Czy można usunąć zakrzaczenia na naturze2000

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
HomeStarRunner
początkujący
początkujący
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 17 gru 2009, 05:58
Lokalizacja: Zwsząd

Czy można usunąć zakrzaczenia na naturze2000

Post autor: HomeStarRunner »

witam. moje pytanie: czy można usunąć zakrzaczenia na terenach oznaczonych zapisem "Lz/RVI" w obszarze natura2000 ?
Awatar użytkownika
kamillo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1011
Rejestracja: piątek 27 lis 2009, 09:28
Lokalizacja: z biura

Post autor: kamillo »

Zgodnie z "ustawą o długiej nazwie" :D (o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko) a konkretnie art. 96
1. Organ właściwy do wydania decyzji wymaganej przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia, innego niż przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko, które nie jest bezpośrednio związane z ochroną obszaru Natura 2000 lub nie wynika z tej ochrony, jest obowiązany do rozważenia, przed wydaniem tej decyzji, czy przedsięwzięcie może potencjalnie znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000.
2. Do decyzji, o których mowa w ust. 1, należą w szczególności:
zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów - wydawane na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody


W praktyce wygląda to tak, że jeśli zgłosisz się po zgodę na wycinkę krzewów (starszych niż 10 lat) to wydający wójt/burmistrz/prezydent przeanalizuje (a przynajmniej powinien) jej wpływ na N2000. Jeśli sam tego nie będzie umiał stwierdzić, może zapytać RDOŚ.
sosnowik
leśniczy
leśniczy
Posty: 665
Rejestracja: wtorek 25 lip 2006, 16:03

Post autor: sosnowik »

Dwa lata temu miałem taką historię. Wójt przesłał wniosek do RDOŚ, a ja otrzymałem odpowiedź z RDOŚ, że... to nie ich kompetencje. Ostatecznie wójt wydał decyzję samodzielnie. Wyciąłem ok. 10 mp drewna z łąk w N2000.

Ale chyba wtedy RDOŚ jeszcze nie miał rozeznania w przepisach. Na moje szczęście.
ODPOWIEDZ