Działka Budowalna a LS

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

dominiczekk
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 21 kwie 2013, 16:32

Działka Budowalna a LS

Post autor: dominiczekk »

Witam forumowiczów!

Zwracam się do Was z prośbą o udzielenie kilku informacji oraz porad.

Mianowicie upatrzyłem sobie działkę (0,98h) i chciałem się dowiedzieć wszystkiego przed aby po kupnie nie mieć przykrych niespodzianek.

Na początku zastanawia mnie tutaj kwestia sposobu korzystania z działki. Mam dostęp do KSW (aktualna treść i zupełna treść) w obu przypadkach w dziale I-O w miejscu "Sposób korzystania" jest LS (lasy). Osoba sprzedająca informuje natomiast iż jest to działka budowlana, częściowo zalesiona ale działka posiada warunki zabudowy i jest możliwość jej odlesienia. Sama działka również leży na terenie gdzie jest już miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Pytanie do Was forumowicze co o tym mam myśleć. Proszę o porady i ewentualne wskazówki.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105203
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

dominiczekk pisze:Osoba sprzedająca informuje natomiast iż jest to działka budowlana, częściowo zalesiona ale działka posiada warunki zabudowy i jest możliwość jej odlesienia. Sama działka również leży na terenie gdzie jest już miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Z jakiego dokumentu wynika, że działka jest budowlana? Skąd wiadomo, że ma warunki zabudowy? Skąd wiadomo, że będzie można ją odlesić?Co jest zapisane w MPZP dla tej działki?
I niezależnie od powyższych pytań - co jest w tej działce tak atrakcyjnego, że warto dla wybudowania się na niej ponieść dodatkowe koszty związane z odlesieniem?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

dominiczekk
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 21 kwie 2013, 16:32

Post autor: dominiczekk »

Piotrek pisze:Z jakiego dokumentu wynika, że działka jest budowlana? Skąd wiadomo, że ma warunki zabudowy? Skąd wiadomo, że będzie można ją odlesić?Co jest zapisane w MPZP dla tej działki?

I niezależnie od powyższych pytań - co jest w tej działce tak atrakcyjnego, że warto dla wybudowania się na niej ponieść dodatkowe koszty związane z odlesieniem?
Dziś dopiero widziałem tą działkę a dokumenty stwierdzające ten fakt mam mieć na tygodniu. Dlatego kierowałem pytanie na co zwrócić uwagę i o co pytać.
Wpomniałeś też o kosztach odlesienia. Raczej podejrzewam, że nie jest to stały koszt ale zależy od poziomu zalesienia i od innych aspektów. Jendakże są może znane orientacyjne przedziały takich kosztów?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170248
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Piotrek pisze:co jest w tej działce tak atrakcyjnego
Być może cena ... ale dodatkowe koszty i masa papierologii coby dokonać odlesienia pewnie nie jest warta świeczki.
Przed ewentualnym kupnem zapoznaj się z całą możliwą dokumentacją i dowiedz się w gminie jak to wygląda ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
dominiczekk
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 21 kwie 2013, 16:32

Post autor: dominiczekk »

Sten pisze:Być może cena
Pudło.... powierzchnia...
dominiczekk
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 21 kwie 2013, 16:32

Post autor: dominiczekk »

A czy wogóle jest możliwe aby była to działka budowlana z warunkami zabudowy a równocześnie w KSW wpisane sposób korzystania LS?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105203
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

To akurat jest możliwe. Choć nie powinno.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

dominiczekk
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 21 kwie 2013, 16:32

Post autor: dominiczekk »

W jaki sposób? Czy po ewentualnym zakupie mogą zacząć się przysłowiowe "schody"?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170248
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Ano niestety mogą się zacząć ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
dominiczekk
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 21 kwie 2013, 16:32

Post autor: dominiczekk »

To jakim cudem w KSW może być LS a z drugiej strony WZ, nie rozumiem tego?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22759
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Sprawdź dokładnie te dokumenty o których wspomniałeś (wz, wypis z aktualnego i ważnego mpzp). To powinno wiele w sytuacji wyjaśnić.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105203
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

dominiczekk pisze:To jakim cudem w KSW może być LS a z drugiej strony WZ, nie rozumiem tego?
Nie rozumiesz bo myślisz, że jedno z drugim ma coś wspólnego. A to są byty rozdzielne. Zapisy w KW nie są aktualizowane automatycznie a najczęściej na wniosek. Tu nikt nic tkiego nie zgłaszał to skąd Sąd ma wiedzieć, że wydano jakies WZ, że zapisano gdzieś budowlane przeznaczenie działki?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

dominiczekk
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 21 kwie 2013, 16:32

Post autor: dominiczekk »

Teraz rozumiem. Dziękuję.
ŁukaszB
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 12 wrz 2013, 15:29

Post autor: ŁukaszB »

witam
mam chyba dość podobny problem i bardo proszę o jakąkolwiek pomoc,
mam działkę o powierzchni 22a, działka jest budowlana (przeznaczona pod budownictwo jednorodzinne i rekreacyjne) tak samo od wielu lat wygląda to w planie zagospodarowania przestrzennego miasta
działka przylega do drogi asfaltowej (która, idzie w części po mojej działce, bo drogowcom się trafić nie udało), na działce mam wodociąg i linię elektryczną, (na działce a nie obok)
i teraz problem, część działki w rejestrze gruntów (tylko i wyłącznie) jest zakwalifikowana jako LsV (niecałe 4a na których jest rzeczona droga asfaltowa i wjazd na działkę, pomijam fakt że w tym miejscu jest 1 lipa zasadzona przez mojego Dziadka :mg: i jedna samosiejka malutka świerkowa, z drugiej strony to dziwne bo lasu nigdy tam nie było, natomiast były kolejne drogi dojazdowe do rzeki ), planuje na działce postawić dom jednorodzinny, drewniany (a właściwie to już jestem w trakcie), problemem jest to że Pani ze Starostwa stwierdziła że pozwolenia nie będzie ze względu na kawałek LsV, niestety nie mam żadnej argumentacji decyzji (jeszcze), jestem trochę w kropce i nie wiem co robić,
słyszałem, a także czytałem, że istnieje wyrok sądowy, który reguluje takie sprawy części działek poniżej 10a, niestety nigdzie nie mogę nic znaleźć na ten temat,
Jeśli nie ma gotowego wzorca, ani nic pod co się podpiąć w walce z administracją to co można zrobić?

za wszelakie sugestię z góry dziękuje, nie wiem czy wyjaśniłem to dostatecznie prosto i jasno :wink: ale :help:

pozdrawiam
Łukasz
qed
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 410
Rejestracja: wtorek 25 mar 2008, 20:48
Lokalizacja: Polska

Post autor: qed »

Totalny bajzel to norma tym kraju.

Mapy ewidencyjne i ich zmiany to temat na doktorat i habilitację a później jeszcze do końca życia można się tylko tym zajmować.

Starostwo ma bur.... w papierach to jest zupełnie normalne.

Co Cię to ma obchodzić, że paniusia ma Ls na mapie ? Na tych ich mapach pożal się Boże to już widziałem niejedno.
Ty masz wypis i wyrys z planu, że jest pod zabudowę i do widzenia.
Wyłączenie z produkcji i tyle.
ŁukaszB
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 12 wrz 2013, 15:29

Post autor: ŁukaszB »

qed pisze:Totalny bajzel to norma tym kraju.

Mapy ewidencyjne i ich zmiany to temat na doktorat i habilitację a później jeszcze do końca życia można się tylko tym zajmować.

Starostwo ma bur.... w papierach to jest zupełnie normalne.

Co Cię to ma obchodzić, że paniusia ma Ls na mapie ? Na tych ich mapach pożal się Boże to już widziałem niejedno.
Ty masz wypis i wyrys z planu, że jest pod zabudowę i do widzenia.
Wyłączenie z produkcji i tyle.
dzięki za odpowiedź :)
czyli musze postarać się o wyłączenie tego kawałka z produkcji leśnej jak rozumiem?
nawet jeśli to jest 4a i w około są same budynki lub działki budowlanei droga asfaltowa???
część tego obszaru oddaje włąśnie miastu na tą drogę (pewnie będzie tego z 0,5-0,7a)
druga sprawa czy takie coś nie powinno być robione z urzędu (coś tam czytałem ale nie do końca rozumiem o co chodzi z tymi wnioskami z urzędu o zmiane zakwalifikowania), działka budowlana jest działką budowlaną od ponad 30 lat, ten kawałek gdzie jest obszar Ls jest wąwozikiem po starej drodze do rzeki, dkładnie do niego przylega budynek mieszkalny (bezpośrednio, bez żadnego odstępu)
jeśli ja mam wystąpić o wyłączenie z produkcji leśniej to jak to najlepiej zrobić? czy nie ma możliwości zrobienia przejazdu przez ten las? (papierowo, bo wjazd oczywiście na działkę mam szerokości 6m), i pytanie jak to ogarnąć najszybciej, ze względu na prace które się w zasadzie już powoli toczą

pozdrawiam
Łukasząć
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22759
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Czy ta część działki oznaczona jako Ls przylega - choćby narożnikiem - do lasu na którejś sąsiedniej działce? :?:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
ŁukaszB
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 12 wrz 2013, 15:29

Post autor: ŁukaszB »

na 2 działkach sąsiednich jest oznaczony las LsV w wielkości 4a (w całości) jest on podzielony na 2 części, najbliższy las od tego miejsca to jakiś 1-1,5km w linii prostej

w linku jest zrzut z planu zagospodarowania i mapa geodezyjna którą znalazłęm gdzieś (stara, ale w miarę aktualna) działka nr 3552
https://plus.google.com/photos/10811056 ... banner=pwa
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22759
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

ŁukaszB pisze: (...)
słyszałem, a także czytałem, że istnieje wyrok sądowy, który reguluje takie sprawy części działek poniżej 10a, niestety nigdzie nie mogę nic znaleźć na ten temat,
(...)
Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach:
Art. 3. Lasem w rozumieniu ustawy jest grunt:

1) o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) — drzewami i krzewami oraz runem leśnym — lub przejściowo jej pozbawiony:
a) przeznaczony do produkcji leśnej lub
b) stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego albo
c) wpisany do rejestru zabytków;
(...)
Te 10 arów nie musi być na 1 działce. Jeśli na kilku sąsiadujących ze sobą działkach jest las (Ls) i jego płat łącznie stanowi co najmniej 0,10 ha to z punktu widzenia prawa wszystko jest w porządku.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
ŁukaszB
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 12 wrz 2013, 15:29

Post autor: ŁukaszB »

czyli w rozumieniu ustawy to coś o powierzchni 0,04h nie jest lasem?
i czy mogę się na tym oprzeć w dyskusji z urzędem?

zmianę w geodezji tak czy siak zrobię, ale chodzi mi w tym momencie o czas potrzebny na załatwienie tej sprawy a możliwość budowy, jeśli w myśl tej ustawy ten kawałek nie jest lasem w pełnym stopniu znaczenia (prawnym) to jakoś może udało by się przepchnąć to przez urząd?
czy dobrze rozumuje, czy mam tylko płonne nadzieje :wink:

bardzo Ci Kolego dziękuje za pomoc
ODPOWIEDZ