ROD - zatwierdzanie.

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67101
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

wod4 pisze:Podobnie jak nie wydaje mi się hipokryzją że siatkę grodzeniową albo gwoździe kupuje dział sekretarza
Ale on sobie sam nie wypisuje za to rachunku, więc nie rozumiem związku. Natomiast ja przyjmuję na stan 100 sztuk słupków, ja nimi dysponuję wydając je firmie, ja je przyjmuję na stan jako ogrodzenie, a wypisać asygnatę ma ktoś inny? Tylko dlatego, że nazywa się X, a nie Y? Paranoja.
wod4 pisze:to wpadła do tego leśnictwa Grupa Operacyjna i zrobiła mu inwentaryzację drewna i ogólnie było mało przyjemnie...
Bo to idiotyzm jest i wręcz obsesja polegająca na tym, że leśniczy tylko patrzy, by ukraść pół słupka, a nadleśniczy i całe biuro mu w tym pomaga...
Jeżeli nadzór jest prowadzony rzetelnie i drewno leży w lesie (tak jak u nas) prawie przez pół miesiąca, a nieraz i więcej na gruncie, bo zanim TKW zostanie policzony to trwa, a po wystawieniu asygnaty też trzeba sobie transport załatwić i przewieźć na leśniczówkę, gdzie te drewno leży i się suszy to cóż w tym złego, że wypiszę sobie opał na kancelarię, czy deputat? W czasach nieustannych kontroli brakarzy, inżynierów nadzoru, straży leśnych i innych doraźnych sprawdzaczy, konieczność wypisywania asygnaty przez osoby trzecie jest atawizmem z czasów, gdy kontrolerzy byli mało mobilni, a drewno nie przechodziło przez system, tylko rozchodowywano go ręcznie.
wod4

Post autor: wod4 »

Capricorn pisze:Ale on sobie sam nie wypisuje za to rachunku
No właśnie, sam sobie nie wypisuje rachunku ani asygnaty. Przeznaczenia konkretnego materiału do wykorzystania w Twoim leśnictwie dokonuje inny dział, nie Ty.
To się nazywa kontrola merytoryczna jako element kontroli zarządczej.
Tak samo w przypadku słupków, jak w przypadku siatki czy gwoździ.
Odpada więc możliwość posądzenia Cię, że drewno na słupki jest odebrane "inaczej", czyli z zamiarem nadużycia...
Wypisanie tego przez dział techniczny zajmie 5 minut.
Jeśli to tak bardzo ich obciąży w pracy - Podejmij się że w tym czasie Zrobisz i przyniesiesz im kawę/herbatę, przez co trochę czasu odzyskają... i wszyscy będą zadowoleni... :)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67101
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

wod4 pisze:No właśnie, sam sobie nie wypisuje rachunku ani asygnaty.
Bo jak ma wypisać asygnatę, czy też inny rachunek, skoro nie jest sprzedawcą siatki, czy innych gwoździ. My produkujemy drewno, więc możemy sobie nasze drewno spożytkować zgodnie z potrzebami bez udawania, że drewno jest na stanie jakiegoś działu nadleśnictwa, a nie konkretnego leśnictwa.
wod4 pisze:Odpada więc możliwość posądzenia Cię, że drewno na słupki jest odebrane "inaczej", czyli z zamiarem nadużycia...
Rozumiem, że jeśli stos słupków został przeze mnie odebrany, przez brakarza, inż, nadzoru, a może i zastępce n-czego skontrolowany to i tak jest odebrany źle? A jeśli tenże stos wypisze pan Ziutek z technicznego to już jest super, nawet bez kontroli? Do tego mamy dążyć? To ja dziękuję za taką "normalność".
wod4 pisze:i wszyscy będą zadowoleni...
Nie, ja nie będę zadowolony. Nie życzę sobie, by ktokolwiek zakładał, że ja i inni pracownicy nadleśnictwie są złodziejami, których należy ubezwłasnowolniać, bo sprzedadzą cały las.
Jeśli nadleśniczowie nie ufają swym pracownikom to niech ich wypieprzą z roboty. Jeśli zaś uważają ich za uczciwych to niech ich bronią przed takim postrzeganiem przez "grupy operacyjne", bo to uderza nie tyko w służbę terenową, ale i biurową. W końcu drewno jest kontrolowane i po kontroli sprzedawane, czy używane na słupki. Złodziejstwo należy tępić, ale do jednego worka nie należy wrzucać wszystkich, a tak to wygląda.
Nie mówię, że leśniczy ma sobie sprzedawać drewno użytkowe, choć i tu można by dyskutować - odbieram drewno, proszę kontrolującego o sprawdzenie jego zgodności z KJW i dopiero wówczas sprzedaję. Jednak drewno opałowe, czy też słupki to przesada.
Poza tym mój nadleśniczy zakłada, że leśniczowie są uczciwi i dlatego tak zdecydował. To nie ja sobie obieg dokumentów wymyśliłem tylko on i ja się z tego cieszę, bo wiem, że traktuje nas poważnie i darzy zaufaniem.
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Nie życzę sobie, by ktokolwiek zakładał, że ja i inni pracownicy nadleśnictwie są złodziejami, których należy ubezwłasnowolniać, bo sprzedadzą cały las.
Życzenia są piękne....niestety rzeczywistość jest kompletnie inna.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67101
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Teo pisze:niestety rzeczywistość jest kompletnie inna.
...nadleśniczy zakłada, że leśniczowie są uczciwi i dlatego tak zdecydował.
Jak widzisz można, czego i Wam życzę :)
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Pytanie czy ufają temu nadleśniczemu....ci powyżej...

Być na stanowisku nie znaczy się cieszyć się zaufaniem....
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67101
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Teo pisze:Być na stanowisku nie znaczy się cieszyć się zaufaniem....
Trzy pełne z wyróżnieniami... Chyba ufają. I wzajemnie.
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

....chyba..... 8)
laszam
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 09 lut 2015, 21:05

Post autor: laszam »

Wracam do tematu.

Czy w świetle Zarządzenia Nr 93 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 29 grudnia 2014 r. został zniesiony obowiązek drukowania ROD.

Przechowywany L - leśnictwo
Forma archiwizacji EL - elektroniczna
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67101
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Jak chcesz przechować ROD w wersji elektronicznej? :wink:
Poza tym musisz dokument wydrukować, by go zaznaczyć do transferu :)
laszam
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 09 lut 2015, 21:05

Post autor: laszam »

Może autor zarządzenia wyjaśni jak rozumieć tą wersję elektroniczną. Czy to ma być historia numerów w rejestratorze?
laszam
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 09 lut 2015, 21:05

Post autor: laszam »

No właśnie tez się zastanawiam jak to ma wyglądać.
Ale w takim razie po co to zarządzenie ?
Jeszcze z datą obowiązywania od "Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od dnia 18 marca 2014 r."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67101
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

A z jaką datą masz Zarządzenie?
laszam
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 09 lut 2015, 21:05

Post autor: laszam »

Zarządzenie Nr 93
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych

z dnia 29 grudnia 2014 r.

zmieniające Zarządzenie nr 67 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 1 października 2012 r. (znak: EI-021-9-1/12) w sprawie dokumentacji funkcjonującej w kancelarii leśnictwa oraz miejsca i formy jej przechowywania

Znak sprawy: EG-021- 6/14
laszam
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 09 lut 2015, 21:05

Post autor: laszam »

*Na podstawie ROD z rejestratora, po stronie systemu LAS, automatycznie tworzony jest, wyłącznie w formie elektronicznej, dokument „Magazyn drewna – WOD” potwierdzający zaewidencjonowanie surowca drzewnego według ilości i jakości, który funkcjonuje na wewnętrzne potrzeby systemu LAS. Do czasu zmiany oprogramowania uniemożliwiającego edycję dokumentu ROD z rejestratora w systemie LAS, funkcjonowanie dokumentów ROD i WOD pozostawia się bez zmian.


Może ta * ma znaczenie
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67101
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Najważniejsze jest ostatnie zdanie :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105060
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

laszam, ale w tym Zarządzeniu chodzi o zalegalizowanie sporządzania ROD w rejestratorze o ile pamiętam...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2620
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

ROD jest drukowany ( inaczej system nie puści transferu ) i jest przechowywany w leśnictwie zaś WOD jest w formie elektronicznej . Jest jednak możliwość aby ROD był przechowywany w Nadleśnictwie ale musi to określać - Karta obiegu dokumentów nadleśnictwa .
orp
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: środa 10 sty 2018, 16:19

Post autor: orp »

Witam,
Jako, że od 2017 roku wykonującym i zatwierdzającym WOD jest leśniczy (osoba wykonująca ROD), czyli spełniona jest słynna * z zarządzenia "w sprawie dokumentacji funkcjonującej w leśnictwie..." jaki ma sens przywożenie RODu do n-ctwa?
Czy zgodnie z obecnymi regulacjami i spełnieniem * mogę zmienić wewnętrzną regulację n-ctwa i wprowadzić 1 wydruk ROD, który przechowywany będzie w leśnictwie?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67101
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Zarządzenie nr 67 tak stanowi i tak być powinno :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ