Czarne dziury w dostępie do Sieci, czy jeszcze istnieją ?

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
futszak
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 12:44
Lokalizacja: Szczecinek

Czarne dziury w dostępie do Sieci, czy jeszcze istnieją ?

Post autor: futszak »

Obecnie testuję prototyp urządzenia, którego celem jest dostarczenie dostępu do Sieci w miejscach nazwanych białymi plamami. Założenie jest takie, żeby uzyskać maksymalną wydajność dostępną w danym miejscu. Pisząc Sieć mam na myśli Internet, ale nie tylko. Testowałem również zdalny dostęp do kamer, ale w praktyce może być to dowolne urządzenie z tworzeniem sieci korporacyjnych włącznie.

Całość się opiera na modernizowanych obecnie sieciach komórkowych i wykorzystuje w najwydajniejszy możliwy sposób dostępne technologie (z LTE włącznie).

Gotowe rozwiązanie ma postać zewnętrznej anteny z wbudowanym modemem do powieszenia na dachu/maszcie, połaczonej kablem z miejscem korzystania z usługi.. Maksymalna długość kabla to 100m, w wersji powyżej tej długości zastosowano kabel światłowodowy, który pozwoli również przekroczyć granicę 100Mbit.

Poza dostarczaniem dostępu do sieci rozwiązanie może również stanowić rezerwę istniejącego łącza (np. neostrady) na wypadek jego awarii. Wtedy ruch zostaje automatycznie przekierowany na łącze rezerwowe do czasu naprawy uszkodzenia.

Czy gdzieś w lasach jest zapotrzebowanie na tego typu zabawki ?
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Trochę sie spóżniłes :( , obecnie wszystkie leśniczówki mają w wiekszym lub mnniejszym stopniu dostęp do sieci . A ile to coś kosztuje :P
kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

Kuna lesna pisze: ... obecnie wszystkie leśniczówki mają w wiekszym lub mnniejszym stopniu dostęp do sieci ...
Nie ma to jak na wesoło łikend zacząć :lol: :lol:
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3712
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: Czarne dziury w dostępie do Sieci, czy jeszcze istniejÄ

Post autor: crocidura »

futszak pisze:Obecnie testuję prototyp urządzenia, którego celem jest dostarczenie dostępu do Sieci w miejscach nazwanych białymi plamami.
kumam
futszak pisze: Założenie jest takie, żeby uzyskać maksymalną wydajność dostępną w danym miejscu.
nie kumam. w białej plamie nie ma żadnej dostępności
futszak pisze:Całość się opiera na modernizowanych obecnie sieciach komórkowych i wykorzystuje w najwydajniejszy możliwy sposób dostępne technologie (z LTE włącznie)
nie kumam - może jestem laikiem w tych sprawach, ale LTE z wyjątkiem okolic większych miast w Polsce nie ma... a co tu mówić o "białych plamach". Wiedzę swą czerpię tylko z zapytań kierowanych do operatorów świadczących LTE... którzy na moją miejscowość gminną nie dają żadnej gwarancji dostępności LTE (wręcz zdziwiliby się gdyby był).
Gotowe rozwiązanie ma postać zewnętrznej anteny z wbudowanym modemem do powieszenia na dachu/maszcie, połaczonej kablem z miejscem korzystania z usługi..
nie chcę Cię martwić, ale odpowiedniki twego prototypu są dostępne na rynku (może ciut inaczej działają). Takie wzmaczniacze sygnałów połączone z modemami na karty telefoniczne mają koledzy leśnicy w trochę odleglejszych ode mnie leśnictwach.
może również stanowić rezerwę istniejącego łącza (np. neostrady)
Oczywiscie jeśli łącze telefoniczne mają... bo to koledzy leśnicy (13 km od Szczecina) do niedawna mogli sobie sygnał telefoniczny jedynie wiaderkami nosić
futszak pisze:Czy gdzieś w lasach jest zapotrzebowanie na tego typu zabawki ?
w "białych plamach" (cokolwiek rozumiesz przez te pojęcie - odpowiednik problemów Mokotowa?) może tak, ale w czarnych dziurach jakie mamy w lasach na bank się nie sprawdzi.

jakbyś oferował dostęp do sieci satelitarnej... w cenie abonamentu poniżej 100 zł/miesiąc...
futszak
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 12:44
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Czarne dziury w dostępie do Sieci, czy jeszcze istniejÄ

Post autor: futszak »

crocidura pisze:nie kumam. w białej plamie nie ma żadnej dostępności
owszem nie ma, niekiedy wystarczy postawić kawałek masztu ponad poziom drzew i zasięg się pojawia, przynajmiej na 900MHz, a to już pozwala mieć całkiem przyzwoitą jakość Sieci (w UMTS900)
crocidura pisze:nie kumam - może jestem laikiem w tych sprawach, ale LTE z wyjątkiem okolic większych miast w Polsce nie ma... a co tu mówić o "białych plamach". Wiedzę swą czerpię tylko z zapytań kierowanych do operatorów świadczących LTE... którzy na moją miejscowość gminną nie dają żadnej gwarancji dostępności LTE (wręcz zdziwiliby się gdyby był).
i tak i nie. mieszkam w małym miasteczku (6.5tys ludzi) na Pomorzu Środkowym, Plus jakiś czas temu zmodyfikował nadajnik i LTE śmiga. Głowy nie dam sobie uciąć, że będzie śmigał we wszystkich okolicznych leśniczówkach, ale część bez problemu sięga już dzisiaj, kwestia odpowiedniego sprzętu. Co do wiedzy czerpanej z tak zwanych zapytań do operatorów to jest ona zwykle dość wybiórcza i częściowo nieaktualna, a z tego co obserwuję, realia rynkowe zmieniają się dość dynamicznie.
crocidura pisze:nie chcę Cię martwić, ale odpowiedniki twego prototypu są dostępne na rynku (może ciut inaczej działają). Takie wzmaczniacze sygnałów połączone z modemami na karty telefoniczne mają koledzy leśnicy w trochę odleglejszych ode mnie leśnictwach
nie martwisz mnie, tam gdzie nie ma konkurencji, tam nie ma rynku. Nie uważam że jestem jedyny, szukam raczej dla siebie jakiejś niszy.
crocidura pisze:Oczywiscie jeśli łącze telefoniczne mają... bo to koledzy leśnicy (13 km od Szczecina) do niedawna mogli sobie sygnał telefoniczny jedynie wiaderkami nosić
taka technologia, tam gdzie gęstość zaludnienia dąży do zera bardziej opłaca się bezprzewodówka
crocidura pisze:jakbyś oferował dostęp do sieci satelitarnej... w cenie abonamentu poniżej 100 zł/miesiąc...
sieć satelitarna ma niestety wady w postaci dużych pingów i małej pojemności, a to ostatnie przekłada się na wysokie ceny.
Kuna lesna pisze:Trochę sie spóżniłes :( , obecnie wszystkie leśniczówki mają w wiekszym lub mnniejszym stopniu dostęp do sieci . A ile to coś kosztuje :P
Wydaje się że poniżej tysiąca,jak nie trzeba stawiać masztu, jak z masztem to nieco więcej. Wszystko mocno zależy od konkretnej lokalizacji.
ODPOWIEDZ