Zapis zabraniający kobietom pracy przy ścince i zrywce dre

Szkolenia, wypadki, choroby, pierwsza pomoc, ocena ryzyka...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Forsiuc
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: środa 02 kwie 2014, 16:44

Post autor: Forsiuc »

Czy ktoś mi potrafi wskazać zapis zabraniający kobietom pracy przy ścince i zrywce drewna? W aktualnych zasadach BHP i Rozporządzeniu Ministra nie znalazłem takowego, ale nie wykluczam błędu czynnika ludzkiego, czyli mojego przeoczenia. Natomiast przeglądając załącznik do SIWZ dotyczący technologii wykonywania tych prac wynalazłem sobie taki właśnie zapis, do ścinki i zrywki dopuszczający do pracy tylko mężczyzn, którzy skończyli 18 rok życia i mają odpowiednie badania lekarskie.
Awatar użytkownika
pasiecznicki
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1435
Rejestracja: czwartek 14 paź 2010, 19:52

Post autor: pasiecznicki »

W "Twoim" SIWZ znajduje się najprawdopodobniej odniesienie do starej instrukcji BHP przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej (wprowadzonej Zarządzeniem nr 19 DGLP z 14 lipca 1997r.), gdzie w par. 124 pkt 1 , 2, 3 można było znaleźć takie oto zapisy:
" 1. Do prac przy ścince i wyróbce drewna mogą być zatrudnieni tylko pełnoletni mężczyźni, posiadający aktualne
zaświadczenia lekarskie o przydatności do wykonywania zawodu.
2. Kobiety, a pod nadzorem również młodociani, mogą być zatrudnieni tylko przy pracach uprzątających,
wykonywanych po zakończeniu ścinki, wyróbki i zrywki drewna.
3. Na stanowisku drwala-operatora pilarki można zatrudniać wyłącznie mężczyzn posiadających aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy w tym zawodzie, wydane przez specjalistyczną placówkę służby zdrowia oraz zaświadczenie o ukończeniu z wynikiem pozytywnym szkolenie specjalistycznego z zakresu pracy pilarką."
W obecnie obowiązujących zasadach, być może w w obawie przed "potępieniem" ze strony tej oto instytucji https://www.premier.gov.pl/ludzie/agnie ... ewicz.html, zrezygnowano z "rozdzielności" płciowej
"Ano, posłuchaj ty o tym, że życie jest nie do przewidzenia i że każdy ma jakieś drzwi, co ich nie otworzył".
Andrzej Mularczyk, "Każdy żyje jak umie"
Forsiuc
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: środa 02 kwie 2014, 16:44

Post autor: Forsiuc »

Dzięki wielkie. Gdzieś ten zapis miałem z tyłu głowy, teraz już wiem skąd.
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Forsiuc pisze:tylko mężczyzn, którzy skończyli 18 rok życia
Czyli nikt inny. Nie musi być napisane, że kobiety bez względu na wiek, bo to logiczne.
Forsiuc
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: środa 02 kwie 2014, 16:44

Post autor: Forsiuc »

Na podstawie tego co czytałem wydaje mi się, że taki zapis już nie obowiązuje wg najnowszych zasad BHP, więc Panie mogą legalnie ścinać i zrywać w LP.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Forsiuc pisze:Panie mogą legalnie ścinać
Pilarką spalinową nie, ponieważ żaden lekarz nie wyda im odpowiedniego zaświadczenia. Czy kobieta dostała by "papier" na ciągnik zrywkowy nie wiem.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:Czy kobieta dostała by "papier" na ciągnik zrywkowy nie wiem.
Miałem przyjemność pracować z małżeństwem, które pracowało zamiennie przy zrywce drewna forwarderem, więc pewnie papier dostała. Czy dotyczy to innych maszyn zrywkowych nie wiem.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:więc pewnie papier dostała
To, że męża zastępowała nie znaczy, że legalnie.
Trzeba by się w tej sprawie wywiedzieć dokładnie w PIP - co ich eksperci na temat dopuszczalności pracy kobiet na środkach zrywkowych myślą.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169490
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Wedle opinii behapowca, nie ma przeszkód, żeby kobieta miała uprawnienia do ścinki, natomiast wydatek energetyczny niezbędny do wykonywania tej pracy uniemożliwia jej wykonywanie zawodowo.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sten pisze:Wedle opinii behapowca
Nigdy nie twierdziłem, że kobieta nie może mieć uprawnień. Natomiast wedle opinii znajomego spec. med. pracy, narażanie na chorobę wibracyjną kobiecie jest kategorycznie zabronione :)
W sumie kończy się tym samym - kobieta może pójść na kurs i otrzymać uprawnienia pilarza, natomiast nie dostanie zgody od lekarza na wykonywanie tej pracy.
Podobnie miałem ja z moją wadą oka - kurs odbyłem, uprawnienia mam ale ze względu na ryzyko odklejenia siatkówki nigdy zawodowo piłą pracować nie mogę :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

No tak, jeśli mówimy o pracach ręcznymi narzędziami. Maszyny wielooperacyjne to trochę inna bajka. Tam wibracje, hałasy i takie tam, są skutecznie tłumione. Mimo różnicy technologicznej to jednak nadal prace przy ścince i manipulacji oraz zrywce drewna.
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Oprócz kwestii medycznych/ BHP istnieje jeszcze zagadnienie równouprawnienia.

Ktoś się uprze i będą zaraz zarzuty dyskryminacji ze względu na płeć.
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Znam kobiety-leśniczki, które mają uprawnienia na pilarki.
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

maverick pisze:Znam kobiety-leśniczki, które mają uprawnienia na pilarki.
Uprawnienia i praca to nie jest to samo: http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php?p=669988#669988 :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

Teoria sobie, życie sobie. Ciekawe jak to wygląda w przypadku jednoosobowego podmiotu gospodarczego składającego się z pani z piłą. Poza tym już widziałem młodą dziewczynę pracującą pilarką przy pracach konserwacyjnych tzw"zieleni wysokiej" w mieście i widziałem również panią pracującą w lesie. Jako, że widok był to niecodzienny to pozwoliłem sobie poobserwować trochę. Obie panie sprawiały się nieźle :spoko:
ODPOWIEDZ