mlas mini a pliki shp

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

grubyalbert
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2014, 16:33

mlas mini a pliki shp

Post autor: grubyalbert »

Witam, mam problem z plikami shp ktore chce wgrac do aplikacji mlas mini, niestety nie mam dostepu do Lesnej Mapy Numerycznej tylko dla wybranego obszaru tworze je w QGIS lub ARCGiS-e, ale niestety mlas je widzi "mieli " ale nie wyswietla- musi byc jakas specjalana struktura shp aby mlas to wyswietlal. Mam prosbe czy jest mozliwosc aby kawalek z LMN ktos mi udostepnil aby zobaczyl dlaczego pliki shp utworzone przezeminie nie wyswietlają sie na aplikacji lub moze zna jakies sposob aby pliki te sie wyswietlały.
Awatar użytkownika
isopyrum
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 18:03
Lokalizacja: dokąd

Post autor: isopyrum »

Najprościej będzie jeśli:
A) jesteś pracownikem nadleśnictwa, masz dostęp do silpweb, i dostęp do zakładki mlasinż, sam sobie ściągasz potrzebną Ci paczkę,
B) jesteś pracownikiem nadleśnictwa ale nie masz dostępów, prosisz o dostęp lub prosisz, aby ktoś Ci takową paczkę przygotował,
C) nie jesteś pracownikiem nadleśnictwa, zwracasz się o udzielenie informacji publicznej w postaci paczki warstw lmn na interesujące Cię leśnictwa.

Bardzo proste. Nie ma potrzeby generowania samodzielnie warstw pochodnych, bo dzięki zakładce mlasinż dostaniesz gotową paczkę danych.

Powodzenia 8)
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
grubyalbert
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2014, 16:33

Post autor: grubyalbert »

Proste:), tylko akurat tak się sklada ze to co chce naniesc na mlas nie ma w nadlesnictwie a ja chcialem inna mape sam stworzyc, stad ta prosba :wink:

SHP jak jak shp powinien chodzic, zastanawiam sie co robie zle ;/
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66920
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Może chodzi o to?
Jeśli chodzi o dane geometryczne użytkownika, to muszą one być w strukturze danych pochodnych. Jeśli ten warunek będzie spełniony to powinno dać się je zaimportować - nie ma znaczenia ich położenie. Nie wystarczy dodać plik .shp do katalogu danych - należy wykonać import w programie.
Zawsze możesz napisać do producenta :)
grubyalbert
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2014, 16:33

Post autor: grubyalbert »

Niby dane sie importuja bo telefon przez jakies 2-3 min tworzy niby wlasna strukture, ale efektu nie ma na ekranie :shock:
Wlasnie o ta strukure pochodna chodzi:)
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Z tego co wiem Mlas mini nie ciągnie zwykłych SHP tylko jakieś kodowane . Producent chyba olał tę apkę bo wydał podobna Mlas inż| light która jest bliźniaczo podobna a za to cholernie drogą .
armilaria
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 14:17
Lokalizacja: Polska

Post autor: armilaria »

Kuna lesna pisze:a za to cholernie drogą
600 zł w negocjacjii za licencję, drogo ????
Poza tym Mlas to darmowa apka nic więc dziwnego.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Uważam że tak droga tym bardziej ze pojawiła się konkurencyjna apka tyle że nie na androida . Po za tym nadal aby się pobawić Mlas inz light musisz mieć pliki shp w tym dziwnym kodowaniu .
grubyalbert
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2014, 16:33

Post autor: grubyalbert »

może ktośby jednak udostępnił by mi ten pliki to bysmy wiedzieli cos więcej:)
artur.m
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 07 sie 2008, 22:28
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: artur.m »

Kilka odpowiedzi:

1. mLas mini pracuje na danych pochodnych z LMN a co za tym idzie, nie ma możliwości dodawania dowolnych warstw shp.

2. Pomimo "wypuszczenia" aplikacji mLas Inżynie Lite, producent nie "olewa" wersji mini. Planowany jest dalszy rozwój.

2. Ocenę wartości aplikacji mLas Inżynier Lite każdy powinien dokonać sam - jest to subiektywna opinia.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104869
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Kuna lesna, o jakim "dziwnym kodowaniu" mówisz? Standard shp jest jasno zdefiniowany (przy czym główny nagłówek pliku zawiera w bajtach 0-3 zawsze wartość 0x0000270a) i wydaje mi się, że nie ma tu możliwości odstępstw. Bo wówczas to już nie będą pliki w "formacie shp" a po prostu "pliki z rozszerzeniem .shp"...
Jak to jest artur.m z tymi shp w mLas mini?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Myślę że artur.m jest mocno w temacie . Piotrek nie wiem . Jak robiłem pomiar na Mlas inz light to po przerzuceniu na Qgisa wszystko było cacy , w drugą stronę już niestety nie . grubyalbert wyślij mi adres na PV to ci prześle parę warstw do sprawdzenia .
artur.m
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 07 sie 2008, 22:28
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: artur.m »

Pliki nie są w żaden sposób kodowane, więc warstwy można używać w dowolnych narzędziach obsługujących .shp

W samym mLas mini odbywa się pewna procedura, która usprawnia wyświetlanie danych (w tym rastrowych), na urządzeniach z wysoką rozdzielczością. Nazwałbym to "optymalizacją" bo im lepszy ekran, tym więcej danych mapowych musi obsłużyć sprzęt i aplikacja.
grubyalbert
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2014, 16:33

Post autor: grubyalbert »

artur.m
to teraz jest pytanie czy to sa pliki shp czy "pseudo" shp, skoro plik z mlas jest jednostronny (otwieraja sie w mlas i innych aplikacjach gisowych, a juz w druga stronie nie)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104869
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Skoro ten sam plik można otworzyć i w mLas i w innych programach to chyba jest standardowy. Logika na to wskazuje. Natomiast to że mLas nie potrafi odczytać shp stworzonego w innym programie jako twoja oryginalna, dodatkowa warstwa to efekt tego o czym pisał artur.m wcześniej
artur.m pisze:mLas mini ... nie ma możliwości dodawania dowolnych warstw shp.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

grubyalbert
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2014, 16:33

Post autor: grubyalbert »

Piotrek,
osobiście na tą chwile wydaje mi się , że to nie jest kwestia tylko dowolności dodawania warstwy(ale z pewnoscia strukture trzeba zachowac z LMN)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104869
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

grubyalbert, dane pochodne z LMN "wchodzą" do mLas bez problemu, tak? Te same pliki z LMN bez problemu można wczytać do innych programów GIS, tak? Natomiast takie dane, wczytane do dowolnego programu i w nim przetworzone już dla mLas są "niewidoczne", tak?
Jeżeli jest tak jak opisałem wyżej, to innego wniosku nie można wyciągnąć - warstwy muszą pochodzić z LMN i nie mogą być w żaden sposób modyfikowane przed wczytaniem do mLas.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

grubyalbert
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2014, 16:33

Post autor: grubyalbert »

Piotrek dokładnie, dąże do tego że jeżeli byłby zachowany standard ESRI to wymiana odbywała by się dwukierunkowo. No chyba , że Twórcy programu zapisali jakieś szczególne obostrzenia i nie należy tego traktować jako błąd programu :shock:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104869
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

grubyalbert pisze:chyba , że Twórcy programu zapisali jakieś szczególne obostrzenia
Może nie obostrzenia. Ja rozumiem, że założenia raczej - mLas ma pracować na danych pochodnych LMN, żeby zachować pełną spójność.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

grubyalbert
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2014, 16:33

Post autor: grubyalbert »

Piotrek,
liczy się uniwersalność bo wtedy aplikacja"żyje" :D . Jeżeli mieli takie założenia to dziwne już nawet Kuna Leśna pisał że chciał skorzystać z QGIS, tworząc własny projekt na warstwach LMN, niestety bez powodzenia. Spójność można zachować zachowując standardy LMN w innych oprogramowaniach.

A jeżeli stworzyki mlas mini aby wyłapać ewentualne błędy użytkowników , to już pozostawiam bez komentarza.
ODPOWIEDZ