Miąższość grubizny dębu 20 letniego

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

crocidura pisze:Przecież w podanej przez wod4 miąższości jest cała grubizna (drewno grubsze niż 7 cm w korze). A WB0 to grubsze niż 20 cm...
Cały dowcip polega na tej tabeli gdzie są podane współczynniki przeliczające wartość WB0 na wartość drzewa, które mamy wycenić (jeśli mnie pamięć nie myli, to są to tablice opracowane przez prof. Tramplera)
Piotrek pisze:Drażni mnie to przeliczanie wartości na klasę B bo w tych drzewach, jeśli dobrze widzę ne zdjęciach, to klasy B nie wymanipuluje...
Nie o to chodzi.

Dziś też mogę policzyć wartość np. żerdzi w oparciu o wartoś WB0 , muszę tylko znać mnożnik mówiący ile razy wartość 1m3 żerdzi jest mniejsza od wartości 1m3 drewna klasy WB0.

Prof. Trampler opracował takie tablice w oparciu o średni statystyczny udział sortymentów dla danego gatunku i danej pierśnicy. Te mnożniki umożliwiają wycenę drzew na podstawie obecnej wartości WB0.
Rachunek łatwy, prosty i można w oparciu o ten rachunek dokonać wyceny.
Każda wycena jest jakimś przybliżeniem wartości ... są różne metody ... i różne wartości osiągniemy stosując te metody.

Wykładowcą nie jestem, wyceną takich drzew też się nie zajmuję, ale zastosowanie powyższej metody ma sens dla zadrzewienia składającego się z wielu drzew (ma sens dla drzewostanu, który w powszechnej ewidencji gruntów nie jest lasem lecz zadrzewieniem).
Zastosowanie tej metody dla pojedynczego drzewa rosnącego gdzieś w polu jest obarczone tak dużym błędem, że nie odważyłbym się go zastosować... choćby na wysokie prawdopodobieństwo występowania obszernej zgnilizny wewnętrznej... no ale ja jestem jedynie skromnym leśnikiem, choć z dużą praktyką.

Jeśli wykładowcy chodzi jedynie o nauczenie stosowania tej metody, to OK ... studenci takie ćwiczenie wykonać powinni. Mam nadzieję, że na wykładach poda jeszcze inne metody wyceny i podpowie, jaką metodę, gdzie i kiedy najlepiej stosować.
wod4 pisze:Teraz trzeba z najbliższego nadlesnictwa zdobyć:
- cenę za 1m3 surowca klasy WB0 So 2 (w drugim stopniu grubości),
Czy w drugim stopniu grubości... tu raczej chodzi o średnią cenę WB0 czyli dodajemy cenę WB01+ WB02 + WB03 i to dzielimy przez 3
Nie mieszamy tu średnicy środkowej drzewa, które wyceniamy ...

Jeszcze jedna uwaga - w którymś linku widziałem we wzorze Denzina symbol d2 z objaśnieniem" pierśnica" a chodzi o kwadrat pierśnicy co powinno być zapisane d²
wod4

Post autor: wod4 »

Atlas pisze:Czy w drugim stopniu grubości... tu raczej chodzi o średnią cenę WB0 czyli dodajemy cenę WB01+ WB02 + WB03 i to dzielimy przez 3
Przytoczyłem to WB02 za prof. dr hab. Wojciechem Wilkowskim – kierownikiem Zakładu Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Politechniki Warszawskiej, który jest „guru” w wycenie nieruchomości leśnych i który jest egzaminatorem tych studentów.
Wyjaśnienie dlaczego przyjął on to WB02 jest pod linkiem, który już ze dwa razy w wątku zmieściłem, więc powtarzać nie będę
:)
Poza tym: czy przeciętna cen z wszystkich stopni grubości WBO, czy cena WB02 - błąd statystyczny tej metodyki się nie zmienia, bo raz wycena odnosi się do drzewostanów cienkich i wtedy nie ma sensu uwzględniać najgrubszych WB0, innym razem szacuje się drzewa grubsze...
wod4

Post autor: wod4 »

Atlas pisze:Prof. Trampler opracował takie tablice w oparciu o średni statystyczny udział sortymentów dla danego gatunku i danej pierśnicy. Te mnożniki umożliwiają wycenę drzew na podstawie obecnej wartości WB0.
Kiedy prof. Trampler opracowywał tablice, nie było czegoś takiego jak WA0, WB0, WC0, WD.
Zmieniła się klasyfikacja drewna i te tablice nie powinny być stosowane. I znaczenie wyrazu sortyment bardzo się zmieniło.
W roku 2002, wraz z rozporządzeniem MŚ ukazały sie nowe tablice, uwzgledniające KJW, zaś stare zarzędzenie z 1985 roku (i wprowadzone wraz z nim tablice Tramplera) przestały obowiązywać.
Pomijam tu, że prawdopodobnie dokładność szacowania przy użyciu jednych i drugich nie bedzie od siebie bardzo odbiegać. Istotne jest, zeby nie stosować nieważnych przepisów prawa (tablic bedących załacznikiem do prawa, które utraciło moc).
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

wod4 pisze:Wyjaśnienie dlaczego przyjął on to WB02 jest pod linkiem, który już ze dwa razy w wątku zmieściłem,
Przepraszam nie zagłębiłem się w ten tekst.
wod4 pisze:te tablice nie powinny być stosowane.
Tu mamy zgodność.
Szkoda, że wykładowca nie ćwiczy studentów z czegoś pożyteczniejszego i aktualnego.
wod4 pisze:jest „guru” w wycenie nieruchomości leśnych
Taką uaktualnioną metodyką można wyceniać (w przybliżeniu) lasy, pojedyncze drzewa usuwane w lesie/drzewostanie, ale nie pojedyncze drzewa w zadrzewieniu.
wod4 pisze: który jest egzaminatorem tych studentów.
To nie wolno nam mieszać studentom w głowach, bo mogą się czegoś sensownego nauczyć ale egzamin obleją ... :wink:
moondriver
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3145
Rejestracja: poniedziałek 22 paź 2012, 19:10
Lokalizacja: z Księżyca;)

Post autor: moondriver »

Pierśnice pomierzone. Trochę niewygodnie się mi mierzyło, więc co poniektórym z "dąbków" należy odjąć tak z 2-4 cm średnicy. Miałam tak tylko dla własnej wiadomości zmierzyć, ale ku memu zaskoczeniu Autorka tematu przyznała mi 'punkcik' za "pierśnicowy post", więc zawlokłam się dzisiaj pod te pikne stare ( :wow: ) dęby.

Od lewej w cm : 176, 188, 231 (lekko schowany), 235, 183, 264 (nieco niewidoczny), 176, 251 ;[

od lewej : 214, 126, 159, 272 ;[

254, 254 .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

moondriver pisze:Pierśnice pomierzone.
Coś mi tu nie gra z tymi wynikami. Najcieńszy z tych dębów ma 1 m 26 cm średnicy?!
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

moondriver
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3145
Rejestracja: poniedziałek 22 paź 2012, 19:10
Lokalizacja: z Księżyca;)

Post autor: moondriver »

Piotrek pisze:Najcieńszy z tych dębów ma 1 m 26 cm średnicy?!
Tak. Możliwe, że jakieś 2 do 4 cm trzeba mu odjąć.
Piotrek pisze:Coś mi tu nie gra z tymi wynikami.
Starałam się mierzyć jak najlepiej. A co Ci nie gra, jeśli wolno zapytać ?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

moondriver pisze:A co Ci nie gra, jeśli wolno zapytać ?
Nie wyglądają na zdjęciu aby miały powyżej metra do blisko trzech metrów średnicy. Może to są obwody pnia?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

moondriver pisze:Starałam się mierzyć jak najlepiej.
W to wierzę. Jednak jeśli ostatnie dęby mają pierśnicę 254cm to powinny mieć wysokość 52-53 m a w to leśnik uwierzyć nie powinien (rozdzielczość mojego monitora raczej zaniża te proporcje i jest obarczona błędem) .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Atlas, tutaj: http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php?p=623541#623541 wszystko się wyjaśniło :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

moondriver
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3145
Rejestracja: poniedziałek 22 paź 2012, 19:10
Lokalizacja: z Księżyca;)

Post autor: moondriver »

Ok. Już rozumiem. To były obwody drzew na wysokości 1m30cm. :]
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Dziękuję Piotrku. Nie kurzę więc tam niezwykle rzadko zaglądam :D
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Z obwodu można łatwo pierśnicę wyliczyć. Znając wzór na obwód koła.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

j24 pisze:Z obwodu można łatwo pierśnicę wyliczyć.
No więc mnie wyszły takie (zaokrąglone do pełnych cm):
  1. 176 = 56
  2. 188 = 60
  3. 231 = 74
  4. 235 = 75
  5. 183 = 58
  6. 264 = 84
  7. 176 = 56
  8. 251 = 80
  1. 214 = 68
  2. 126 = 40
  3. 159 = 51
  4. 272 = 87
  1. 254 = 81
  2. 254 = 81
:)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ