Pomoc przy kalkulatorze miąższości drewna na tel i tablet

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67132
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

zyndata pisze:W1, W2... wysokość jednostkowa
Nie, to wysokość stosu. Chodzi o uzyskanie średniej wysokości stosu, a nie poszczególnych wałków :)
Takie pomiary wykonuje się podczas mierzenie wysokości każdego stosu nieregularnego. W krótkich (do 5m) stosach minimalnie muszą być trzy pomiary na każdej stronie stosu, jednak nie rzadziej niż co metr, w stosach szerszych nie rzadziej niż co 2 m. Jak by nie patrzeć dokonuje się minimalnie 6 pomiarów, z których wyciągnąć należy średnią wysokość. Ponadto w stosach stosowany jest 5% nadmiar.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

Juz rozumiem sposob obmiaru stosu.
Jednak chcialbym sie jeszcze upewnic co do nadmiaru.

Nadmiar 5% oznacza ze objetosc stosu wys x dlugosc x szer pomniejszam jeszcze o 5% i calosc mnoze jeszcze o wspolczynnik z tablic, odpowiedni dla kazdego z sortymentow?
(Wys x szer x dlug) x 0,95 x wspolczynnik-z-tablicy

Czy te 5% odnosi sie tylko do wysokosci i gdy policze srednia wysokosc czastkowa musze ja pomnozyc przez 0,95 ?


Wybaczcie ze pytam o tak dla was oczywiste rzeczy, jednak chcialbym w pelni pojac temat zanim zabiore sie do pisania aplikacji. Oszczedzi mi to czasu na poprawki.
zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

Przeglądałem temat na forum o pomiarach stosu.
Już wiem ze nadmiar dotyczy wysokości stosu w związku z osiadaniem drzewa w gruncie.

Zatem wzór będzie wyglądał

miąższość = (długość x szerokość x wysokość_z_nadmiarem) * współczynnik_z_tablic

wysokość = (wys1 + wys2 + wys3 + ... + wysN)/N
wysokość_z_nadmiarem = wysokość + wysokość * nadmiar (czyi wysokość powiększona o 5 lub 10 procent)
narmiar = 0,05 lub 0,1


nadmiar:
dla drewna średniowymiarowego grup S2 i S4 - 5%;
drewna średniowymiarowego grypy S3a i małowymiarowego grup M1 i M2 - 10%.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67132
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

zyndata pisze:Nadmiar 5% oznacza ze objetosc stosu wys x dlugosc x szer pomniejszam jeszcze o 5% i calosc mnoze jeszcze o wspolczynnik z tablic, odpowiedni dla kazdego z sortymentow?
(Wys x szer x dlug) x 0,95 x wspolczynnik-z-tablicy
Dokładnie tak :)
zyndata pisze:Czy te 5% odnosi sie tylko do wysokosci i gdy policze srednia wysokosc czastkowa musze ja pomnozyc przez 0,95 ?
NIe ma to znaczenia, to mnożenie, więc w którymkolwiek momencie zastosujesz mnożnik uzyskasz ten sam wynik, choć należy wspomnieć jak stanowi norma. Mówi ona owoż, że to wysokość stosu należy pomniejszyć o 5%, a nie objętość całego stosu. Tak więc aby wzór był zgodny z zapisem normy należy zastosować go tak:

Długość x szerokość x (wysokość x 0,95 zaokrąglona do pełnych cm) x współczynnik z tabeli :)
zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

acer_75 pisze:Zarządzenie 72 DGLP wprowadza zakres długości od 2,7 do 14,0 m dla drewna wielkowymiarowego iglastego z tym, że za zgodą stron dopuszcza się wyrabianie dłużyc pow. 14m
jaka jest maksymalna długość dla drzew liściastych?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67132
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

PN-92/D-95008 nie przewiduje takiego ograniczenia.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105094
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:PN-92/D-95008 nie przewiduje takiego ograniczenia.
Myślę, że należy kierować się w tym względzie prawem o ruchu drogowym i przyjąć ograniczenia wynikające z rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. 2003 nr 32 poz. 262). Mówi ono w dziale II, § 2, że długość pojazdu członowego nie może przekraczać 16,50 m a zespołu złożonego z pojazdu i przyczepy 18,75 m. To skutecznie ogranicza długość każdej dłużycy do wymiarów takich aby po załadowaniu na pojazd nie przekroczył on wymiarem podanych ograniczeń. Tak samo bowiem jak musimy pilnować dopuszczalnej masy pojazdu tak i nie wolno ładować ładunków dłuższych niż dopuszczalne. "Krokodylki" by się ucieszyły bo byłby (oprócz kierowcy) jeszcze i leśniczy do płacenia mandatu. :D
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67132
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:Myślę, że należy kierować się w tym względzie prawem o ruchu drogowym
Chyba niekoniecznie - zwróć uwagę, że jeżeli kierować by się prawem to nijak nie da się poskładać 14 metrowej sztuki na przyczepie. Należy ją więc przeciąć, a skoro tak to i drewno liściaste można przecinać i to zależy od odbiorcy. Szkoda byłoby ucinać drewno dobrej jakości tylko dlatego, że ogranicza nas długość zestawu zwłaszcza, że stosujemy odbiór sekcyjny, My wyciągamy co najlepsze, a klient sam może zdecydować w którym miejscu drewno przecina. Ja nadal robię iglaste W0 nawe20 i więcej metrowe, bo tego oczekuje klient i to zapisał w umowie. Odbierając drewno nie wiem jakim zestawem przyjedzie klient, więc skąd mam wiedzieć jaka długość miała by mnie ograniczać? Wszak zawsze może to być auto z przyczepą i w tym wypadku nawet 10 m długość może być zbyt duża...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105094
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:jeżeli kierować by się prawem to nijak nie da się poskładać 14 metrowej sztuki na przyczepie
I słusznie. Nikt nie wozi 14 metrowej sztuki na przyczepie.
Capricorn pisze:20 i więcej metrowe, bo tego oczekuje klient i to zapisał w umowie. Odbierając drewno nie wiem jakim zestawem przyjedzie klient
Jeżeli klient tak zapisał w umowie to głupi był ten, kto podpisał taką umowę. Tak, ja wiem, ze wszyscy będą tłumaczyć się, że to problem klienta jak to wywieźć ale gdy przyjadą panowie z ITD z mandatem to kto za to "beknie"?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67132
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:Jeżeli klient tak zapisał w umowie to głupi był ten, kto podpisał taką umowę.
Niekoniecznie. Analogicznie jak w przypadki sztuk 14 metrowych na przyczepie tutaj również odbierający odpowiada za maksymalną długość ładunku. To on musi sobie wymanipulować sztuki tak, by zespół nie przekraczał dozwolonej prawem długości. Zysk jest z tego taki, że klient sam manipuluje sztuki na najlepszą dla niego długość i klasę, zaś przewoźnik maksymalnie wykorzystuje przestrzeń ładunkową. Nie widzę w tym nic głupiego.
Jeśli w sklepie kupisz paletę kostki brukowej i załadujesz ją na przyczepkę o ładowności 200 kg to nie złamie prawa sprzedawca tylko Ty. Wszak to nie sprzedawcy sprawą jest zadbanie o właściwą wagę skoro taki, a nie inny towar kupił. Czyż nie?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105094
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn, przeładuj pojazd dłużycowy i obroń się przed zarzutami ITD, że to Ty jako spedytor masz dopilnować aby pojazd z magazynu (lasu) nie wyjechał przeładowany. Co do długości - analogia pełna.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67132
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Nie zgadzam się. Jako spedytor drukując kwit, na którym wyraźnie napisana jest długość poszczególnych sztuk wystarczająco informuję przewoźnika, że drewno w całości będzie wykraczało poza dopuszczalne wartości i musi zostać przycięta do odpowiednich długości. Jakie one są to już sprawa przewoźnika. Ja nie mam obowiązku mierzyć całego zestawu (przynajmniej na razie) :wink:
zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

Witam.
Bardzo proszę fachowców o rzucenie okiem na aplikacje.
Lista zmian:
1. Obliczanie miąższości drewna w stosach.
1.1 Obliczanie średniej wysokości stosu w oparciu o pomiary cząstkowe.
2. Poprawiona wartość potrącenia dla drewna dębowego i akacjowego o średnicy 50+ cm
3. Dodane ustawienia aplikacji.
3.1 Opcja ograniczenia długości drewna mierzonego w pojedynczych sztukach.
3.2 Opcja ustawienia nadmiaru dla drewna mierzonego w stosach.

Aplikacje dodam do google play gdy będę na 100% pewny że wszystko jest ok.
Na razie aplikacja do pobrania z linka
https://www.dropbox.com/s/3g6jna52nqj3c ... 3_beta.apk

lub dla beta testerow z google play. Jeśli ktoś z użytkowników forum pragnie zostać beta testerem proszę o podanie maila gmail na PW. Zostanie on dodany do odpowiedniej grupy.
Jednak daje to tyle samo co pobranie aplikacji z powyższego linka.

Proszę o raport o potencjalnych błędach, złych opisach, literówkach lub błędach w wyświetlaniu (screeny mile widziane).
Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77767
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... chciałbym prosić autora aplikacji, aby w opisie jej dodał informacje, że powstała ona przy współudziale użytkowników forum Lasy polskie pod adresem www.lasypolskie.pl ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

Sa podziekowania w informacjach o programie. Juz o tym pomyslalem :)
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77767
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... dziękuję ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67132
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

zyndata pisze:3.1 Opcja ograniczenia długości drewna mierzonego w pojedynczych sztukach.
Rozumiem, że jest możliwość jej wyłączenia :)
zyndata pisze:3.2 Opcja ustawienia nadmiaru dla drewna mierzonego w stosach.
Tu nadmiar 5% jest jak sądzę domyślny i również jest możliwość wyłączenia dodawania tegoż :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105094
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Zmiana - sztuki/stosy nie jest intuicyjna. Jakaś podpowiedź dla użytkownika? Plik pomocy? Instrukcja w .pdf? To samo z przyciskiem dodawania pomiaru wysokości. Trzeba wyjaśnić użytkownikowi, że nawet przy jednym pomiarze musi nacisnąć klawisz [+] bo tego trudno się domyślić.
No i najważniejsza sprawa - program (jeszcze?) nie kontroluje wprowadzonej długości stosowego pod kątem jej zgodności z wybraną grupą długości. To znaczy można wybrać grupę długości np. 2,0 : 2,4 a program bez ostrzeżenia pozwoli wprowadzić długość 5 metrów przy czym zastosuje przelicznik taki jak dla grupy wybranej - 0,62 zamiast 0,60.
I ostatnia uwaga "na szybko" - na ekranie prezentacji wyników przycisk [OK] i komunikat o zapisie wyników zasłania dane wyświetlane wyżej. Może to wina ustawień mego aparatu tym niemniej upierdliwe i niechlujne wrażenie robi.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

Capricorn pisze:
zyndata pisze:3.1 Opcja ograniczenia długości drewna mierzonego w pojedynczych sztukach.
Rozumiem, że jest możliwość jej wyłączenia :)
zyndata pisze:3.2 Opcja ustawienia nadmiaru dla drewna mierzonego w stosach.
Tu nadmiar 5% jest jak sądzę domyślny i również jest możliwość wyłączenia dodawania tegoż :)
Jest mozliwosc wylaczenia.
Nadmiar jest dobierany automatycznie zaleznie od sortymentu (5 lub 10%) lub manualnie.
Jakaś podpowiedź dla użytkownika? Plik pomocy? Instrukcja w .pdf? To samo z przyciskiem dodawania pomiaru wysokości. Trzeba wyjaśnić użytkownikowi, że nawet przy jednym pomiarze musi nacisnąć klawisz [+] bo tego trudno się domyślić.
Informacje o tym pojawiaja sie jesli uzytkownik wpisze bledne dane. Jednak dorobie zakladke Pomoc i tam wszystko rozpisze.

Sprawdzanie dlugosci pod wzgledem sortymentu - racja, dorobie to.
Co proponujesz zamiast ikonek sztuki, stosy? Jakis tekst, czy cos innego?
Co do bledow w wyswietlaniu, moge prosic o model urzadzenia? Sprawdze rozmiar ekranu i postaram sie to poprawic.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67132
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Udało mi się raz wygenerować błąd obliczania wysokości
dodałem długość stosu s2a bk 2,5m, szerokość stosu 5.0m i trzy wysokości - 1,1m, 1,05m, 1,02m
kalkulator obliczył mi masę 19,53m3
pozwolił mi wprowadzić kilka wysokości, lecz nie podzielił ich liczby przez ilość pomiarów tylko je zsumował. Obliczona wysokość przez kalkulator to 2,74m.

Po zamknięciu programu i ponownym uruchomieniu nie udało mi się błędu wywołać i wysokość liczona jest poprawnie..

Jeszcze jedna uwaga. Nadmiar wysokości 5% dotyczy również opału domyślnie jest 10
Ponadto nie uzyskuję informacji o błędzie długości wstawiając np. 3m dł. stosu przy ustawionym s2a 1-1,2m. przelicznik brany jest z drewna krótkiego. Tak tez zapisuje do dziennika
ODPOWIEDZ