Linux? który według was najlepszy?

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ

Jakiego Linuxa wolisz?

Czas głosowania minął poniedziałek 21 sie 2006, 21:00

Debian
1
17%
Mandriva
5
83%
Fedora
0
Brak głosów
Aurox
0
Brak głosów
PLD
0
Brak głosów
SuSE
0
Brak głosów
Knoopix
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 6

Louis2
początkujący
początkujący
Posty: 34
Rejestracja: sobota 08 lip 2006, 20:02
Lokalizacja: Folwark

Linux? który według was najlepszy?

Post autor: Louis2 »

to moze ktos sie wypowie na temat dystrybucji Linuxa, jakie preferujecie?
Sa jacys lesnicy wtajemniczeni w arkana jakies dystrybucji pingwina ?
czekam na komentarze
pozdr!

[ Dodano: 2006-08-11, 21:02 ]
ja juz oddalem swoj glos :) oczywiscie na Debiana :spoko:
zapraszam kolezanki i kolegow.
to moze byc calkiem ciekawe i pouczające.... :D
Specjalista wie prawie wszystko o prawie niczym
___Louis_______________________
chris
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: piątek 11 sie 2006, 22:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: chris »

Każda dystrybicja linuxa ma jakieś inne przeznaczenie. Sam osobiście używam CentOS'a. Dobra dystrybucja na serwery, gdyż powstaje na bazie RedHat'a (obecnie komercyjnego), pozbawiona jest tz. 'bajerów', dobrze instaluje się w nim soft i rekompiluje jajko.
Zawsze pod ręką mam też knoppixa jako system awaryjny - pozwoli odzyskać dane jak system się rozsypie (obojętnie czy to winda czy linuch).
Do Centosa podobne są Aurox i Fedora, choć osobiście nie lubię ich używać.
Z takich dystrybucji, które lubię jeszcze stawiać na maszynach do tz "użytku domowego" to Debian i PCLinuxOS (szczególnie ten ostatni jest ma doskonałą grafikę)
"Bawiłem: się także SuSE ale nie przypadł mi jakoś do gustu, choć nie można powiedzieć, że to zła dystrybucja.
Tak więc każdy ma to co lubi i korzysta z dystrybucji która jest najbardziej dopasowana do jego potrzeb, a zważywszy ze na stronach z dystrybucjami pingwina jest już ich ponad 250 (a i to pewnie nie wszystko) to jest w czym wybierać.
Awatar użytkownika
Sosna28
początkujący
początkujący
Posty: 177
Rejestracja: poniedziałek 07 sie 2006, 15:46
Lokalizacja: Las

Post autor: Sosna28 »

Ja swego czasu "bawiłem się" Mandaryną (o kurde teraz to już się nie zaspecjalnie kojazy ta nazwa prze pewna Panią :P ). Miałem zainstalowane 2 systemy na 2 dyskach. Coś mi się wydaje, że chyba się znów zainteresuję.
W każdym razie w domu lepiej mi się spisywał niż RedHat lub SuSE.
Może się coś tu dowiem, która z dystrybucji do domu :).
Jeśli nie wiesz jak być szczęśliwym - spytaj o to sosny.
Louis2
początkujący
początkujący
Posty: 34
Rejestracja: sobota 08 lip 2006, 20:02
Lokalizacja: Folwark

Post autor: Louis2 »

widze ze "mandarynka" nadal slodka :)
takze w ankiecie moj Debian zostaje w tyle...
i ja testowalem kilkanascie dystrybucji Linuxa, zaczynalem od mandarynki, ale potem jakos przeszlo na Debiana.
Tez korzystam z knopopixa, ale teraz czesciej z minidystrybucji np DSL, Puppy - te dwa jakkos mi sie przypodobaly - szczegolnie do podgladania systemu plikow na maszynach z winda....
dsl jest maly i w miare funkcjonalny - mozna go odpaliz z pendriva...
Debiana poznalem jednak najlepiej - i to od srodka - na zajeciach - robilem podyplomowke na politechnice. Szczerze mowiac to nawet nie uzywalismy sr. graficznego :) takze wszystko z palca - tak najlepiej sie poznaje system...
No dobra ankieta sie rozwija...zobaczymy co bedzie dalej ...
pozdr.
Louis
Specjalista wie prawie wszystko o prawie niczym
___Louis_______________________
chris
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: piątek 11 sie 2006, 22:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: chris »

No i właśnie apropo pracy z palca to pod Debianem wg mnie pracuje się gorzej niź na dystrybucjach opartych o RedHat'a (takich jak właśnie CentOS, Aurox, Fedora itp.).
Ale może to kwestia przyzwyczajenia bo na poważnie zaczełem bawić linuchem od RedHat'a gdy był tworzony jako darmowa dystrybucja i tak mi widocznie zostało :wink:
Louis2
początkujący
początkujący
Posty: 34
Rejestracja: sobota 08 lip 2006, 20:02
Lokalizacja: Folwark

Post autor: Louis2 »

chris pisze:No i właśnie apropo pracy z palca to pod Debianem wg mnie pracuje się gorzej niź na dystrybucjach opartych o RedHat'a (takich jak właśnie CentOS, Aurox, Fedora itp.).
Ale może to kwestia przyzwyczajenia bo na poważnie zaczełem bawić linuchem od RedHat'a gdy był tworzony jako darmowa dystrybucja i tak mi widocznie zostało :wink:
pewnie masz racje.... jakos ten pierwszy zostaje tym ulubionym :)
a tak naprawde to zalez od wielu rzeczy ... ale co tam ...
ja testowalem wiele dystrybucji na virtualu - bo ni bylo sensu instalowac co chwile nowego systemu, takze swego czasu mialem 11 sytemow :) polecam do testow vmware.
zaoszczedzi duzo czasu, a mozna zbotowac w dowolnej chwili dystrubucje jaka Ci sie podooba, a nawet kilka naraz - oczywiscie jesli zasoby Twojego kompa na to pozwola...
Specjalista wie prawie wszystko o prawie niczym
___Louis_______________________
chris
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: piątek 11 sie 2006, 22:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: chris »

No i kolejna sprzeczność między nami :wink:
Choć vmvare to fajna rzecz to tu ja preferuję MS Virtual Server (obecnie rozprowadzany jest za free i to dzięki vmware :prosze: ).
Trudniej się konfiguruje (szczególnie dotyczy to linuchów), ale można tworzyć sieci pomiędzy wirtualnie odpalonymi systemami, a system konfiguracji pozwoli wprowadzić do wirtualnie odpalonego systemu urządzenia, którymi nie dysponujesz np. gdy bawie się nnd (lub inną dystrybucją linucha do budowy routera) to na laptopie mogę storzyć system z kilkoma kartami sieciowymi, których w rzeczywistości nie posiadam i do każdej karty podpiąć kolejny wirtualny system.
Czasem i Microsoftowi coś się uda :lol:
Louis2
początkujący
początkujący
Posty: 34
Rejestracja: sobota 08 lip 2006, 20:02
Lokalizacja: Folwark

Post autor: Louis2 »

chris pisze:No i kolejna sprzeczność między nami :wink:
Choć vmvare to fajna rzecz to tu ja preferuję MS Virtual Server (obecnie rozprowadzany jest za free i to dzięki vmware :prosze: ).
Trudniej się konfiguruje (szczególnie dotyczy to linuchów), ale można tworzyć sieci pomiędzy wirtualnie odpalonymi systemami, a system konfiguracji pozwoli wprowadzić do wirtualnie odpalonego systemu urządzenia, którymi nie dysponujesz np. gdy bawie się nnd (lub inną dystrybucją linucha do budowy routera) to na laptopie mogę storzyć system z kilkoma kartami sieciowymi, których w rzeczywistości nie posiadam i do każdej karty podpiąć kolejny wirtualny system.
Czasem i Microsoftowi coś się uda :lol:
w vmware tez mozesz tworzyc sieci i nawet wiazac ze soba wirtualne systemy, urzadzenia: karty sieciowe,dyski, cd-romy.... itp - mowie tu o najnowszej wersji bo poprzednie tego nie mialy, takze uwazam ze te programy sa zbiezne pod wzgledem mozliwosci.
chetnie obejrze sobie w wolym czasie MS VS-a
pozdr.
Specjalista wie prawie wszystko o prawie niczym
___Louis_______________________
chris
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: piątek 11 sie 2006, 22:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: chris »

No a Twoja wiadomość powoduje, że ja będę musiał ponownie przyjrzeć się VMvare :) Bo fakt, że dość dawno się tym nie bawiłem. MS VS mi wszystko załatwiał. Wszystko staje się tak do siebie podobne, że niedługo ciężko będzie zobaczyć rżnice pomiędzy produktami różnych firm, a zwykły użytkownik kompa nie zobaczy nawet różnicy pomiędzy linuchem a windowsem.

A skoro nie widać różnicy to poco przepłacać :spoko:
Louis2
początkujący
początkujący
Posty: 34
Rejestracja: sobota 08 lip 2006, 20:02
Lokalizacja: Folwark

Post autor: Louis2 »

chris pisze:No a Twoja wiadomość powoduje, że ja będę musiał ponownie przyjrzeć się VMvare :) Bo fakt, że dość dawno się tym nie bawiłem. MS VS mi wszystko załatwiał. Wszystko staje się tak do siebie podobne, że niedługo ciężko będzie zobaczyć rżnice pomiędzy produktami różnych firm, a zwykły użytkownik kompa nie zobaczy nawet różnicy pomiędzy linuchem a windowsem.

A skoro nie widać różnicy to poco przepłacać :spoko:
:) ja tez zagladal bede do MS VS zeby zobaczyc co lepsze...
mi jakos bardziej lezalo VM, szczegolnie ze mozna je odpalic w linuxie.... no a wersja 5 VMvare jest juz niezla...polecam zajrzec...
dla mnie idealem jest odpalic w linuxie na virtualu obraz xp, taki ktory zawsze moge sobie odtworzyc gdyby go robaki i wiry zjadaly :)
widzialem i pracowalem na debianie z aktywnymi obrazami (po urychomieniu czystego debiana - byl monit o login i haslo-po odpowiednim wpisie odpalal sie odpowiedni system virtualny-stara metoda akademicka zeby utrzymac porzadek w pracowniach komputerowych) innych systemów z mozliwoscia zapisu, ale i z mozliwoscia powrotu do zrodlowego obrazu przy ponownym odpaleniu - to chyba najlepszy sposob na wirusy, robaki, i inne paskudztwa.... nalepszy antywirus
jak narazie czasu mi brakuje...
mam juz VM na debianie,tylko cos mi jeszcze nie gra z pakietami.... no ale moze wkrotce...

jak narazie ratuje sie obrazami partycji, kiedy mi cos zacznie zrzerac system :)


trzeba kiedys przysiasc i ruszyc to wszystko....

pozdr
Specjalista wie prawie wszystko o prawie niczym
___Louis_______________________
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Używam Linuksa Mandriva od wersji 7.coś tam i w zasadzie obywam się bez Winzgrozy od tamtego czasu.
Louis2
początkujący
początkujący
Posty: 34
Rejestracja: sobota 08 lip 2006, 20:02
Lokalizacja: Folwark

Post autor: Louis2 »

Witam
wczoraj postawilem na czysto nowa dystrybucje na nogi -SuSe 10.1
musze przyznac ze graficznie zrobila na mnie mile wrazenie, calkiem dobrze pracuje, instaluje z pakietow - az milo popatrzec, w zasadzie system jak najbardziej nawet dla poczatkujacych z linuxem
Polecam do wyprobowania, ja narazie zostawiam te dystrybucje na jednym z dyskow - u szwagra :) zamias Xp ktory mu ciagle szwankuje :)
pozdr
Specjalista wie prawie wszystko o prawie niczym
___Louis_______________________
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77854
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Louis2 pisze:wczoraj postawilem na czysto nowa dystrybucje na nogi -SuSe 10.1
musze przyznac ze graficznie zrobila na mnie mile wrazenie, calkiem dobrze pracuje, instaluje z pakietow - az milo popatrzec, w zasadzie system jak najbardziej nawet dla poczatkujacych z linuxem
kde czy gnome?
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Louis2
początkujący
początkujący
Posty: 34
Rejestracja: sobota 08 lip 2006, 20:02
Lokalizacja: Folwark

Post autor: Louis2 »

KDE jak narazie....

[ Dodano: 2006-09-06, 22:22 ]
podsumowujac te mala ankiete chcialbym przedstawic wyniki popularnosci dystrybucji linuksa opublikowane na stronie DistroRankings. [ http://www.distrorankings.com/ ]
Top 10 wyglada tak:
---------------------------
Top 10 Distributions
Distro Vote(%)
1. CentOS 79.93
2. Debian GNU/Linux 70.86
3. Slackware 70.11
4. Ubuntu 69.76
5. cdlinux.pl 69.7
6. StartCom Linux 68.32
7. Fedora 66.15
8. KateOS 64.36
9. PLD Linux Distribution 63.27
10. Aurox 62.94

pozdrawiam i dziekuje tym co zaglosowali :)
Specjalista wie prawie wszystko o prawie niczym
___Louis_______________________
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77854
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Louis2 pisze:Top 10 Distributions
Distro Vote(%)...
na tej liście nie widzę Mandarynki :(
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Louis2
początkujący
początkujący
Posty: 34
Rejestracja: sobota 08 lip 2006, 20:02
Lokalizacja: Folwark

Post autor: Louis2 »

drwalnik pisze:
Louis2 pisze:Top 10 Distributions
Distro Vote(%)...
na tej liście nie widzę Mandarynki :(
no widocznie traci na popularnosci ... może zwiazane jest to z postepem rozwojowym tej dystrybucji
Specjalista wie prawie wszystko o prawie niczym
___Louis_______________________
ODPOWIEDZ