Lasy Państwowe wydają rocznie 15 mln zł na czyszczenie la

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
xhardcorex
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1951
Rejestracja: sobota 06 sty 2007, 19:05
Kontakt:

Post autor: xhardcorex »

Quercus pisze: Prawdziwym problemem są firmy i wywóz śmieci z firm, lub np. firmy budowlane
a wystarczyłoby żeby inwestor poprosił śmieciarzy o podstawienie kontenera na czas remontu.


Jedyny plus tej ustawy, to nadzieja, że za jakiś czas (może 10, a może 40 lat :( ) dotrze do ludzi, że zapłacili za utylizację śmieci, więc może przestaną wywozić do lasu.

Ja bym opłatę przerzucił na producentów dóbr, tak jak to w przypadku elektroniki jest zrobione i w ten sposób płaciliby najwięcej Ci co wytwarzają najwięcej odpadów (najwięcej konsumują). Problemem byłoby naliczenie opłat za odpady, które nie mają opakowań (np. obierki z ziemniaka, czy kość).
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77496
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

xhardcorex pisze:Ja bym opłatę przerzucił na producentów dóbr, tak jak to w przypadku elektroniki jest zrobione i w ten sposób płaciliby najwięcej Ci co wytwarzają najwięcej odpadów (najwięcej konsumują)
... to nie zmniejszyło ilości tych śmieci w lasach ...
olszyn
początkujący
początkujący
Posty: 59
Rejestracja: czwartek 27 maja 2010, 12:07
Lokalizacja: Wawa

Post autor: olszyn »

W Niemczech, gdzie często bywam, na parkingach przydrożnych dróg niższej kategorii przy tablicy informacyjnej jest napis "Śmieci zabieramy ze sobą". Znając życie ten napis nie był potrzebny a porządek i tak by był.

Jak to jest, że nie znajdę tam nawet niedopałka od papierosa, a przejeżdżając na drugą stronę Odry od razu widać efekty działalności mendostwa?

Przyznam, że przyjemnie się tam spędza czas. Czysto. Schludnie. Rowy drożne, niezaśmiecone, przystrzyżone równo. Praktycznie nie widać odłogów rozsiewających chwasty. Każdy skrawek gruntu zagospodarowany. Dobrze gospodarzą to i są 4. gospodarką na świecie.

Zanim do Polaka dotrze, że bez porządku i gospodarności się nic nie osiągnie to trochę czasu minie.
Awatar użytkownika
czerwonobrody
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2989
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 21:08
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: czerwonobrody »

olszyn pisze:Jak to jest, że nie znajdę tam nawet niedopałka od papierosa, a przejeżdżając na drugą stronę Odry od razu widać efekty działalności mendostwa?
Ostatnio oglądałem jakiś reportaż interwencyjny o tym, jak Niemcy podrzucają swoje śmieci za polską granicę; padło nawet hasło do Niemców: "Przyjeżdżajcie do nas, wasze śmieci już tu są"...
Głos laika na Twoim forum!
Awatar użytkownika
xhardcorex
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1951
Rejestracja: sobota 06 sty 2007, 19:05
Kontakt:

Post autor: xhardcorex »

drwalnik, tu odniosłem się do OT dotyczącego źle funkcjonującej ustawy śmieciowej.
Jeśli chodzi o la, to niestety lata edukacji są potrzebne, a do tego odwaga cywilna, by zwracać innym uwagę nawet, gdy niedopałek w mieście, czy z jadącego samochodu wyrzucą.

ps. w wakacje w Czarnogórze obtrąbiłem mieszkańców Podgoricy, którzy z jadącego samochodu wyrzucili reklamówkę śmieci. Ależ byli zdziwieni. Nawet chyba nie wiedzieli dlaczego trąbię, bo u nich wywalanie śmieci wszędzie gdzie się da jest na porządku dziennym. Miło pomyśleć, że od nas ktoś się może uczyć w tej kwestii, ale u nas jeszcze wiele do zrobienia, by dorównać np. Skandynawom.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77496
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

xhardcorex pisze:ale u nas jeszcze wiele do zrobienia, by dorównać np. Skandynawom.
... a ja widziałem, jak Szwedzi zakopują śmieci w lesie, w dołach i wcale nie jest to odosobnione zjawisko ...
Awatar użytkownika
Kuna
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 409
Rejestracja: poniedziałek 26 gru 2005, 12:05
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Kuna »



Jak to jest, że nie znajdę tam nawet niedopałka od papierosa, a przejeżdżając na drugą stronę Odry od razu widać efekty działalności mendostwa?

Przyznam, że przyjemnie się tam spędza czas. Czysto. Schludnie. Rowy drożne, niezaśmiecone, przystrzyżone równo. Praktycznie nie widać odłogów rozsiewających chwasty. Każdy skrawek gruntu zagospodarowany. Dobrze gospodarzą to i są 4. gospodarką na świecie.
Jak to jest ? Ano zwyczajnie . U Niemców i w Japonii przez stulecia za niewykonanie polecenia pana - czytaj władzy obcinano głowę . No i pomimo iż czasy się zmieniły skutki takiego wychowania pozostały. :wink:
ursus
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 07 paź 2014, 09:06
Kontakt:

Post autor: ursus »

śmiecenie w lasach nazwał bym istną ciemnotą , kto ma szacunek do przyrody i choć trochę wie czym grozi zaśmiecanie lasów to tego nie zrobi. ;/
ODPOWIEDZ