Powierzchnia zredukowana

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Renifer
początkujący
początkujący
Posty: 40
Rejestracja: czwartek 12 sty 2012, 12:54
Lokalizacja: Pomorze

Powierzchnia zredukowana

Post autor: Renifer »

Witam. W nowej instrukcji ACER pozmieniano formatki dot. powierzchni. Nie bardzo mogę doczytać co stanowi pow. zredukowaną, czy należy tam wstawiać pow. do odnowienia czy manipulacyjną. W przypadku cięć przedrębnych np TPP to pow.zredukowana jest równa manipulacyjnej. Mam wiele takich pytań z strony kolegów ,może ktoś z Was mógłby pomóc. Dzięki z góry.
uva uvam vivendo varia fit
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77776
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... a jaki rodzaj cięć? ... jaka rębnia? ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Wyśle ci na PV dokładnie jak to wygląda . Mam taki slajd jak to rozgryźć .
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Polecam zajrzeć do najnowszej instrukcji brakarza, bodaj z czerwca tego roku, tam to jest bardziej klarownie wyjaśnione :

NAZWA POLA OPIS

Manipulacyjna (ar) powierzchnia całego wydzielenia,

Zredukowana (ar) powierzchnia, na której planujemy wykonać zabieg,

Próbna (ar) powierzchnia drzewostanu faktycznie objęta pomiarem drzew (w przypadku szacunku wykonanego metodą posztuczną, powierzchnia próbna równa jest powierzchni zredukowanej),

Do odn./1 raz powierzchnia do odnowienia, a dla trzebieży - wielkość powierzchni, na której wykonujemy zabieg po raz pierwszy.


• powierzchnia zredukowana musi być mniejsza lub równa powierzchni manipulacyjnej,
• powierzchnia próbna musi być mniejsza lub równa powierzchni zredukowanej,
• powierzchnia do odnowienia (ściślej - zredukowana do odnowienia) musi być mniejsza
lub równa powierzchni manipulacyjnej.
Renifer
początkujący
początkujący
Posty: 40
Rejestracja: czwartek 12 sty 2012, 12:54
Lokalizacja: Pomorze

Pow.zredukowana

Post autor: Renifer »

Z instrukcji czerwcowej acer drewno kłodowane wynika że zlikwidowano pojęcie pow. próbnej. Nadal nie wiem czy z pow. zredukowanej odejmować w rębniach pow. odnowioną w czasie minionym czy zostawiać równą manipulacyjnej i jaka ma być zredukowana w np. TPP. Parę lat temu w czasie inspekcji usłyszałem że pow. zredukowana nie ma znaczenia (nie odnosi się w SILP znakowym na poz. planu)
uva uvam vivendo varia fit
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Przecież tam w instrukcji i moim poście wskazali co nie może być większe od czego.

W TPP z reguły i większości przypadków robi się zabieg na całości manipulacyjnej czyli taka sama powierzchnia zredukowana.

Jeżeli idzie o rębnie to manipulacyjna jest powierzchnią całości. Zredukowana to tylko tyle na czym było aktualnie cięte. Odnawiając na tym co uciąłeś masz odnowieniową - równą zredukowanej. Zredukowana i odnowieniowa są po prostu często po wielokroć takie same jeżeli idzie o hektary.

Prawo Panów z inspekcji mówić różne rzeczy, niestety odpowiedzialność za nieprzestrzeganie instrukcji spada nie na Pana inspektora a na tego kto wprowadza w SILP.
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Tu kiedyś była fajna dyskusja :

http://www.lasypolskie.pl/printview.php?t=9347&start=0

Qter6 - 2011-06-16, 13:50

Rębnie zupełne

Pow.manip. jest równa pow. pasa zrębowego (można to sprawdzić we wskazówkach gospodarczych), w przyszłym roku i tak wydzielenie będzie podzielone na 2 nowe.

Pow.odn. - u nas równa pow. manipulacyjnej (chyba że są bagna, to trza zredukować)

Pow zred. = powierzchnia odn. odjąć pow. biogrup

Rębnie złożone

-IIA - jak wyżej
-IIAU - jak wyżej
-IIIA,B - pow.man. j.w.,pow.odn=pow.gniazd, pow.zred.=pow.gniazd
-IIIAU,BU-pow.man. j.w, pow odn=pow. "międzygniazdowa", pow.zred.=pow.odn. odjąć pow. biogrup
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Teo pisze:Przecież tam w instrukcji i moim poście wskazali co nie może być większe od czego.

W TPP z reguły i większości przypadków robi się zabieg na całości manipulacyjnej czyli taka sama powierzchnia zredukowana.

Jeżeli idzie o rębnie to manipulacyjna jest powierzchnią całości. Zredukowana to tylko tyle na czym było aktualnie cięte. Odnawiając na tym co uciąłeś masz odnowieniową - równą zredukowanej. Zredukowana i odnowieniowa są po prostu często po wielokroć takie same jeżeli idzie o hektary.

Prawo Panów z inspekcji mówić różne rzeczy, niestety odpowiedzialność za nieprzestrzeganie instrukcji spada nie na Pana inspektora a na tego kto wprowadza w SILP.
Ad. TPP - np. w pierwszym roku obowiązywania pul zrobiono zabieg w oddz. 1 a (2 ha).
Następnie w drugim roku pul nadleśnictwo dostało nowy operat i okazało się, że oddz. 1 a został połączony z oddz. 1 c i obecnie to oddz. 1a o pow. 5 ha.
Planując zabieg TPP na trzeci rok pul w oddz. 1 a powierzchnia zredukowana będzie więc mniejsza - bo tylko 3 ha.
Ad. rębnie - powierzchnia zredukowana to na ogół powierzchnia do odnowienia minus pozostawione biogrupy (ekotony).
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

To jest klasyczny i nierozwiązany do dziś problem planowania na samym przejściu operatów.

Zrobiłem nieco inaczej - w ostatnim roku starego operatu wybrałem na nowy rok planu ( i nowego operatu) tylko te powierzchnie, które miały takie same adresy i powierzchnie manipulacyjne w starym i nowym opisie taksacyjnym. I z tego co wiem reszta kolegów też tak zrobiła.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Też generalnie tak właśnie zrobiłem. W przybliżeniu.
Bo dopiero później okazało się, że to, co dostaliśmy ostatecznie z BUL trochę odbiegało od wcześniejszych naszych uzgodnień.
A do tego nowy pul dostaliśmy w pod koniec drugiego roku jego obowiązywania, gdy plany na trzeci rok już były dawno zrobione.
Generalnie 3 lata planowania trochę w ciemno ...
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
kurdesz
początkujący
początkujący
Posty: 192
Rejestracja: poniedziałek 21 lis 2011, 21:05
Lokalizacja: z lepszych czasów

Post autor: kurdesz »

Teo napisał "Manipulacyjna (ar) powierzchnia całego wydzielenia, "
raczej nie- np. wydzielenie 1a pow.wydzielenia24,00ha; RbIA 1 pas pow. 3,98 ujmuje się powierzchnie pasa manipulacyjnie a nie 24,00ha całego wydzielenia
Renifer
początkujący
początkujący
Posty: 40
Rejestracja: czwartek 12 sty 2012, 12:54
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: Renifer »

Przeczytałem dostępne dyskusje, otrzymałem ciekawą instrukcję ewidencjonowania powierzchni. Ale jak w życiu pytania się mnożą. U mnie występuje prawie wyłącznie Rb. IVD a w pow. do odnowienia ma być wpisywana tylko pow. przewidywana do odnowienia sztucznego. A gdy nie jest, to co mam wpisać w pow. zredukowaną - 0 ? Skoro pow. zredukowana to pow. zabiegu ?
uva uvam vivendo varia fit
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67142
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Jeśli nie odnawiasz, to pow. do odnowienia będzie równa 0, zaś pow. zredukowana będzie równa powierzchni, na której ciąłeś. Gdy ja robiłem rębnię IVD to pow. zredukowana była równa manipulacyjnej, a pow. odnowienia równała się odnowionej sztucznie.
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Teo napisał "Manipulacyjna (ar) powierzchnia całego wydzielenia, "
raczej nie- np. wydzielenie 1a pow.wydzielenia24,00ha; RbIA 1 pas pow. 3,98 ujmuje się powierzchnie pasa manipulacyjnie a nie 24,00ha całego wydzielenia
Wszystko już było opisane wcześniej - w wypadku użytkowania poszczególnych pasków tak będzie ale nie kiedy tnie się całym pododziałem. Akurat ja tnę całymi pododziałami i powierzchnia manipulacyjna jest zawsze równa powierzchni całęgo pododziału.
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Capricorn pisze:Jeśli nie odnawiasz, to pow. do odnowienia będzie równa 0, zaś pow. zredukowana będzie równa powierzchni, na której ciąłeś. Gdy ja robiłem rębnię IVD to pow. zredukowana była równa manipulacyjnej, a pow. odnowienia równała się odnowionej sztucznie.
Wszystko w temacie.
ODPOWIEDZ