Czy TL to dobry wybór?

Technikum, liceum profilowane, studia leśne i przyrodnicze...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
janrod11
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: piątek 18 maja 2012, 15:24
Lokalizacja: Grybów

Czy TL to dobry wybór?

Post autor: janrod11 »

Witam.Wiem,że takie tematy już były,ale niektóre są stare,a chciałbym się jeszcze trochę dowiedzieć.Otóż jestem w klasie 2 gimnazjum.Za rok będę musiał wybrać szkołę średnią.I tu miałem problem.W jakim kierunku się kształcić?Uczę się nieźle,moja średnia to 4,4.I wpadłem na leśniczego.Od dziecka lubiłem chodzić po lesie,którego otoczenie lubię.Mógłbym tam spędzać mnóstwo czasu i w ogóle,wiem,że nie jest tak kolorowo,ale myślę,że ta robota sprawiałaby mi przyjemność,a to ważne.Tylko że nie chciałbym po ukończenie TL i studiów zostać z niczym.Czy jest jako taka szansa,że robotę znajdę?Czy miałbym z czego żyć?

Aha,a czy chodził ktoś do TL w Starym Sączu?
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

janrod11 pisze:Czy jest jako taka szansa,że robotę znajdę?Czy miałbym z czego żyć?
Jest, szansa jest, podobnie jak w innych zawodach, oprócz umiejętności i determinacji potrzebne jest trochę szczęścia.
Diana
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4287
Rejestracja: poniedziałek 29 maja 2006, 16:39
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Diana »

Zanim skończysz swoją edukację, to sytuacja na rynku się pewnie zmieni ;)

A czy technikum leśne to dobry wybór?
Jeżeli jesteś pewny, że leśnictwo to twoje życiowe powołanie to polecałabym liceum i później studia, ponieważ obecnie nie dostrzegam na leśnictwie różnic pomiędzy absolwentami TL, a LO, a w tym drugim wypadku zaoszczędzasz jeden rok.
Jeśli jednak masz wątpliwości czy z tym chcesz związać swoją przyszłość zawodową, to technikum może rozwiązać ten problem i wyleczyć cię z leśnego romantyzmu(da ci prawdziwy obraz leśnictwa). Kiedy zaczynałam technikum leśne cała moja klasa marzyła o pracy leśniczego, pod koniec 4 klasy zostało nas może... 7-8 osób, a reszta znalazła inny pomysł na życie. Wykształcenie po szkole średniej łatwo zmienić, ale studiować 5 lat i później(już w podeszłym wieku ok. 25 lat ;) ) zdać sobie sprawę, że to nie było to? Życzę rozważnych decyzji!
sorry Polsko
janrod11
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: piątek 18 maja 2012, 15:24
Lokalizacja: Grybów

Post autor: janrod11 »

Ale przecież TL chyba trzeba ukończyć,jeśli się chce zostać leśnikiem...?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170235
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

janrod11 pisze:Ale przecież TL chyba trzeba ukończyć,jeśli się chce zostać leśnikiem...?
Możesz ukończyć liceum i po nim studia leśne, ale jak napisała Diana, jeśli tak do końca nie jesteś przekonany co do swojej drogi życiowej, to wybierz TL, tam łykniesz klimat leśny i jak Ci się wyda, że to jednak nie to, będziesz miał maturę i dalszą edukację możesz kontynuować w innej dziedzinie, bo studia w obecnej sytuacji trzeba mieć skończone.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
janrod11
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: piątek 18 maja 2012, 15:24
Lokalizacja: Grybów

Post autor: janrod11 »

Czyli jeżeli nie jestem do końca pewny,czy zostanę tym leśnikiem,to iść do TL?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170235
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Przynajmniej będziesz miał jakieś pojęcie o tym zawodzie. Może przed podjęciem decyzji poprosiłbyś jakiegoś leśniczego, cobyś w wakacje np. przez tydzień mógł się poprzyglądać jego pracy?
Kiedyś jeden z forumowiczów deklarował się, że z chęcią objaśni tajniki pracy na tym stanowisku.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
lasak
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 15:37
Lokalizacja: las

Post autor: lasak »

A ja proponuje zobaczyć szkołę o ile masz taką możliwość, porozmawwiać porozmawiać z uczniami, osobiście zobaczyć to wszystko i trochę obeznać się w sytuacji:)
A o którym Tl myślisz?
LaSaK
janrod11
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: piątek 18 maja 2012, 15:24
Lokalizacja: Grybów

Post autor: janrod11 »

W Starym Sączu,to jedyna taka w okolicy.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170235
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Kawałek dalej masz też Lesko, które polecam ... :roll:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
andrzejos
leśniczy
leśniczy
Posty: 521
Rejestracja: czwartek 20 sty 2011, 14:44

Post autor: andrzejos »

Sten pisze:Kawałek dalej masz też Lesko, które polecam ... :roll:
ja też miło wspominam Lesko, odnośnie pytania to uwazam , że są lepsze zawody / np. "czarni"/
szubitsu
początkujący
początkujący
Posty: 108
Rejestracja: niedziela 02 paź 2011, 21:17

Re: Czy TL to dobry wybór?

Post autor: szubitsu »

janrod11 pisze:Czy TL to dobry wybór?
Tragiczny...
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2639
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Wolę pracować z człowiekiem który skończył TL a później studia niż tylko po studiach . Miałem kilkoro stażystów no i mój osąd się tak ukształtował .
Awatar użytkownika
mery_00
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: piątek 20 sty 2012, 16:16
Lokalizacja: z lasu...

...

Post autor: mery_00 »

Mam podobny problem, również jestem w 2 gim i zastanawiam się (ciężko) nad wyborem technikum leśnego. Ostatnio byłam w nadleśnictwie...otrzymalam wiele porad i wskazówek. Utkwiła mi wypowiedź pana nadleśniczego.... cytuję: -nie masz się co zastanawiać, jesli czujesz że leśnictwo jest Twoim powołaniem to śmialo wybierz technikum leśne. Nie kieruj się opiniami innych na temat sytuacji w LP.... Ważne jest to, by kochać to co się robi....
Teraz jestem pewna na 200%, że szkoła którą wybrałam będzie dla mnie odpowiednia. :)
Kaja

PS które TL "masz na oku"? :)
lasak
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 15:37
Lokalizacja: las

Post autor: lasak »

A Tuchola za daleko? czy nie odpowiada...
LaSaK
ODPOWIEDZ