Egzamin postażowy

Technikum, liceum profilowane, studia leśne i przyrodnicze...

Moderator: Moderatorzy

Pokrzywa77
początkujący
początkujący
Posty: 36
Rejestracja: poniedziałek 04 lis 2013, 07:58

Post autor: Pokrzywa77 »

Miałeś po prostu opisać NORMĘ na drewno dębowe klasy WC, warunki techniczne tycza sie samego stricte drewna
brakarz
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: piątek 07 lut 2014, 23:05

WC0

Post autor: brakarz »

żeby uporządkować temat:
co oznaczało pytanie:
"omowic warunki techniczne drewna Db WC0( wymagania, pomiar, potracenia)"?

Kolega "Packa" miał z założenia komisji egzaminacyjnej "wyrecytować fragment Polskiej Normy "PN-92/D-95008: Drewno wielkowymiarowe liściaste", tą akurat część, która dekretowała dopuszczalny zakres występowania wad oraz wymiary dla klasy WCO a dodatkowo podać kilka informacji z "PN-92/D-95000: Surowiec drzewny. Pomiar, obliczanie miąższości i cechowanie"
Szkoda, że nikt w nadleśnictwie nie widział tej dyskretnej różnicy...
Jako żywo przypomina mi to sytuacje, w której egzaminator na prawo jazdy biegał z linijką i mierzył jak blisko/daleko od białej linii zatrzymał się kierowca (oj były takie czasy!!), ale sam jak to zrobić nie pokazał (zapewne nie potrafił).
Przepraszam za sarkazm - nie mogłem się powstrzymać.

gwoli "dojaśnienia"
Polskie Normy są dziełem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, warunki techniczne, czy tymczasowe warunki techniczne, ukazują się zarządzeniem Dyrektora Generalnego LP (oczywiście zawężamy rozważania do surowca drzewnego).
I tak np. dla drewna wielkowymiarowego iglastego mamy zarówno Polską Normę jak i warunki techniczne. Stosujemy oczywiście te drugie (w LP).
W przyszłości Polskie Normy zostaną całkowicie wyparte przez warunki techniczne. Nawet, mimo szczerych chęci, wymuszą to ograniczenia prawne (pomijam fakt, że pragmatyka w oczywisty sposób sugeruje dokładnie to samo :))

pozdrawiam
ODPOWIEDZ