Kącik grzybiarza

Piękno lasu, czyste powietrze, zbiorniki wodne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rojber1410
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4091
Rejestracja: wtorek 05 kwie 2011, 23:07
Lokalizacja: ADELNAU

Post autor: rojber1410 »

Piotrek pisze:to ja zbierałem tylko Russula cyanoxantha
Właśnie też je ostatnio zebrałem, tak mi się przynajmniej wydawało (zobacz na fotkę)
Capricorn pisze:no i że aż tak kruche są,
;/ ano właśnie z moich w transporcie została miazga :?
Capricorn pisze:Jako i ja jestem Uwielbiam te chrupkie i smaczne grzyby.
może udzielisz kilku rad :prosze:
Brzost pisze:Co prawda Orłoś pisał, że jadalność gołąbków można rozpoznawać po smaku, tzn. że niejadalne i trujące mają smak piekący
Brzoście, nie do końca tak jest, ten Pan chyba organoleptycznie naszego najbardziej trującego Muchomora sromotnikowego nie badał, a w smaku jest łagodny i przyjemnie słodkawy :twisted:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie wiem, ile wytworzyliśmy niedorzecznych kodeksów postępowania i bezsensownych wierzeń religijnych; nie wiem też, jakim sposobem wryły się tak głęboko we wszystkich krajach świata w umysł człowieka; warto jednak zaznaczyć, że wierzenie wpajane w pierwszych latach życia, gdy mózg jest wrażliwy, staje się niemal instynktem; a zasadniczą cechą instynktu jest to, że się go słucha niezaleąnie od tego, co mówi rozum. Karol Darwin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105243
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

rojber1410 pisze:Pan chyba organoleptycznie naszego najbardziej trującego Muchomora sromotnikowego nie badał, a w smaku jest łagodny i przyjemnie słodkawy :twisted:
Nie chodzi o badanie w ten sposób każdego gatunku a jedynie gołąbków. Tu ten pan ma rację. Jeżeli nie piecze w język albo nie jest odrażająco gorzki to go na patelnie :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Piotrek pisze:Nie chodzi o badanie w ten sposób każdego gatunku a jedynie gołąbków.
Otuszto.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67356
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:Jeżeli nie piecze w język albo nie jest odrażająco gorzki to go na patelnie :)
Dodam, że jeśli piecze słabo wyczuwalnie to też można. Najlepiej zbierać osobniki młode. Te stare, o ciemniejących już blaszkach raczej omijam. Raz, że zwykle mają już lokatorów, a dwa, że bardzo łatwo się kruszą :)
Awatar użytkownika
rojber1410
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4091
Rejestracja: wtorek 05 kwie 2011, 23:07
Lokalizacja: ADELNAU

Post autor: rojber1410 »

Brzost pisze:jadalność gołąbków można rozpoznawać po smaku
:doh:
Z braku fajek literki mi się rozlatują i źle przeczytałem :wink:
Wybacz Brzoście :prosze:
Nie wiem, ile wytworzyliśmy niedorzecznych kodeksów postępowania i bezsensownych wierzeń religijnych; nie wiem też, jakim sposobem wryły się tak głęboko we wszystkich krajach świata w umysł człowieka; warto jednak zaznaczyć, że wierzenie wpajane w pierwszych latach życia, gdy mózg jest wrażliwy, staje się niemal instynktem; a zasadniczą cechą instynktu jest to, że się go słucha niezaleąnie od tego, co mówi rozum. Karol Darwin
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

OK, ja tam uraz nie chowam :-) :beer:
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Gołabki dla mnie nadal stanowią element ozdobny lasu...moja siostra zbiera z jakieś czerwone i z lekka zilonkawe(tak szwahor Kaziu powoedzial-syn lesnika)
Ja bym dla laików zaproponowala naukę rozpoznawania grzybów od-

http://grzybyjadalne.wordpress.com/pozn ... ne-grzyby/
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
Awatar użytkownika
Jolina
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1356
Rejestracja: poniedziałek 05 lis 2012, 21:41
Kontakt:

Post autor: Jolina »

Dzisiejszy okaz.... oooooooooooo :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Kiedy nie wiesz co wybrać - wybierz poczucie humoru"
Awatar użytkownika
Hania
wiceminister
wiceminister
Posty: 30256
Rejestracja: czwartek 16 gru 2004, 00:00
Lokalizacja: Z-ec

Post autor: Hania »

Przepiękny! :brawo:
Ja też byłam dziś na grzybach :) i właśnie piękne, ciemnobrązowe podgrzybeczki gotują się i będzie pyszny sosik :D
"Zielono mi, zielono w głowie,
zielone trawy obrastają mą skroń,
zielony mętlik, o którym nie powiem,
zielone me czoło ociera ma dłoń..."
Awatar użytkownika
Jolina
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1356
Rejestracja: poniedziałek 05 lis 2012, 21:41
Kontakt:

Post autor: Jolina »

Hania pisze: gotują się i będzie pyszny sosik
U mnie też,a pachnie.. :roll:
"Kiedy nie wiesz co wybrać - wybierz poczucie humoru"
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170331
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Też mieliśmy w planie wypad do lasu na grzybki, niestety Jacek skończył pracę dopiero po 15 i szlag trafił wyjazd ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3787
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Hania pisze: i właśnie piękne, ciemnobrązowe podgrzybeczki gotują się i będzie pyszny sosik :D
z całym szacunkiem dla fanów podgrzybków...

jest tyle lepszych od podgrzybków jadalnych grzybów, że trudno mi zrozumieć pęd do spożywania tych gorzkich, śmierdzieli zabarwiających jedzenie na czarny kolor... jedyna forma w której podgrzybek mi pasuje to grzyb marynowany (tylko kapelusze do 4 cm). Tak jakbym miał jeść olszówki... ten sam smak i barwa (po jednym wygotowaniu).

Ja z resztą większych niż 4 cm średnicy nie zbieram - chyba, że jest wybitnie niegrzybowy rok.

Z pospolitych na sos wolę gołąbki, płachetkę kołpakowatą, czy muchomora mglejarka (panienkę)... aromatyczne, bielutkie, twarde po ugotowaniu... choć często robaczywe. Jest ich jednak tyle...

Z resztą z borowików, które nazbieram przy okazji obchodząc lasy, mam zaspokojone potrzeby suszeniowe, przez co podgrzybki zbieram tylko raz w roku idąc po grzyby na marynatę.
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3787
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Jenny pisze:Ja bym dla laików zaproponowala naukę rozpoznawania grzybów od-

http://grzybyjadalne.wordpress.com/pozn ... ne-grzyby/
no... najpierw ten grzyboznawca winien się douczyć... bo chyba płachetki kołpakowatej na oczy nie widział. Te co ocenił na płachetkę mogę mu z perfidnym sercem polecić dla teściowej.

Strzępiak ceglasty też jakiś dziwny... lecz z tego zdjęcia pewności nie mam.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170331
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Moja babcia robiła przepyszny sosik z tzw. podróżniczków, jak je nazywała, czyli twardzioszek przydrożny. Od ładnych paru lat nie widziałem tych grzybków.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Jolina
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1356
Rejestracja: poniedziałek 05 lis 2012, 21:41
Kontakt:

Post autor: Jolina »

Wiecie co najbardziej lubię zbierając grzyby????...szukanie ich ,wypatrywanie,tę adrenalinkę ..otoczenie...las...zapachy ..kolory...
Reszta mniej mnie rajcuje.To tak ,jak gonić króliczka :wink:
"Kiedy nie wiesz co wybrać - wybierz poczucie humoru"
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170331
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Jolina pisze:Wiecie co najbardziej lubię zbierając grzyby????...szukanie ich ,wypatrywanie
No ba, toż to cała atrakcja, a różniej to już tylko ciężka praca. Czyszczenie, gotowanie, marynowanie, duszenie, suszenie ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77891
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Sten pisze: Czyszczenie, gotowanie, marynowanie, duszenie, suszenie ...
... jedzenie ;) ...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170331
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Na ów finał niestety trzeba dużo pracek wszelakich ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
nocomments1957
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 268
Rejestracja: piątek 14 paź 2011, 08:58

Post autor: nocomments1957 »

Ostatnich parę dni spędziłem na poszukiwaniu na bezgrzybiu opieniek. Nawet z pewnym powodzeniem, ale zastanawiam się, czy jest Wam znana jakaś zasada, w którym roku po ścięciu świerka pojawia się na pniaku opieńka? I czy jeden, czy więcej sezonów na tym samym?
Bądźmy zdrowi

Krzysiek
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77891
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Sten pisze:Na ów finał niestety trzeba dużo pracek wszelakich ...
... a wszystkie grzyby z tych jadalnych sa jadalne na surowo, tylko trochę ciężkostrawne ;) ...
ODPOWIEDZ