Przyrząd mierniczy do kłód

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Zaleś
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czwartek 25 paź 2007, 02:07
Lokalizacja: Tu i tam

Przyrząd mierniczy do kłód

Post autor: Zaleś »

Hej

Mam pytanko. Czy ktoś może podać jakiś specjalistyczny przyrząd do pomiaru średnicy drewna kłodowanego. Przyznam, że do tej pory leśniczowie u mnie dokonują pomiaru zwykłą miarką.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170327
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Generalnie średnicę mierzymy klupą, czyli średnicomierzem. Można używać klasycznego bądź elektronicznego, widocznego na poniższej fotce:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77887
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... zwykła miarka jest chyba najbardziej poręczna ... może jeszcze linijka mogłaby być ...
Zaleś
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czwartek 25 paź 2007, 02:07
Lokalizacja: Tu i tam

Post autor: Zaleś »

Ohh jaka odpowiedz... Doznałem olśnienia Sten!!! To może teraz doprecyuzuję bo widzę, że albo niektórzy nie odbierają kłód albo mają inne metody pomiaru. Średnice mierzymy w cieńszym końcu bez kory. Nie ma opcji pomiaru średnicy kłody w korze. Pomiar średnicomierzem od czoła jest niedokładny (obsuwanie się ramion, niedokładne przystawienie czy po prostu błąd wynikły z tego, że przyrząd jest już mocno wyeksploatowany). Pomiar miarką też nie jest za wygodny. Ogólnie chodzi o przyrząd z jakimiś ostrymi końcami by można było precyzyjnie dokonać pomiaru. A precyzja przy odbiórce kłód jest ważna...
Zaleś
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czwartek 25 paź 2007, 02:07
Lokalizacja: Tu i tam

Post autor: Zaleś »

większe firmy już zaopatrzyły się w armie brakarzy...i reklamacji trochu wiecej ...
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77887
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Zaleś pisze:Ogólnie chodzi o przyrząd z jakimiś ostrymi końcami by można było precyzyjnie dokonać pomiaru. A precyzja przy odbiórce kłód jest ważna...
... tylko po co Ci milimetrowa dokładność? ...
Awatar użytkownika
Szarlej
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2120
Rejestracja: piątek 26 lis 2004, 00:00

Post autor: Szarlej »

Zaleś pisze:większe firmy już zaopatrzyły się w armie brakarzy...
Przy takiej normie na kłodę sam bys tak zrobił :P
Sobie do pomiaru zmodyfikowałem nieco taśmę. Gwóźdź w otworze w punkcie 0 i pomiar najmniejszej średnicy mierząc po obwodzie jak cyrklem. Dodatkowo znaczę miejsce pomiaru. Roboty w chooj ale żaden kontrolujący nie jest w stanie mi się do średnic przywalić.
A miało byc tak pięknie :lol:
Awatar użytkownika
lesnik1980
początkujący
początkujący
Posty: 127
Rejestracja: poniedziałek 20 lis 2006, 11:13
Lokalizacja: Polska zachodnia

Post autor: lesnik1980 »

Nawet nie wiecie jak mnie takie cos denerwuje, te dokładności do milimetra, te wygibasy przy mygle, te kontrole. Człowieka mają za złodzieja i tyle.
Powinno się mierzyć klupą. Normalnie, bez cyrków bo i po co milimetrowa dokładność jak i tak na korę się odejmuje, a w sumie sami wiecie jak to jest z potrąceniami na korę...
Ścieżka kariery:TL>AR>LP>ZUL>LP>ZUL>LP>???
ODPOWIEDZ