Sposoby zagospodarowania wybranych siedlisk

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tobikedz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 13:21
Lokalizacja: Duże miasto

Sposoby zagospodarowania wybranych siedlisk

Post autor: tobikedz »

Hej!

Tak jak w temacie

3 możliwe sposoby w każdym siedlisku zagospodarowania grądu (siedlisko 9170) , boru chrobotkowego (siedlisko 91T0) , kwaśnej dąbrowy (siedlisko 9190) w fazach drzewostanu rębnego
My borów włodarze
Stajem przy sztandarze.
Darz Bór! – tak hasło brzmi,
Gra hejnał chór -
Darz Bór! – Darz Bór!
Awatar użytkownika
tobikedz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 13:21
Lokalizacja: Duże miasto

Post autor: tobikedz »

Niestety, widać , że zapytanie jest zatrudne albo nie jasne dla was, dlatego ja odpowiem tak:

13. Opisz 3 możliwe sposoby zagospodarowania grądu (siedlisko 9170) w fazie drzewostanu rębnego

Do ich odnawiania zaleca się rębnie częściowe (II) lub
stopniowe. W praktyce wysiłek leśników jest zwykle nakierowany na odnowienie dębu. Dla jego uzyskania, często
przed wykonaniem cięć obsiewnych rębni częściowej, usuwa się podrost grabowy, zakładając, że grab, jako gatunek bardzo dynamiczny, spontanicznie pojawi się pod
przyszłym drzewostanem. W niektórych nadleśnictwach,
zwłaszcza na wilgotniejszych siedliskach, leśnikom nie
udaje się uzyskiwać naturalnych odnowień dębu. W rezultacie nawet w drzewostanach dębowych gospodaruje się
rębniami zupełnymi (Ic) ze sztucznym odnowieniem.

14. Opisz 3 możliwe sposoby zagospodarowania boru chrobotkowego (siedlisko 91T0) w fazie drzewostanu rębnego

Wybiórcze pozyskanie pojedynczych drzew, w miar´ potrzeb
gospodarczych właściciela, mające charakter „rębni plądrowniczej” upodabnia się pod względem ekologicznym
do silnych cięć przerębowych. W praktyce ten sposób gospodarowania okazuje się, z punktu widzenia wartości
przyrodniczych, dość korzystny: z reguły umożliwia bowiem powstawanie naturalnych odnowień sosny, a także
zapewnia dobre warunki rozwoju chrobotkom i sasankom
Metod skutecznego zachowania tego typu siedliska przyrodniczego poszukiwać należy prawdopodobnie właśnie
w sferze modyfikacji rębni przerębowych (V), w wariantach
operujących dość intensywnymi cięciami. Optymalne dla
porostów zwarcie drzewostanu nie przekracza 60%.

15. Opisz 3 możliwe sposoby zagospodarowania kwaśnej dąbrowy (siedlisko 9190) w fazie drzewostanu rębnego
Lasy na opisywanych siedliskach są z reguły zagospodarowane rębniami zupełnymi, a drzewostany są wycinane
zwykle w wieku ok. 100 lat. Rębnia zupełna, zwłaszcza
ograniczona do wąskich zrębów (Ic) i uwzględniająca potrzebę pozostawiania części drzew oraz całych kęp lasu,
wydaje się w tym ekosystemie być mniej szkodliwa niż
w większości innych typów lasu.
My borów włodarze
Stajem przy sztandarze.
Darz Bór! – tak hasło brzmi,
Gra hejnał chór -
Darz Bór! – Darz Bór!
Awatar użytkownika
tobikedz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 13:21
Lokalizacja: Duże miasto

Post autor: tobikedz »

Jeszcze dodam, że punkt 15 ująłbym jednak inaczej, po źródło zrębie wydaje się niepewne

Punkt 15 ująłbym inaczej. Na takich siedliskach, gdzie dobrze rośnie dąb, dając możliwość odnowienia go w sposób naturalny , zastosowałbym cięcia częściowe lub stopniowe. Ochrona bierna kwaśnych dąbrów w wielu przypadkach jest dobrym sposobem ochrony kwaśnych dąbrów. W Wielu siedliskach BMśw oznaczało by to w sumie hodowle typowych drzewostanów liściastych, jednak zastosowanie rębni IVd z cięciami zupełnymi pozwoliłoby wprowadzić gatunki światłożądne jak np sosna.
http://siedliska.gios.gov.pl/pdf/przewo ... y_9190.pdf
My borów włodarze
Stajem przy sztandarze.
Darz Bór! – tak hasło brzmi,
Gra hejnał chór -
Darz Bór! – Darz Bór!
Awatar użytkownika
Kornik90
początkujący
początkujący
Posty: 28
Rejestracja: niedziela 15 cze 2014, 16:58

Post autor: Kornik90 »

Jeszcze dodam, że punkt 15 ująłbym jednak inaczej, po źródło zrębie wydaje się niepewne
Co to jest "źródło zrąb"?
Awatar użytkownika
tobikedz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 13:21
Lokalizacja: Duże miasto

Post autor: tobikedz »

powinno to być... " bo te źródło o zrębie wydaje się być niepewne". Taki tekst dostałem od kolegi , ale nie powiedział skąd ten pomysł na taki stan rzeczy

Akurat na egzaminie miałem bór chrobotkowy, tam pisało 3 metody, dlatego zastosowałem ta przerębową ( brzmi troche śmiesznie na Bs, bo raczej przyzwyczajony jestem do jodły w tej metodzie), dodałem rębnie 1c i IVd
My borów włodarze
Stajem przy sztandarze.
Darz Bór! – tak hasło brzmi,
Gra hejnał chór -
Darz Bór! – Darz Bór!
ODPOWIEDZ