Wybór specjalizacji

Technikum, liceum profilowane, studia leśne i przyrodnicze...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sok??_w?drowny

Wybór specjalizacji

Post autor: sok??_w?drowny »

Witam wszystkich! Darz bór!
Jestem studentem leśnictwa i nieuchronnie zbliża się moment wyboru specjalizacji. Jestem na pierwszym stopniu. Czemu zadaję sobie już teraz takie pytanie? Ponieważ nie chodziłem do technikum leśnego i poza tym co miałem na zajęciach to niewiele wiem. Dodatkowo niektóre przedmioty związane ze spec. tak jak np. hodowla lasu będą na moich studiach dopiero...po wyborze specjalizacji. Chciałbym dowiedzieć się od osób, które "inżyniera" mają za sobą i mają jakiś obraz na tę sprawę. Czy spec. jest istotna? Co najlepiej wybierać? Co Wy wybieraliście?
Z wyrazami szacunku,
Młody adept nauk leśnych
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169490
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Wybierz to, co chciałbyś w przyszłości robić ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

Ja nie miałam wyboru i .... dobrze :twisted: ale będąc studentem liznołeś co gdzie ( jak nie popytaj starszych kolegów) i jak Sten radzi Wybierz to, co chciałbyś w przyszłości robić ...
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
armilaria
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 14:17
Lokalizacja: Polska

Post autor: armilaria »

Moja rada: Specjalizację na WL zlej, to nie ma znaczenia w LP, mgr-ów jest na pęczki, wybierz byle co ale czym prędzej studiuj drugi kierunek najlepiej czysto-inżynierski a nie pseudo-inżynierski, na porządnej uczelni.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Dzieci znajomych, zorientowawszy się w niepewnych perspektywach lasów, czym prędzej zaczęły równolegle studiować np, ogrodnictwo.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3712
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Ja obecnie doradzałbym rolnictwo (póki unia trwa)
masiet
początkujący
początkujący
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 21 maja 2009, 16:47
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: masiet »

Lub Gospodarkę przestrzenną!!!
"Aby poznać i zrozumieć świat nie wystarczy nawet 100 razy o nim przeczytać, trzeba go zobaczyć na własne oczy".
sok??_w?drowny

Post autor: sok??_w?drowny »

Pytałem o specjalizację. Temat drugiego, trzeciego, entego kierunku średnio mnie interesuje. O ile dobrze pamiętam portal zwie się "lasypolskie.pl", a nie "doradzamykierunki.pl"? Proszę o konkretne i rzeczowe odpowiedzi. Szczególnie proszę o głos osób, które mają inżynierkę za sobą i zdawali ją w latach 2008-2013.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

sokół_wędrowny pisze:Pytałem o specjalizację.
Najlepiej poradził Ci Sten. Nie napisałeś czym się interesujesz, jak chciałbyś w przyszłości zarabiać, czy patrzysz bardziej w kierunku hodowli, ochrony, a może urządzania lasu, czy też map numerycznych....

Bez podstawowych danych nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Nie bez znaczenia również jest odpowiedź Piotrka i armilarii. Obecnie w lasach mamy sporą "nadprodukcję" inżynierów i magistrów. Leśniczowie mają doktoraty... Stąd warto pomyśleć o zastępczym kierunku zatrudnienia.
sok??_w?drowny

Post autor: sok??_w?drowny »

Dzięki Capricorn.
Czym się interesuję? Trudno określić konkretnie swoje zainteresowania na tle specjalizacji. Co mnie fascynuje? Zastosowanie roślin runa i nie tylko w lecznictwie, ale też jako surowiec farmaceutyczny czy inny, substancje aktywne w roślinach. Choroby roślin. Ptaki i sokolnictwo, choć to drugie jako obserwator. Tworzenie i uprawa lasu (to raczej mnie intryguje, bo program studiów nie był na tyle łaskawy, aby mnie poinformować co to tak naprawdę "hodowla lasu"). Ciekawe są też różne kruczki prawne dotyczące użytkowania lasu, udostępniania ich ludziom itp.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Jeśli interesujesz się uprawą i hodowlą, to wybieraj hodowlę lasu. Poznasz nie tylko sposoby odnowienia i hodowania poszczególnych drzew. Hodowla lasu to ogromna wiedza dotycząca siedlisk, warunków glebowych, różnorakich roślin (w tym leczniczych), potrzeby glebowe... Na różnych siedliskach występują wszak różne rośliny. Jedne wymagają gleb żyznych, inne ubogich, jeszcze inne wilgoci, lub odwrotnie. Kurcze trudno to jednym zdaniem opisać. Hodowla lasu to całość wiedzy o lesie od ziarna, do wieku rębnego z wszystkimi rodzajami zabiegów hodowlanych. Rozpoznanie siedliska (co prawda (prawie) każda powierzchnia zawarta w PUL ma opis siedliska, ale są mikrosiedliska i musisz je potrafić rozpoznać), odpowiedni dobór rębni, przygotowania gleby, ustalenie składu gatunkowego, dobór sadzonek i ich wieku, po posadzeniu właściwa i terminowa pielęgnacja uprawy aż do fazy młodnika, następnie pielęgnacje młodnika czyli CW i CP, no i trzebieże wczesne, późne i kolejna rębnia. Na tym w skrócie polega hodowla lasu. W okresie dojrzałym (trzebieże i rębnia) zabiegi hodowlane przeplatają się z użytkowaniem lasu, ponieważ pozyskujemy już drewno, jednak celem nadrzędnym jest dbanie o pozostający na pniu drzewostan, który ma dać nam plon właściwy (pobierany jednorazowo w rębniach zupełnych) lub kilkukrotnie (w rębniach złożonych) i odpowiednią strukturę umożliwiającą przeprowadzenie kolejnej rębni. Bardzo dobrze, gdy uda się wyprowadzić stożki wzrostu nowego pokolenia pod okapem dojrzałego drzewostanu. Leśnik musi potrafić rozpoznać i wykorzystać takie miejsca umiejętnie prowadząc zabiegi. Tego wszystkiego będziesz się mógł dowiedzieć wybierając specjalizację hodowla lasu.
Specjalizując się w hodowli lasu nie zostaniesz pozbawiony nauki o jego użytkowaniu, urządzaniu, rekultywacji, czy turystyce. Ta wiedza również będzie na studiach przekazana :)

Ufff ale się rozpisałem :oops:
sok??_w?drowny

Post autor: sok??_w?drowny »

Dzięki wielkie!
Czekam teraz na głosy w sprawie specjalizacji z botaniki i użytkowania. Bo chyba jeszcze te oprócz hodowli wchodzą w grę. :)
ODPOWIEDZ