Pracy i gminami zawrzeć jakiegoś porozumienia i bezrobotnych posadzić w takich miejscach, jako pilnujących?
Pewnie i można. Zarobili by trochę grosza, były wcześniej takie akcje w LP zatrudniania robotników sezonowych np. do sprzątania lasów.
W "Zimnych" najbardziej mnie wkurzało to pisanie po sufitowych deszczółkach. Choć niektóre wpisy były zgoła... artystyczne :lol:
Tych 6 lokalizacji (pierwszy etap Programu AUL) zostało dokładnie przemyślanych i wytypowanych - mają realną szansę przetrwać "najazd Hunów". W jednym będzie wsparcie sołtysa, w innym harcerzy, leśniczego, jden (Puszcza Niepołomicka) ma być częsty dozór policyjny.
Program AUL jest dobrowolny - przystępują do niego te rdLP i nadleśnictwa, które czują taką potrzebę :spoko:
Awatar użytkownika
Chrobry
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1048
Rejestracja: piątek 03 mar 2006, 19:12
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Chrobry »

Jest, wydaje mi się sensowne rozwiązanie, ale ono wymagałoby dość poważnych zmian w funkcjonowaniu LP, a to oznacza - istotnych zmian w naszym prawie.

Uważam, że należałoby przy rozpoznanych miejscach intensywnego korzystania z naszych parkingów lokować nasze punkty edukacyjno-promocyjno-gastronomiczno-pamiątkarskie. Tak to funkcjonuje w wielu miejscach na świecie. Można byłoby te parkingi dzierżawić, ale też nałożyć obowiązek - współdziałając w ramach partnerstwa prywatno-publicznego z dzierżawcą (samorządem = publiczno-publicznego) prowadzenia nie tylko działalności parkingowej. Byłoby to też efektywniejsze realizowanie naszej edukacyjnej misji. Coś takiego funkcjonowało w Puszczy Białowieskiej w połowie trasy między Hajnówką a Białowieżą. Był parking przy drodze wojewódzkiej, a na nim sezonowy punkt edukacyjno-informacyjny w wagoniku kolejki wąskotorowej, obok był punkt gastronomiczny. Teraz - po kilku latach bezruchu, po przejęciu (kupieniu) parkingu przez władze powiatu powstaje wspólne przedsięwzięcie (samorządowo-leśno-parkowe (BPN)). Będzie to punkt startowy kilku pętli tras Nordic Walking (inauguracja oficjalna 16.07) wraz z zestawem tablic informacyjnych. Tam też ma być początek ścieżki edukacyjnej (leśno-historyczno-łowiecko-kulturowej) "Dzieje Zwierzyńca", a docelowo wrócić ma punkt informacyjno-edukacyjny w wagoniku kolejki wąskotorowej.
Pozostaje po stronie LP kwestia biznesowa - na tym można byłoby zarabiać przynajmniej na pokrycie kosztów utrzymania punktu.
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

Chrobry pisze:Pozostaje po stronie LP kwestia biznesowa - na tym można byłoby zarabiać przynajmniej na pokrycie kosztów utrzymania punktu.
I to jest zgodne z myślą przewodnią samofinansowania - LP utrzymują się z tego, co same zarobią. W tym kierunku chyba trzeba właśnie iść, by do LP nie trzeba było dokładać. W większości miast funkcjonują już punkty informacji turystycznej (ostatnio skorzystałem z PIT`ów w Białymstoku i... Lutowiskach) :D
W ciągu ostatnich lat ruch turystyczno-wypoczynkowy wzrósł zauważalnie i będzie wzrastał - musimy mieć tego świadomość i być przygotowani na jego przyjęcie :)
Awatar użytkownika
Forestman50
leśniczy
leśniczy
Posty: 567
Rejestracja: wtorek 21 cze 2011, 09:24
Lokalizacja: Cieszyn

Post autor: Forestman50 »

borodziej pisze: Jak się podoba toi-toi w wersji leśnej? :jupi:
No, takie cudeńka to mogłyby stać i u nas, ale - niestety - z tym jest problem, zdecydowanie w lasach Beskidu brakuje parkingów leśnych i toalet.

Co do opłat: mogłyby być drobne - właśnie 5 zł. - i cześć poszłaby np. dla dyżurującego.
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

Forestman50 pisze:
borodziej pisze: Jak się podoba toi-toi w wersji leśnej? :jupi:
No, takie cudeńka to mogłyby stać i u nas, ale - niestety - z tym jest problem, zdecydowanie w lasach Beskidu brakuje parkingów leśnych i toalet.

Co do opłat: mogłyby być drobne - właśnie 5 zł. - i cześć poszłaby np. dla dyżurującego.
Być może jest to właśnie ten moment, by wprowadzić nowe standardy. Dość już sławojek jak za króla ćwieczka, i tych papierzaków (których chyba w żadnym lesie zachodniej Europy nie uświadczysz - przynajmniej ja się nie spotkałem; a na Wschodzie - nie wiem, nie byłem, ale ruch turystyczny pewnie mniejszy) :wink:
Toi-toi nie są tanie, ale w niektóych przypadkach już obowiązkowe. Na odprawie rodziców przed obozem ZHP (lasy mazurskie) można było się dowiedzieć o minimum sanitarnym:
- obowiązkowe białe prześcieradła z gumką (inaczej kara dla Hufca i rodziców),
- menażki mają być wyparzane we wrzątku,
- oprócz latryny obowiązkowe toi-toi.
Harcerzy prawie 200, to i potrzeby duże - więc wyliczono odpowiednią liczbę toi`ków i częstotliwość ich czyszczenia; Gdyby postawić więcej cena obozu wzrosła by o... 50%.
W projektowanych parkingach w ramach Programu AUL toi`e są w standardzie. A żeby z "manierą leśną", stąd ta biedronka. Ponoć i tak jest to "pójście na rękę", ponieważ toi`e mają swój standardowy kolor (niebieski) i zasadniczo nie ma odstępstw.
Beskidy są bardzo popularne turystycznie, z pewnością potrzeba dużo parkingów (z toi`ami) i miejsc postojowych (tam toi`ków nie będzie). Wszystko w rękach rdLP`ów i nadleśnictw, czy zechcą skorzystać z tego Programu. W dużej mierze jest już dopracowany, ale wciąż "otwarty", zawsze jest miejsce na dobre pomysły i rozwiązania :D
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

A i takie kwiatki się zdarzają na tablicach informacyjnych przy parkingach... ;-)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170235
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Widziałem lepsze "kwiatki", fotki na parkingu z numerem telefonu i informacją, że dojazd góra 20 minut.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

Sten pisze:Widziałem lepsze "kwiatki", fotki na parkingu z numerem telefonu i informacją, że dojazd góra 20 minut.
A udało Ci się spotkać parking "modelowy" (wzorcowy)? Taki, na którym wszystkie urządzenia byłyby niezniszczone, odmalowane, śmieci w koszach, kosze opróżniane, bez żadnych napisów typu HWDP.
Są takie parkingi? :D
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170235
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

borodziej pisze:Są takie parkingi? :D
Szczerze przyznam, że się nie spotkałem z takim :cry:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Forestman50
leśniczy
leśniczy
Posty: 567
Rejestracja: wtorek 21 cze 2011, 09:24
Lokalizacja: Cieszyn

Post autor: Forestman50 »

Ja też nie pamiętam, żebym takowy uświadczył...
Moje zasady:
1. Wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.
2. Nie zawsze mów, co wiesz, ale zawsze wiedz, co mówisz...
3. Mogę nie podzielać twoich poglądów, ale oddam życie byś mógł je wyznawać.

Lubię to: https://www.facebook.com/pages/Fao-Far/142484252496732
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

To jak Waszym zdaniem - Program Aktywnego Udostępniania Lasu (AUL) - solidne urządzenia, dodatkowy i intensywny nadzór (w tym ukrytych kamer) ma szansę realizacji w naszych polskich realiach? W końcu musi nastąpić przełom w świadomości społecznej, że dewastując parkingi i śmiecąc w państwowym lesie, śmiecą sami sobie i w jakimś stopniu to z ich podatków finansowane jest uprzątanie ich śmieci. Jesteśmy krajem europejskim, cywilizowanym, przynajmniej za taki zamierzamy uchodzić :twisted:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170235
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Widzisz. owszem, zgadzam się z tym wszystkim co napisałeś powyżej, ale w jaki sposób dotrzeć do społeczeństwa, że to co robią w takich ogólnodostępnych miejscach jest złe? Kampania medialna raczej nie przyniesie żadnego skutku, tak samo jak nie przynosi ta o niewypalaniu traw wiosną. Postawić na każdym parkingu stróża? Zresztą była już o tym mowa. Monitoring nie wyłapie wszystkich wandali i zwykłych śmieciarzy. Odwoływanie się do naszej europejskości pewnie też psu na budę się zda, bo mentalności naszej niestety nie da się zmienić, nad czym zresztą ubolewam. Do ludzi po prostu nie trafia, że podatki, które płacą są trwonione na choćby sprzątanie, bo w przeważającej większości wychodzą z założenia, że podatek to nie ich kasa. Może by od tego zacząć, uświadamiając, że jednak to ich pieniądze, ale na mój rozum będzie to niezmiernie trudny i długotrwały proces.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

Na stronie ORWLP w Bedoniu czytamy:

Działanie zachowania dbałości o obiekty w terenie odwiedzane przez gości lasu jest skoordynowane z długofalowym projektem programu własnego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe „Aktywne udostępniane lasu” (AUL). W ramach programu opracowywana jest właśnie m.in. standaryzacja urządzeń parkingu leśnego oraz rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa użytkowników, ich wygody a także dbałości o stan czystości takiego miejsca.

Pierwsze prototypowe urządzenia zostały zaprojektowane przez fachowców od kształtowania krajobrazu, wyprodukowane przez zakład PGL LP – Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie, a całość stoiska zaaranżowana i zorganizowana przez Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu.

Nie boimy się także trudnych tematów wymagających rozwiązania jak np. toalety i ich utrzymanie w czystości, śmieci - ich segregacja i wywóz, niszczenie i kradzieże urządzeń. Problemów jest wiele, dlatego wiemy, że będziemy współpracować z lokalną społecznością dla osiągania wspólnych celów.

http://bedon.lasy.gov.pl/pl/196,parking-lesny-aul.html

I to jest chyba rozwiązanie: nie bać się trudności. I mimo, że wielu leśnikom często ręce opadają do ziemi jak zobaczą zmarnowany przez wandali efekt swojej pracy, to jednak nadal trzeba ROBIĆ SWOJE :D
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170235
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Dzisiaj kręciliśmy się w okolicy Zimnych Dołów łącznie z większością ścieżki edukacyjnej. Powiem, że jestem pod wrażeniem. Zebraliśmy 7 puszek, 4 "pety" plastikowe, kilka opakowań po chipsach, a tak, to była zupełna czystość. To samo na Zimnych Dołach. Śmieci w pojemnikach, naród palił ogniska z przygotowanego przez n-ctwo drewna. Jak by tak wszędzie było, to tylko przyklasnąć. Dodam, że parking był prawie pełny. Dopiero ok. 18 zaczął pustoszeć, a śmieci nic.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
sosnowik
leśniczy
leśniczy
Posty: 665
Rejestracja: wtorek 25 lip 2006, 16:03

Post autor: sosnowik »

Parking leśny AUL w Topile (Puszcza Białowieska). Jak Wam się podoba?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170235
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Szczerze powiem, że jak dla mnie, to on jakiś taki mało leśny, a już na pewno nie kojarzy mi się z Puszczą Białowieską, no ale może się czepiam.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
czerwonobrody
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2989
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 21:08
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: czerwonobrody »

Na zdjęciu niewiele widać, ale mnie się wydaje fajny - jest przestrzeń, nie trzeba siedzieć na sąsiadach. A jak człowiek w lesie w cieniu zmarznie, to może się w słoneczku ogrzać :)
Głos laika na Twoim forum!
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105202
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

sosnowik pisze:Parking leśny AUL w Topile (Puszcza Białowieska). Jak Wam się podoba?
Wersja lokalna typu "Zrób to sam" ogólnopolskiego modelu autostradowego MOP-a. Ohyda.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
czerwonobrody
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2989
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 21:08
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: czerwonobrody »

:lol: coś w tym jest...
Głos laika na Twoim forum!
ODPOWIEDZ