początki

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
F
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 21 lip 2014, 11:52

początki

Post autor: F »

Moje zainteresowanie tematem lasów wynikło z tego, że jeden ze starszych członków rodziny postanowił, że warto uregulowac kwestię gruntów, które nieformalnie nabyli na poczatku XX wieku jego rodzice, a następnie przypadły one jemu.

Jest ujawniony w ewidencji jako władający, natomiast włascicel widnieje jako nieustalony.

Ponieważ mieszkam stosunkowo najbliżej tych gruntów (kilkadziesiąt kilometrów), to padło na mnie, że mam się zająć ta sprawą (reszta rodziny - drugi koniec Polski).

Obszar w sumie ok. 2 ha składa się obecnie z 4 działek (2 Ls i 2 po częsci LS a po części R najsłabszych klas).
Jak to z reguły bywa - dość wąski ale długi pasek.
W praktyce wygląda to tak, że całość porosła lasem, trudno mi ocenić iluletnim, ale na oko około 30-40 (miejscowi opowiadali, że mniej więcej wtedy był huragan, który wszystko położył w okolicy, więc mniej więcej od wtedy ten las musiał się odnawiać). Prawie wszystko to sosna. Jest też jeden piękny dąb, który musiał przetrwac wichurę, bo wygląda na lat kilkaset (opasać go mogłoby kilku dorosłych ludzi)

Dzięki lekturze forum dowiedziałem się już paru rzeczy, o inne pewnie będę pytał. Zakochałem się w tym lesie :)

Na razie jestem na etapie wystąpienia o plan urządzenia lasu i planu ochrony przyrody (są aktualne, ale na bipie ich nie ma).

Zastanawiam się nad opcją kupienia pasów gruntu LS i R obok i zostania "trochę leśniko-rolnikiem". Miasta mam powyżej uszu. Chodzą mi po głowie różne pomysły na ten grunt, na razie niezbyt sprecyzowane, bo i za mało o tym wszystkim jeszcze wiem.

Na ta chwilę będę wdzięczny za wszelkie wskazówki , co w takim lesie należałoby technicznie zrobić, żeby i lasowi było dobrze i żeby leśniczy nie był zły ;) (szczególnie kwestia dopuszczalności jako takiego uporządkowania wstępnego lasu i zadrzewień w sensie pozbycia się np. zbędnych krzaków , połamanych gałęzi, możliwości oznaczenia granic czy ew. grodzeń w przyszłości).
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169487
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

F pisze:Na ta chwilę będę wdzięczny za wszelkie wskazówki , co w takim lesie należałoby technicznie zrobić, żeby i lasowi było dobrze i żeby leśniczy nie był zły
Najlepiej zaprosić leśniczego. Powinien udzielić Ci szczegółowych wskazówek.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
F
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 21 lip 2014, 11:52

Post autor: F »

Sten pisze:
F pisze:Na ta chwilę będę wdzięczny za wszelkie wskazówki , co w takim lesie należałoby technicznie zrobić, żeby i lasowi było dobrze i żeby leśniczy nie był zły
Najlepiej zaprosić leśniczego. Powinien udzielić Ci szczegółowych wskazówek.
Jestem umówiony na rozmowę na jego dyżurze.

Dobrze rozumiem, że skoro przez właściciela lasu w rozumieniu u.o.l. należy rozumieć także samoistnego posiadacza, to wszelkie obowiązki właściciela lasu prywatnego ciążą także w ww. stanie na ujawnionym jedynie jako władający w ewidencji ?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

F pisze:
Sten pisze:
F pisze:Na ta chwilę będę wdzięczny za wszelkie wskazówki , co w takim lesie należałoby technicznie zrobić, żeby i lasowi było dobrze i żeby leśniczy nie był zły
Najlepiej zaprosić leśniczego. Powinien udzielić Ci szczegółowych wskazówek.
Jestem umówiony na rozmowę na jego dyżurze.

Dobrze rozumiem, że skoro przez właściciela lasu w rozumieniu u.o.l. należy rozumieć także samoistnego posiadacza, to wszelkie obowiązki właściciela lasu prywatnego ciążą także w ww. stanie na ujawnionym jedynie jako władający w ewidencji ?
Jak spotkasz się z leśniczym, to zapytaj, czy dla Twojego lasu jest ważny i aktualny upul (uproszczony plan urządzenia lasu). A wtedy sprawdź:
1. Co (jakie zabiegi gospodarcze) są zaplanowane dla tego lasu.
2. Kto w upul figuruje jako właściciel.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
ODPOWIEDZ