opony do vitary

Samochody terenowe, testy, opinie, informacje...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
snajfus
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2011, 22:09
Lokalizacja: to tu to tam

opony do vitary

Post autor: snajfus »

Witam! Posiadam vitarę bez żadnego dodatkowego podwyższenia. Jak ją kupowałem to myślałem, że wystarczy ale twarda rzeczywistość mnie zaskoczyła. Nie dość, że muszę ją podnieść to jeszcze muszę koniecznie zmienić opony. Na temat samego podnoszenia już co nieco czytałem ale sam nie odważyłbym sie za to zabrać... Tak więc jeśli chodzi o opony to jakie wybrać żeby się zmieściły. Myślałem o 235/75/15. Co Wy na to? Wiem, że mają niektórzy takie włożone ale czy uda sie to zrobić bez podnoszenia nadwozia (które i tak chcę podnieść ale w dalszej kolejności)?
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: opony do vitary

Post autor: Glaca »

snajfus pisze:Tak więc jeśli chodzi o opony to jakie wybrać żeby się zmieściły. Myślałem o 235/75/15. Co Wy na to? Wiem, że mają niektórzy takie włożone ale czy uda sie to zrobić bez podnoszenia nadwozia (które i tak chcę podnieść ale w dalszej kolejności)?
1. Jedyny powód liftu budy to zrobienie miejsca dla opon. To do opon dostosowujesz wysokość liftu, zmieniasz także czasami gdy to konieczne przełożenia w mostach lub reduktorze.

2. Większe opony "zabierają" moc ( jak się przesadzi to spada dynamika, robi się wykrywacz górek, można spalić szybko sprzęgło).


Jaki typ opon zakładasz ?? Szosowe, AT czy MT ?? To dużo ważniejsze niż rozmiar...

Ps. To, że najpierw założysz większe gumy, a potem planujesz lift budy to bez sensu jest. Sorry, piszę wprost, bo ja też dopiero drugi kpl. opon dobrałem właściwie do swoich potrzeb i możliwosci auta :roll:
snajfus
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2011, 22:09
Lokalizacja: to tu to tam

Post autor: snajfus »

Mam zamiar założyć opony MT chociaż jazdy po asfalcie też mam trochę. Leśnictwo ogólnie mam mokre a po ostatnich deszczach jest tragedia. Jak sobie pomyślę o jesieni i zimie to aż ogarnia strach przed wjazdem do lasu. Sama zmiana opon mogłaby przy okazji zwiększyć prześwit bo rama jest naprawdę nisko 18cm. Może lepszym rozwiazaniem niż 235/75/15 byłaby jakaś węższa opona 195/80 taka jak ta [mod]
Chciałem podnieść vitarę ale to jest bardziej skomplikowane niż zmiana opon, która i tak mnie nie ominie bo teraz mam szosówki a te wcale się nie nadają w moim przypadku. Może ktoś wkładał opony do vitary jakieś wieksze i wie jakią szerokość i profil można dać? Dodam, że cena też jest dla mnie ważna.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

snajfus pisze:Mam zamiar założyć opony MT chociaż jazdy po asfalcie też mam trochę. Leśnictwo ogólnie mam mokre a po ostatnich deszczach jest tragedia. Jak sobie pomyślę o jesieni i zimie to aż ogarnia strach przed wjazdem do lasu.
U mnie wystarczyły AT. MT to już chyba na typowy "off road".
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
snajfus
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2011, 22:09
Lokalizacja: to tu to tam

Post autor: snajfus »

Oczywiście asfaltu nie będę unikał więc może rzeczywiście wystarczą AT.
MOże coś takiego:
moto.allegro.pl/opony-terenowe-geotrac-195-r15-195-80-15-globgum-i1735591204.html
moto.allegro.pl/opona-4x4-195-80-15-mt-geotracer-glob-gum-i1731751441.html
lub
moto.allegro.pl/205-70-r-15-lion-kopia-simex-samurai-i1741461886.html
??
snajfus
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2011, 22:09
Lokalizacja: to tu to tam

Post autor: snajfus »

Ponawiam i konkretyzuję pytanie. Jakie najlepiej włożyć opony do niemodyfikowanej vitary? Chodzi mi o parametry szerokość/profil. Felgi mam 15tki. Czy 235/75 wejdą i nie bedą obcierały, czy lepiej dać węższe 205/70 lub nawet 195/80. Dodam, że chciałbym podnieść trochę auto na oponach ale może węższe bedą lepsze do jazdy? Proszę o radę.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Za bardzo się nie znam na tym. Jutro (jak nie zapomnę :wink: ) to spiszę parametry opon jakie mam założone do swojego autka. :)
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
borowiak

Post autor: borowiak »

Załóż 195R15 (195/80/15), najlepiej całonalewkę z bieżnikiem MT typu Goodrich, zyskasz prześwit nie nadwyrężając układu napędowego i nie podnosząc spalania. 3 lata śmigałem na takich i byłem zadowolony.
textor
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 272
Rejestracja: środa 07 sty 2009, 15:16
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: textor »

Przychylam się do opinii borowiaka. Zresztą miałem w swojej vitce dokładnie ten sam typ bieżnika i rozmiar co w pierwszych linkach, tyle że INSY nie Globgum. Bieżnik doskonały w terenie i znośny na asfalcie. Rozmiar w sam raz. Kopia simexa w błoto tak, ale nawierzchnie utwardzone katorga.
PAKITO
początkujący
początkujący
Posty: 93
Rejestracja: niedziela 31 sty 2010, 18:40
Lokalizacja: z bydgoszczy

Post autor: PAKITO »

Standartem w fabrycznych vitarach był rozmiar 195r15 czyli 195/80r15....
Pracując w terenie warto jest założyć dobre at-ki np. bf goodrich....
Jako zamiennik tego rozmiaru polecam 205/75r15...są prawie identyczne....
Tylko takie rozmiary możesz założyć bez podnoszenia-liftu...ale to w zupełności wystarczy do pracy w lesie.....
- jeżeli masz także w rodzinie inne auto...to nie zastanawiaj się i bierz opony typu mt....ale jeśli jest to jedyny pojazd to siłą rzeczy powinien być uniwersalny.....i mt odpadają....

Ja vitką śmgałem po lesie 8 lat.....i ....miałem zrobiony lift budy i lift zawieszenia, opony mt 235/75r15....i...było dużo radości z jazdy.... bo oprócz pracy szaleliśmy czasami z kolegami po terenach prawdziwie off-roadowych....

Jeśli vitka tylko do pracy dla leśnika to opony 195/80r15 lub 205/75r15 dadzą radę w każdych warunkach leśnych---warunek jedyny-mt...lub jeśli trochę więcej po szosie to at...

Ja właśnie od takich zaczynałem...i...serdecznie polecam...

A producent...bf goodrich, kumho.....te sa najlepsze- gdyż także na asfalcie są oki i bieżnik nie niknie w oczach...
Nalewki są niewiele tańsze.....ale asfaltu NIE LUBIĄ

POZDRAWIAM- wszystkich vitarowców....
PARANOJA
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Opony obejrzałem i oznaczenie spisałem: http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtop ... 127#393127
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
dudek
leśniczy
leśniczy
Posty: 583
Rejestracja: czwartek 17 lip 2008, 22:54
Lokalizacja: Z głębi

Post autor: dudek »

KUMHO KL 78 205x80 r15. Lub wybierz sobie sam [mod]
borowiak

Post autor: borowiak »

dudek pisze:KUMHO KL 78 205x80 r15.
Fajne opony, ale jako jedne z nielicznych nie trzymają oferowanego wymiaru :) Wszystkie opony terenowe Kuhmo są z reguły ciut niższe niż wynika z ich opisu :wink:
snajfus
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2011, 22:09
Lokalizacja: to tu to tam

Post autor: snajfus »

Dziękuję wszystkim za rady. Piszę dopiero dziś ale wczoraj zamówiłem właśnie KUMHO 195R15 KL71 ROAD VENTURE MT. Mam nadzieję, że się sprawdzą i prześwit trochę wzrośnie. Tak czy owak czeka mnie podniesienie całej vitki bo rama jest naprawdę nisko. Póki co sam za bardzo nie wiem jak się za to zabrać. W lesie mam dużo terenów podmokłych i wolałbym siedzieć trochę wyżej :)
Pozdrawiam :beer:
PAKITO
początkujący
początkujący
Posty: 93
Rejestracja: niedziela 31 sty 2010, 18:40
Lokalizacja: z bydgoszczy

Post autor: PAKITO »

Wybór opon bardzo dobry.... :) :)
Rozmiar fabryczny...mogłeś zamówić ciut większe ...bo mówisz że trochę chcesz podnieśc swoja vitkę...
Ale i tak będziesz zadowolony....bo róznica w jeżdzie w terenie na tych oponach w porównaniu ze zwykłymi jest kolosalna...oczywiście NA PLUS.....KUMHO 71...
Proste podniesienie vitki na zawieszeniu da ci około 5cm wyżej...koszt niewielki.....

Aha poczytaj sobie.......forum vitarowców....[mod]

pozdrawiam
PARANOJA
ODPOWIEDZ