Linia niskiego napiecia ograniczenia w sadzeniu lasu?

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
HomeStarRunner
początkujący
początkujący
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 17 gru 2009, 05:58
Lokalizacja: Zwsząd

Linia niskiego napiecia ograniczenia w sadzeniu lasu?

Post autor: HomeStarRunner »

Witam. Moje pytanie - czy jeśli przez działkę przechodzi napowietrzna linia niskiego napięcia, to są jakieś ograniczenia w sadzeniu lasu ? np. trzeba zostawić jakąś strefę ochronna czy coś w tym guście ?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22753
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Pod drutami nie sadź - to na pewno. Zostaw też odstęp 2 - 3 metry od drutów.
Ty posadzisz, poniesiesz koszty, a za kilka lat energetycy to wytną.

PS. Temat dotyczy LP czy zalesień / odnowień prywatnych? :?:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170202
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Zawszeć pod taką linią możesz założyć plantację choinkową. Połączysz przyjemne z pożytecznym. :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
HomeStarRunner
początkujący
początkujący
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 17 gru 2009, 05:58
Lokalizacja: Zwsząd

Post autor: HomeStarRunner »

zalesienie prywatne... nie wiem własnie czy temat w dobrym miejscu dałem ;/ hmm.. a mogę wykazać we wniosku ze posadziłem pod drutami i policzyc to jako normalny obszar zalesiony ? bo zrobienie dodatkowo pasów i trochę więcej sadzonek to nie aż taki wielki problem ;)
Awatar użytkownika
HomeStarRunner
początkujący
początkujący
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 17 gru 2009, 05:58
Lokalizacja: Zwsząd

Post autor: HomeStarRunner »

o :) dzieki sten! rozwiązanie idealne
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

http://pbmzrem.w.interia.pl/indexf.html

2. USYTUOWANIE LINII ELEKTROENERGETYCZNYCH
2.1. Linie napowietrzne.

Norma PN-75/E-05100. Elektroenergetyczne linie napowietrzne.


Odległości przewodów od gałęzi drzew
Odległość przewodu nieuziemionego elektroenergetycznej linii napowietrznej od każdego punktu korony drzewa przy bezwietrznej pogodzie oraz zwisie normalnym powinna wynosić, w metrach, co najmniej:

1 m - w przypadku linii, o napięciu do 1 kV,
2,5 + (U / 150) + s - w przpadku linii, o napięciu wyższym niż 1 kV, w metrach [m]
U - napięcie znamionowe linii elektroenergetycznej, w kilowoltach [kV]

s- wielkość przyrostu pięcioletniego, właściwego dla gatunku i siedliska drzewa, w metrach [m]

Odległości przewodó od koron drzew powinny być ustalone na podstawie aktualnych wymiarów koron z uwzglednieniem pięcioletniego przyrostu właściwego dla gatunku i siedliska drzewa. Odległości te należy powiększyć conajmniej o 1 m w uzasadnionych okolicznosciach, np. w przypadkach zbliżenia przewodów do drzew owocowych lub ozdobnych, podlegających przycinaniu, strzyżeniu itp.; należy uwzględnić długość narzędzi ogrodniczych.


Tyle mówi norma. W życiu lepiej zwiększyć tą odległość z uwagi na wiatr, który kołysze drzewami, śnieg który potrafi przygiąć gałęzie i doprowadzić do przepływu prądu przez drzewo ... tu łatwo o porażenie prądem. Latem gałązka dotykająca do linii powoduje iskrzenie to może spowodować przepalenie linii i jej upadek - pożar, zagrożenie porażeniem.
Osobiście te choinki (krzewy, drzewka owocowe) posadziłbym nie tylko bezpośrednio pod linią, ale i obok niej jakieś 2-3 metry, może nawet więcej. Kłopoty zaczną się kiedy las podrośnie i trzeba będzie wykonać przecinkę, tu łatwo o upadek drzewa na linię.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

HomeStarRunner pisze:a mogę wykazać we wniosku ze posadziłem pod drutami i policzyc to jako normalny obszar zalesiony ?
Jeśli posadzisz tak zwaną domieszkę biocenotyczną, remizę dla ptaków z krzewów owocodajmych to napewno możesz to nazwać lasem (jego częścią).
Plantacji choinkowej raczej nie, ale oto zapytaj pisemnie tych, którzy będą Ci wypłacać dopłaty (jeśli będą). Każdy urzędnik może to interpretować inaczej.
ODPOWIEDZ