Dane dotyczące tempa wzrostu gatunków

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lunarii
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: sobota 22 mar 2014, 16:29

Dane dotyczące tempa wzrostu gatunków

Post autor: Lunarii »

Próbuję znaleźć informacje dotyczące tempa wzrostu i osiąganych rozmiarów takich gatunków jak Dąb Czerwony i Klon zwyczajny. Oczywiście udało mi się znaleźć bardzo dużo informacji na ten temat, jednak rozrzut jaki podają różne szkółki czy strony jest nie do przyjęcia. Zastanawiam się czy nie ma dostępnych gdzieś do wglądu badań tej cechy. Wierzę, że musiały być prowadzone rzetelne badania. Dąb Czerwony poszukam jeszczę zachodnie strony bo to nie gatunek rodzimy, ale chociąż Klon. Interesują mnie konkretne dane o wysokości osiąganej przez drzewa w po latach w opisanych warunkach siedliskowych.

Np. Jaką wysokość osiągną gatunki Dębu Czerwonego oraz Klonu Pospolitego w wieku 50 lat, na glebie piaszczystej niskiej klasy.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105094
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Na tak postawione pytanie nikt nie da odpowiedzi. Wzrost drzew (zresztą jak każdej rośliny) determinuje zbyt wiele czynników. Dlatego podawane są tak duże rozpiętości.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Lunarii
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: sobota 22 mar 2014, 16:29

Post autor: Lunarii »

Orientacyjnie? Gleba 5-6 klasa. Spotkałem się z informacją, że Dąb Czerwony w wieku 40 lat może osiągać wysokość 25 metrów, w co ciężko mi uwierzyć.
Lunarii
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: sobota 22 mar 2014, 16:29

Post autor: Lunarii »

Gdyby ktoś szukał udało mi się znaleść badania dotyczace wzrostu Buka w Danii. W zależności od warunków /gleba/stanowisko 50 letni buk osiąga pomiędzy 12 a 27 metrów, gdzie większość mieści się pomiędzy 20 a 24 metry.

Jest też wzmianka o Jaworze, gdzie te wysokości kształtują się na podobnym poziomie, jednak Jawor szybciej wzrasta w młodości. Praktycznie takie same tempo wzrostu jak klon Jawor ma Jesion. Pozostałych drzew szukam:)
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3752
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Lunarii pisze:w co ciężko mi uwierzyć.
Czemu? To dość realna wartość. Klon zwyczajny myślę że 5-10 lat wcześniej (choć bardziej w stronę 5 lat).
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Lunarii pisze:Dąb Czerwony poszukam jeszczę zachodnie strony bo to nie gatunek rodzimy,
hmm ... wszak te zachodnie strony podają wzrost dla innych warunków klimatycznych.
Lunarii pisze:Jaką wysokość osiągną gatunki Dębu Czerwonego oraz Klonu Pospolitego w wieku
W języku polskim nazwy rodzajowe i gatunkowe piszemy z małych liter, więc dębu czerwonego oraz klonu pospolitego.
Nazwy rodzajowe w j.łac. piszemy z dużej a gatunkowe z małej np. dąb czerwony - Quercus rubra

W skrótach używamy dużych liter np. klon pospolity - Kl, klon polny - Kl.p, Db, Brz, So ale gatunki rosnące w podszycie opisujemy zawsze z małych liter jako kl, db, jrz, brz, so itd.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Lunarii pisze:Orientacyjnie? Gleba 5-6 klasa.
V klasa gleby (wg klasyfikacji rolniczej) dla rolnika jest mało ciekawa ale lasy rosną na niej całkiem dobrze i różnica we wzroście może być bardzo duża między V a VI klasą. Jeśli do tego dojdą lepsze warunki wilgotnościowe to nawet na tej samej klasie będą duże różnice wzrostu drzew w tym samym wieku.
mlody_lesniczy4
początkujący
początkujący
Posty: 88
Rejestracja: piątek 17 lip 2009, 17:36
Lokalizacja: Z Polski

Post autor: mlody_lesniczy4 »

Akurat Dąb czerwony rośnie bardzo szybko i może w wieku 25 lat byc juz bardzo okazałym drzewem w sprzyjających warunkach siedliskowymm głównie mam na mysli gleby glinowe/piaskowe
:)
ODPOWIEDZ