nawożenie mineralne buka

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Biały Miś
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 31 mar 2014, 20:21

nawożenie mineralne buka

Post autor: Biały Miś »

Witam

Dwa lata temu zebrałem sobie i wysiałem nasiona buka tak dla własnego zaspokojenia zapotrzebowania na sadzonki tego gatunku :) Mam pytanie jakim nawozem mineralnym moge je teraz podsypać na wiosnę ?:) Jak mogę oczywiście:).

P.S. Nie jestem leśnikiem:)
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3743
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

1) a masz już sadzonki, czy dopiero wysiewasz?
2) po co chcesz nawozić?
Biały Miś
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 31 mar 2014, 20:21

Post autor: Biały Miś »

Mam już, chcę "podsypać" bo wysiałem je do słabej ziemi i chciałbym je wzmocnić. Na szkółkach leśnych nie nawozi się ...?
Awatar użytkownika
Seeman
leśniczy
leśniczy
Posty: 607
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 10:02
Kontakt:

Post autor: Seeman »

Nawozi się.

Pytanie moje brzmi - co to znaczy "słaba gleba"? Piasek? Glina? Gleba rolna? To spora różnica, ale może coś doradzę, siedzę w temacie dość mocno.
PRINCZI
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 397
Rejestracja: sobota 21 cze 2014, 11:20

Post autor: PRINCZI »

PODEPNĘ SIĘ POD TEMAT

wiosną (maj)trochę przemarzły mi sadzonki buka.Teraz marnie to odbija, czy mogę pomóc we wzroście nawożąć teraz dolistnie Basfoliar 36 extra.
Awatar użytkownika
Seeman
leśniczy
leśniczy
Posty: 607
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 10:02
Kontakt:

Post autor: Seeman »

Stanowczo za dużo azotu - wystarczy jakiś Florovit, Bioekor czy coś w tym stylu. Jeżeli azot, to mocznik w stężeniu ok 2% (20g mocznika/1 litr roztworu co daje nieco poniżej 1% azotu) nie dłużej niż do końca lipca. W sierpniu już co najwyżej wieloskładnikowe w połowie zalecanego stężenia/dawki.
PRINCZI
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 397
Rejestracja: sobota 21 cze 2014, 11:20

Post autor: PRINCZI »

ale ten Basfoliar 36 extra ma być w zalecanym stężeniu 0,5 %
Awatar użytkownika
Seeman
leśniczy
leśniczy
Posty: 607
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 10:02
Kontakt:

Post autor: Seeman »

No to inaczej - Bioekor lub Florovit stosujesz 1% lub 0,5% w 400 litrach na hektar. Basfoliar niby 0,5% ale 1500 l/ha. Z którym nawozem dostarczysz więcej azotu/ha? Dużo, dużo więcej...? Buk to nie buraki, ziemniaki czy inne takie. Dla mnie to raczej typowy nawóz rolniczy, opcjonalnie ogrodniczy, gdzie liczy się wielkość plonu i jego "wygląd" do sprzedaży.

Na dodatek nie widzę w jego składzie fosforu odpowiedzialnego za procesy oddychania w komórkach. Większy sens miałby chyba ten 6-12-6 plus ewentualnie ze 2-3 razy roztwór mocznika.
piotrr24
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: środa 05 sty 2011, 18:20

Post autor: piotrr24 »

ja o tej porze odpuściłbym sobie nawożenie nawozem z azotem a co jak przyjdą wczesne przymrozki i rośliny znów ucierpią... jakieś wzmocnienie można walnąć nawozy typu jesiennego mają mało azotu a więcej innych składników potasu fosforu...
Awatar użytkownika
Seeman
leśniczy
leśniczy
Posty: 607
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 10:02
Kontakt:

Post autor: Seeman »

Powoli - azotem dolistnie można spokojnie do końca lipca a wieloskładnikowymi nawet w sierpniu (w niskich stężeniach) - brak pewnych pierwiastków (w tym budulcowego azotu) również może spowodować różne perturbacje.

Generalnie trzeba było wcześniej pomyśleć o nawożeniu (zaraz po przymrozkach) by zmniejszyć skutki stresu i zainicjować odbudowę organów.
piotrr24
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: środa 05 sty 2011, 18:20

Post autor: piotrr24 »

racja dolistnie jeszcze można... pisząc myślałem o granulacie
PRINCZI
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 397
Rejestracja: sobota 21 cze 2014, 11:20

Post autor: PRINCZI »

po przymrozkach nie było liśći, a chciałem tym dolistnym nawozem
PRINCZI
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 397
Rejestracja: sobota 21 cze 2014, 11:20

Post autor: PRINCZI »

Co polecacie vz nawozów jesiennych?, najlepiej dolistnych.
Biały Miś
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 31 mar 2014, 20:21

Post autor: Biały Miś »

Witam ponownie:) sadzoneczki buka ładnie rosną ale ostatnio zobaczyłem ze na niektórych listkach pojawił się taki biały nalot coś ale taka biała pleśń ( pewnie związane jest to z tym że mamy mokre i gorące lato) w związku z czym mam pytanie do fachowców co to może być za choroba i jak ją zwalczać? Dzięki za odpowiedzi.
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3743
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Biały Miś pisze: biała pleśń
jeśli jest to biała pleśń - to na pewno jakiś grzyb!

być może powodujący mączniaka, być może szarą pleśń, być może inne - wrzuć zdjęcia (lub po prostu zastosuj fungicyd typu Miedzian, Amistar, Topsin).
aska99
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 14 wrz 2014, 14:57

Post autor: aska99 »

też mi się wydaje, że to jakiś grzyb się wkradł, ja na takie plamki sotosowałam Amistar i pomogło, ale jak nie jesteś pewny to sobie jeszcze doczytaj tu ...[mod]...niedozwolona reklama... i tam, a nam koniecznie wrzuć fotki żeby zobaczyć jak to rzeczywiście wygląda. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ