Karty oceny ryzyka zawodowego

Szkolenia, wypadki, choroby, pierwsza pomoc, ocena ryzyka...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
e.bursy
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 18 lis 2013, 18:09
Lokalizacja: Kluczbork

Karty oceny ryzyka zawodowego

Post autor: e.bursy »

Witam Serdecznie :)
jestem świeżonką z dziedziny BHP. Udało się dostać pracę po studiach w ,,firmie leśnej". Niestety ale dokumenty, które odziedziczyłam po wcześniejszym specjaliście są bardzo ubogie, albo nawet ich nie ma. Przede mną długa i mozolna praca, zabieram się teraz za zrobienie ocen ryzyka zawodowego ale mam z tym mały problem. Otóż jeżeli, ktoś mógłby posłużyć mi pomocą byłabym ogromnie wdzięczna. Otoż zostało mi do zrobienia:
-pracownik leśny,
-operator ciągnika,
drwal motorniczy
-kierownik nadzoru technicznego.
Jeżeli znajdzie się ktoś kto ma może przykładowe karty byłabym bardzo wdzięczna za przesłanie
Pozdrawiam
Ela
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170198
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Jest tu kilku BHP- owców, którzy pewnie Ci pomogą :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Gorajczyk66
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1093
Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: z Kaszub.

Post autor: Gorajczyk66 »

Jako "były" BHP-owiec polecam: ATEST. Tamże >Cykle tematyczne> ocena ryzyka....
Wprawdzie dawno tam nie zaglądałem, więc nie wiem czy interesujące Ciebie karty oceny są sporządzone.
Zawsze jednak możesz się zwrócić o pomoc do Twojego regionalnego/wojewódzkiego OSPS BHP.

Tam porady, można także im zlecić przeprowadzenie oceny ryzyka....
Jako "świerzynka" możesz mieć problemy z prawidłowym przeprowadzeniem tej oceny, sporządzeniem potrzebnych list kontrolnych , itp...
Chyba że jesteś inż.bhp....
Powodzenia! :)
Bogusław.

„Nadchodza znowu epoki, w których przeżyje tylko to, co umie pełzać”. Mikołaj Gomez Davilla

_______________________________________
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170198
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Zajrzyj też e.brusy do Zarządzenia nr 32/2000 DGLP w sprawie wprowadzenia metodyki i dokumentacji oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy w PGL LP
http://www.lasy.gov.pl/dokumenty/zarzad ... 4/z32-2000
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Pamiętaj również, że do pomocy w ocenie ryzyka zawodowego zobowiązany jest lekarz medycyny pracy pełniący swoje zadania w Twojej firmie a także bezpośredni przełożony pracownika, którego stanowisko jest oceniane. Ocenę ryzyka powinno się przeprowadzić zespołowo.
Jest jeszcze kwestia jaką metodą. W LP robi się to mniej więcej tak, że pierwsze ocenia się czynniki zagrożenia a potem dla każdego z nich ocenia się prawdopodobieństwo wystąpienia, ciężkość skutków i jeszcze jeden czynnik którego teraz nie pamiętam... i na tej podstawie ustala się łączny współczynnik który daje wielkość szacowanego ryzyka. Jest na to wszystko bodajże jakaś metodyka zdaje się, że wprowadzona zarządzeniem Dyra - zawsze można się tą metodyką podeprzeć. Jak sobie jutro przypomnę to to sprawdzę w Lexie i dam Ci znać ...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Gorajczyk66
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1093
Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: z Kaszub.

Post autor: Gorajczyk66 »

Przy ocenie ryzyka niezwykle przydatne są Listy kontrolne.

Więcej informacji po "zagooglowaniu" lista kontrolna bhp w leśnictwie
Można też "googlować" lista kontrolna bhp

Ja w przeszłości na swoje potrzeby w zależności od potrzeb sam sporządzałem listy kontrolne.
Dotyczyło to m.in zagadnień dot. bhp i oceny ryzyka w transporcie - eksploatacja pojazdów, czynności obsługowo-naprawcze, itd...
Ale było to w czasach kiedy rozpoczęto wprowadzanie obowiązku dokonywania oceny ryzyka zawodowego i nie było jeszcze tak wielu różnych tzw. "gotowców".
Zawsze też warto porozmawiać o tym z fachowcami z OSPS BHP

Zapewne wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj
Bogusław.

„Nadchodza znowu epoki, w których przeżyje tylko to, co umie pełzać”. Mikołaj Gomez Davilla

_______________________________________
AndrzejM
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: środa 22 sty 2014, 19:30

Post autor: AndrzejM »

Macie problem z leśnym bhp, piszcie pomoge, doradze.
Andrzej
ODPOWIEDZ