Pachówka Bukwióweczka

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
TreeTom
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 21 lip 2014, 18:23

Pachówka Bukwióweczka

Post autor: TreeTom »

Witam,
Na początku chciałbym się ze wszystkimi przywitać ponieważ to mój pierwszy post;]
Czy ktoś z kolegów/koleżanek mógłby powiedzieć coś więcej o tym owadzie? Potrzebuje szybko informacji a aktualnie nie mam dostępu do fachowej literatury a w internecie niema praktycznie nic na temat tego owada z rodziny zwójkowatych. Pozdrawiam TD
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77779
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

TreeTom pisze:Na początku chciałbym się ze wszystkimi przywitać ponieważ to mój pierwszy post;]
... witamy sie oczywiście w innym miejscu, zgodnie z regulaminem tu: http://www.lasypolskie.pl/viewforum.php?f=45 ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

TreeTom pisze:aktualnie nie mam dostępu do fachowej literatury
Prawie na każdej leśniczówce znajdziesz Atlas szkodliwych owadów lesnych- dr inż Andrej Kolk, prof. dr hab. Jerzy R. Starzyk - strona 679-681.
Występoawnie cała Europa, Krym, Kaukaz, Azja Mniejsza i północny Iran. W Polsce pospolity w całym zasięgu buka pospolitego.
Rośliny żywicielskie Larwa żeruje w orzechach buka pospolitego, żołędziach dębów, oraz orzechach leszczyny, na południu Europy w owocach kasztana jadalnego.

Żer na całej koronie.
Morfologia Długość motyla wynosi 8mm, a rozpiętość przednich skrzydeł 10-19 mm. Ciało barwy szarobrunatnej. Przednie skrzydła szerokie, barwy bladoszarej, pokryte poprzecznymi, ciemno szarymi kreskami, z ciemniejszą plamą u nasady. Tylne skrzydła szerokie, barwy ciemno-brunatnawo-szarej. Gązienica dł. do 18mm, ma 8 par odnóży.W przedniej części jest ona grubsza aniżeli w tylnej. Ciało barwy różowawobiałej, z poprzecznymi paskami karminowoczerwonymi na poszczególnych segmentach czerwonymi brodawkami. Głowa jasnobrunatna, a tarczka pozagłowowa i odbytowa czerwonożółte.
Biologia Rójka motyli odbywa się w czerwcu i lipcu. późnym popołudniem i o zmierzchu motyle latają wysoko w koronach drzew. Samica po kopulacji składa jaja na miseczce owocowej bukwi. Wylęgła gąsienica wgryza się do bukwi i całkowicie wyjada jej wnętrze, pozostawiając drobne, czerwonobrunatne, gruzełkowate ekskrementy połączone nitkami przędzy. Następnie pod koniec sierpnia wygryza u podstawy bukwi kolisty otwór, którym przechodzi do następnego orzecha. Po wyjedzeniu jego wnętrza pod koniec września opuszcza bukiew kolistym otworem wyjściowym zlokalizowanym w jej części wierzchołkowej. Następnie wygryza owalny otwór w miseczce i schodzi do sciółki, gdzie sporządza płaski oprzęd, w którym zimuje. Przepoczwarczenie odbywa się na wiosnę, a po dwóch tygodniach wylęga się motyl. Generacja jest z regułu jednoroczna, jednak część gąsienic przeleguje w oprzędzie przez cały rok i powtórnie zimuje, przepoczwarczając się po dwóch latach.
Rodzaj i wielkość wyrządzanych szkód Szkodnik pojawia się w d-stanach bukowych lokalnie bardzo licznie. Jedna gąsienica niszczy dwie bukwie tkwiące w jednej miseczce owocowej, w wyniku czego orzechy przedwcześnie opadają na ściółkę. W przypadku masowego występowania zniszczeniu ulega 70-80% bukwi.
Zapobieganie i zwalczanie Na przełomie września i października przeprowadza się kontrolę bukwi w podobny sposób jak żołędzi zaatakowanych przez ryjkowca żołędziowca, przy czym, aby wykryć szkodnika należy przekroić nasiona. W przypadku silnego zagrożenia nasion buka przez pachówkę można stosować opryskiwanie koron drzew wiosną i wczesnym latem przy użyciu preparatów kontaktowych lub systemicznych
(J.R.S)
ODPOWIEDZ