Egzamin postażowy

Technikum, liceum profilowane, studia leśne i przyrodnicze...

Moderator: Moderatorzy

berciku16
początkujący
początkujący
Posty: 33
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 17:21
Lokalizacja: krosno

Egzamin postażowy

Post autor: berciku16 »

Witam , obiło mi się o uszy, że już nie ma egzaminu po stażu, czy wie ktoś czy to prawda? Jeśli nie, to jakich pytań mogę się spodziewać?:)
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77738
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

berciku16 pisze:Jeśli nie, to jakich pytań mogę się spodziewać?:)
... typu: "Co Pan robił na stażu?" ...
trzezwylesnik
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 360
Rejestracja: piątek 23 sie 2013, 15:16

Post autor: trzezwylesnik »

Były plany aby egzamin postażowy został połączony z egzaminem do służby leśnej ale jak się to skończyło nie śledziłem tego.
mlody_lesniczy4
początkujący
początkujący
Posty: 88
Rejestracja: piątek 17 lip 2009, 17:36
Lokalizacja: Z Polski

Post autor: mlody_lesniczy4 »

w tym roku jeszcze są normalne egzaminy postażowe, do slużby lesnej jest oddzielny test w rdlp, postażowy w nadleśnictwie gdzie jest sie na stazu. Nie odwołali egazminu postazowego, nie wiem skad ten pomysl wyciekł, ale to jakas plotka/glupota
:)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169953
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

mlody_lesniczy4 pisze:Nie odwołali egazminu postazowego, nie wiem skad ten pomysl wyciekł, ale to jakas plotka/glupota
Zdaje się, że nawet w prasie leśnej coś było w temacie likwidacji owego egzaminu.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
berciku16
początkujący
początkujący
Posty: 33
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 17:21
Lokalizacja: krosno

Post autor: berciku16 »

Sten, a w prasie coś pisało czy w tym roku jeszcze egzamin jest ? :) Jak tak to może ktoś konkretniej napisze jakich pytań można się spodziewać?
mlody_lesniczy4
początkujący
początkujący
Posty: 88
Rejestracja: piątek 17 lip 2009, 17:36
Lokalizacja: Z Polski

Post autor: mlody_lesniczy4 »

Z tego co się orientuje obecnie, w tym roku jest egzamin postażowy, w większości Nadleśnictw jest to test zamknięty z wiedzy raczej "stażowej"( tzn. nie aż tak wymagającej znajomości wszystkich ustaw, hodowli itd. jak na egzaminie do SL. Aczkolwiek też moze być w sumie wszystko).
:)
Packa
początkujący
początkujący
Posty: 74
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2009, 19:09

Post autor: Packa »

Ja mialam egzamin w Nadlesnictwie tydzien temu...jakie byly pytania? Kazdy czlonek komisji zadawal po 3 pytania...Napewno trzeba sie spodziewac ustawy o lasach, ustawy o ochronie przyrody, nalezy znac wszystkie normy Dot. Sortymentow, instrukcja ochrony lasu oraz hodowli lasu, kodeks pracy...powiem szczerze, ze moga zapytac o wszystko, wiec nalezy sie dobrze przygotowac :)

Przepraszam za brak znakow!
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77738
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Packa pisze:instrukcja ochrony lasu oraz hodowli lasu, kodeks pracy
... na pamięć czy na wyrywki? ...
Pokrzywa77
początkujący
początkujący
Posty: 36
Rejestracja: poniedziałek 04 lis 2013, 07:58

Post autor: Pokrzywa77 »

Packa nie było test pisemnego ? Gdzieś tu chyba na forum pisali, ze jest pisemny czy to zalezy od Nadlesnictwa? Apropo pytań, akurat Ty jakie miałeś? Mozesz orientacyjnie napisać ?
Packa
początkujący
początkujący
Posty: 74
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2009, 19:09

Post autor: Packa »

Jesli chodzi o instrukcje ochrony badz hodowli to byly konkretne pytania z tym zwiazane...moje pytania to: powiedziec na temat kontroli wystepowania szkodnikow korzeni( cel poszukiwan, kategorie gruntow dla ktorych wykonuje sie poszukiwania, termin wykonania, sposob wykonania prac w terenie i prace kameralne), z uzytkowania: omowic warunki techniczne drewna Db WC0( wymagania, pomiar, potracenia), praca z rejestratorem: trzeba bylo wykonac wydruk z rejestratora drewna sredniowymiarowego iglastego z konkretnego oddzialu, z hodowli: omowic opis taksacyjny z konkretnego oddzialu, omowic rebnie llla, na podstawie GTD ustalic sklad gatunkowy uprawy, obliczyc ilosc sadzonek i sporzadzic szkic odnowieniowy. Jesli chodzi o inne pytania to np. Co to jest PNSW , jakie sa przetargi i jaka jest kwota minimalna, co to jest srodek trwaly, jakie mamy podatki i ile np.wynosi podatek dla Drzewostanu 65 letniego itd.., jakie sa wazne dokumenty do ktorych sie stosuje w nadlesnictwie, ile w rebni llla powinny zajmowac powierzchnii gniazda, co to sa czynnosci obligatoryjne...i bylo cos jeszcze, ale nie moge sobie przypomniec :)
Wybaczcie za literowki...
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77738
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... a te z kodeksu pracy? ...
Packa
początkujący
początkujący
Posty: 74
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2009, 19:09

Post autor: Packa »

Jesli chodzi o kodeks to ile sie nalezy dni urlopu jesli osoba ma przepracowane 11 lat pracy...
Packa
początkujący
początkujący
Posty: 74
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2009, 19:09

Post autor: Packa »

Z tego co mi wiadomo testu nikt nie robi...prosciej jest wziac komisje, ktora zada po kilka pytan i tyle. Caly egzamin jest na max 10 punktow. Na podstawie pozytywnie zdanego egzaminu w Nadlesnictwie mozna przystapic do egzaminu w RDLP do SL.
brakarz
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: piątek 07 lut 2014, 23:05

pytania na egzaminie

Post autor: brakarz »

Packa pisze:Jesli chodzi o instrukcje ochrony badz hodowli to byly konkretne pytania z tym zwiazane................................z uzytkowania: omowic warunki techniczne drewna Db WC0( wymagania, pomiar, potracenia)

Poważnie miałeś takie pytanie????
Nie ma czegoś takiego jak "warunki techniczne drewna Db WC0", ani dla WC0 liściastego w ogóle.
- i to jest jedyna poprawna odpowiedź.

Dla drewna wielkowymiarowego liściastego ogólnego przeznaczenia (czyli WCO) nie ma jeszcze stosowanych w LP warunków technicznych. Jest jedynie projekt warunków technicznych (nawet sam pisałem uwagi do niego).

Ja bardzo purystycznie podchodzę do tematów brakarskich. Inni mogą mieć oczywiście inne zdanie, ale nie powinno się tak formułować pytań, aby zawierały w swej treści błędy merytoryczne (no chyba, że jednak zapytano o Polską Normę).

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105071
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

brakarz, :spoko: Pełna zgoda. Jeśli chodzi o przepisy nie wolno tolerować "etymologii ludowej". To w konsekwencji prowadzi do utrwalania "złych nawyków/skojarzeń". Jak choćby zacieranie różnic pomiędzy WT a PN. Dla "starych wyjadaczy" obydwa dokumenty, ponieważ pełnią taką samą rolę i służą do tego samego, wydają się tożsame.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Pokrzywa77
początkujący
początkujący
Posty: 36
Rejestracja: poniedziałek 04 lis 2013, 07:58

Post autor: Pokrzywa77 »

Packa pisze:Z tego co mi wiadomo testu nikt nie robi...prosciej jest wziac komisje, ktora zada po kilka pytan i tyle. Caly egzamin jest na max 10 punktow. Na podstawie pozytywnie zdanego egzaminu w Nadlesnictwie mozna przystapic do egzaminu w RDLP do SL.
A spotkałem się z osobami co miały w formie testu ;) Z zamkniętymi odpowiedziami a,b,c,d, jednokrotnego wyboru.
Packa
początkujący
początkujący
Posty: 74
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2009, 19:09

Post autor: Packa »

Powaznie, mialam takie pytanie...nie jestem brakarzem, ani wielce znawca wszystkiego...czlowiek chyba ma prawo do pomylki...chodzilo o KJW lisciaste dla klasy C....
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22730
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Packa pisze:Powaznie, mialam takie pytanie...nie jestem brakarzem, ani wielce znawca wszystkiego...czlowiek chyba ma prawo do pomylki...chodzilo o KJW lisciaste dla klasy C....
Chodzi o to, czy to było pytanie o normę KJW, czy o warunki techniczne.
Bo to nie jest to samo. :idea:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Packa
początkujący
początkujący
Posty: 74
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2009, 19:09

Post autor: Packa »

Hehe dobrze, ja wiem tylko, ze moja odpowiedz na to pytanie byla dobra. Pytanie zle sformulowane.
ODPOWIEDZ